Про серйозні проблеми зі здоров'ям Леоніда Кравчука стало відомо близько року тому. Минулого червня перший президент переніс складну операцію на серці. То була друга операція за останні 4 роки. Потім проходив реабілітацію у Німеччині. На лікарняному ліжку зустрів свій 88-й день народження -10 січня. Привітання приймав дистанційно.
Через підірване здоров'я екс-президент пропустив і масштабне святкування 30-річчя незалежності України. Але до цього свята він отримав своєрідний подарунок у вигляді законопроекту про великий герб України, який, за словами президента Володимира Зеленського, був «ідеєю та мрією» Леоніда Макаровича.
До речі, експерти в коментарі «КП в Україні» заявляли, що надмірна увага до атрибутики та ідеології у перші роки становлення України стала однією з головних помилок президента Леоніда Кравчука. Потрібно було більше часу і сил витрачати на підняття економіки.
Ще більше року тому Леонід Кравчук вів ще більш-менш активну політичну діяльність. Він навіть очолював (з серпня 2020 року) українську делегацію у Тристоронній контактній групі. Тобто став головним «переговірником» про мир на Донбасі на мінських зустрічах. Ще у квітні 2021 року Кравчук публічно заявляв про те, що Росія не зважиться на повномасштабну агресію проти України. Його впевненість ґрунтувалася на американських санкціях проти Росії. Кравчук, очевидно, був переконаний, що Кремль здригнеться перед санкційним кулаком Вашингтона. Єдине, Кравчук допускав напад Росії з півдня у напрямку Херсона та Маріуполя через кризу з водою у Криму.
Леонід Макарович неодноразово заявляв про те, що з Росією домовитися щодо Донбасу не вдасться. І відчував якусь загрозу, яка змушувала його лягати спати, попередньо поклавши пістолет на тумбочку біля ліжка.
А далі настало 24 лютого 2022 року… На повномасштабну військову агресію Росії проти України Леонід Кравчук відреагував спільним зверненням трьох президентів України до народу з оптимістичною заявою «Всі разом ми переможемо. Ми вистоємо. Росія заплатить за свої злочини». А за тиждень до війни Кравчук спільно з Віктором Ющенком та Леонідом Кучмою звернулися до підписантів Будапештського меморандуму та закликали виконати взяті на себе зобов'язання та «зупинити агресора».
За тиждень до війни Ющенко, Кучма та Кравчук звернулися до підписантів Будапештського меморандуму із закликом зупинити агресора. Фото: Гонтар Володимир/УНІАН
В історії незалежної України Леонід Кравчук назавжди залишиться першим президентом! На виборах 1991 року речник Верховної Ради обійшов народного депутата В'ячеслава Чорновола. В інтерв'ю «КП в Україні» Леонід Кравчук зізнавався, що першого робочого президентського дня дуже розгубився: прийшов на роботу, а довкола – нікого.
Кравчук приклав руку до розпаду СРСР. Його підпис стоїть під Біловезькою угодою.
8 грудня 1991 р. Підписання Біловезької угоди: Святослав Шушкевич (третій ліворуч), Геннадій Бурбуліс (крайній праворуч). Фото: wikimedia.org/RIA
Леонід Макарович став підписантом ще одного архіважного документа – Будапешстського меморандуму, документа, згідно якого Україна відмовлялася від ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки від Росії, США, Великобританії. В підсумку зброю віддали, а гарантії безпеки не отримали. Хоча в одному зі своїх інтерв'ю Кравчук визнавав, що тоді не можна було зробити інакше.
- Не підписати у нас можливості не було, оскільки термін статутного використання ядерних боєголовок спливав у 1997 році. Тобто 1400 боєголовок могли стати неймовірно важким та небезпечним вантажем для України – і ми стали б заручниками ядерної зброї, – заявив Кравчук в інтерв'ю LB.ua.
Клінтон, Єльцин та Кравчук підписали Будапештський меморандум у грудні 1994 року. Фото: europebetweeneastandwest.wordpress.com
На другий президентський термін Леонід Кравчук пішов, але програв Леонідові Кучмі. Після президентства Леонід Макарович тричі обирався народним депутатом.
За президента Петра Порошенка Кравчук очолював Конституційну комісію, яка напрацьовувала зміни до Основного закону країни. Але особливих результатів ця комісія не дала.
Кравчук разом із наступниками Кучмою та Ющенком допомагали Порошенку просувати ідею надання автокефалії Українській помісній православній церкві.
Леонід Кравчук зажив слави однолюба. У 2007 році відзначив золоте весілля з дружиною Антоніною. Пара виховала сина Олександра. Кравчук має онука Андрія, онуку Марію, правнучку Олену.
Перший президент України захоплювався полюванням, шахами та футболом. В інтерв'ю нерідко скаржився, що живе на дуже скромну пенсію.
- А немає в мене президентської пенсії! Я отримую депутатську пенсію у 18 тисяч гривень, але це сором та ганьба, що немає президентської. Я постійно порушую це питання перед усіма президентами країни, але нинішня влада така примітивна, що всі думають, це я про гроші піклуюсь. Прикро, що є люди, які зробили для країни дрібниці, а у них пенсії в 100 або 200 тисяч. Я взяв на руки цю державу, і я поки що живий, а мені не можуть призначити утримання навіть у 5 гривень. Скільки стою – стільки дайте! - заявив Кравчук в інтерв'ю NV.
В історії незалежної України Леонід Макарович залишиться назавжди першим президентом. Фото: vitrenko.org