27 травня
Завантажити ще

Іде зима, звільняти будемо: хвиля гучних відставок в Уряді продовжиться

Іде зима, звільняти будемо: хвиля гучних відставок в Уряді продовжиться
Фото: zoda.gov.ua

Січень 2023 року запам’ятається хвилею гучних кадрових ротацій у вищих ешелонах влади. Лише 24 січня Кабмін ухвалив відставки 5 голів ОГА та 4 заступників міністрів. 

Напередодні президент Володимир Зеленський підписав указ про звільнення голови Офісу президента Кирила Тимошенка. Цього ж дня генпрокурор Андрій Костін підписав заяву на звільнення за власним бажанням свого заступника Олексія Симоненка. 

Ще раніше відбулось скандальне звільнення заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Василя Лозинського, затриманого НАБУ при отриманні хабаря в розмірі 400 тисяч доларів. В середині січня з таємничої посади радника Офісу президента звільнили Олексія Арестовича. 

Як запевняють обізнані політики – далі буде. Ще до початку лютого з Уряду можуть попросити на вихід як мінімум трьох міністрів.

Замість Тимошенка в Офіс президента прийде Кулеба

В інформаційному просторі потенційне звільнення Кирила Тимошенка активно почали обговорювати ще минулого тижня. Але чиновник до останнього заперечував цю інформацію, називаючи «маячнею телеграм-каналів». А 23 січня під вечір стало відомо, що він у фривольній формі написав заяву на звільнення. Зеленський її підписав.

Що ж стало причиною? Кулуарно називається декілька версій звільнення. Подейкують, що останніми місяцями у Тимошенка суттєво погіршились стосунки з очільником Офісу президента Андрієм Єрмаком, не вдавалось знайти спільну мову та поділити сфери впливу з віце-прем’єром з питань відбудови, міністром розвитку громад, територій та інфраструктури Олександром Кубраковим. Вони обидва курували питання відбудови України. Нібито значну роль у звільненні Тимошенка зіграли і західні партнери України. На фоні численних корупційних скандалів, в яких фігурував Тимошенко, пролунав заклик щодо очищення влади від персонажів з сумнівною інформацією.

- Чотири з п’яти губернаторів зачистили через зв’язок з Кирилом Тимошенком, - так прокоментував в своєму телеграм-каналі новину про звільнення очільників ОДА народний депутат Ярослав Железняк. На засіданні Уряду 24 січня за власним бажанням звільнено очільника Дніпропетровської ОВА Валентина Резніченка, Запорізької ОВА – Олександра Старуха, Сумської ОВА – Дмитра Живицького, Херсонської ОВА Ярослава Янушевича та керівника Київської ОВА Олексія Кулебу. До речі, кулуарно обговорюється, що саме Кулеба має зайняти місце Кирила Тимошенка в Офісі президента. Водночас не виключається ймовірність, що Тимошенко відправлять замість Янушевича керувати Херсонською ОВА.

"Коротко про сьогоднішні події. Анекдот: Приходить чоловік з роботи і сміється. Дружина запитує: "Чому такий радісний?" – "Мене звільнили". - "А чому ж ти радієш?" – "Бо мене звільнили, а інших посадили", - з іронію написав в телеграм–каналі ексрадник голови Офісу президента Віктор Андрусів.

Кирило Тимошенко і його оригінальна заява за власним. Фото: facebook.com/tymoshenko.kyrylo

Кирило Тимошенко і його оригінальна заява за власним. Фото: facebook.com/tymoshenko.kyrylo

Лукеря та Негода - заручники корупційного скандалу з колегою, а Шаповалов – сакральна жертва

Про бажання двох заступників міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України – В’ячеслава Негоди та Івана Лукері - піти у відставку за власним бажанням не було відомо до останньої хвилини. Хоча останній на своїй сторінці в фейсбуці написав, що ухвалив для себе таке рішення ще тиждень тому, просто воно проходило всі кола бюрократичних процедур. І про Лукерю, і про Негоду в профільних парламентських та експертних колах відгукуються виключно позитивно, називаючи їх «профі» та «совістю міністерства».

- Мені особисто шкода, що Іван та В’ячеслав Андронович вирішили звільнитись. Думаю, там власного бажання не було. Просто так склались політичні обставини. Кубракову потрібно було максимально «вибілити» відомство після скандалу з Лозинським. Вирішив піти на звільнення всіх своїх замів, - сказав один з народних депутатів - членів парламентського комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Водночас В’ячеслав Негода попросив не спекулювати на темі його звільнення.

- В грудні Уряд ухвалив рішення про ліквідацію Мінрегіону. Тільки двом заступникам Мінрегіону було запропоновано, і вони перейшли працювати в команду нового міністра - в Мінінфраструктури (одного з них вже звільнили). Всі інші заступники, згідно з законодавством, автоматично підпадають під звільнення. Тому ніякої заяви про свою відставку я не писав, вона просто не потрібна, - пояснив В’ячеслав Негода.

В'ячеслав Шаповалов відповідав за тилове забезпечення ЗСУ. Фото: mil.gov.ua

В'ячеслав Шаповалов відповідав за тилове забезпечення ЗСУ. Фото: mil.gov.ua

Сакральною жертвою для стишення інформаційного галасу через скандал з нібито завищеними цінами при закупівлі харчів для Міноборони став заступник міністра оборони В’ячеслав Шаповалов, який відповідав за тилове забезпечення ЗСУ.

І що цікаво, за спостереженням народного депутата Олександра Федієнка, чиновник написав заяву заднім числом

- Якась дивна історія. Заява від 21-го, вчора на комітеті (відбулось 23 січня. - Авт.) про це ніхто з присутніх не казав, - зауважив в своєму телеграм-каналі Федієнко. До речі, після засідання цього комітету ВРУ повідомила, що оприлюднена інформація про закупівлі для Міноборони не відповідає дійсності.

З відставкою заступника генпрокурора Олексія Симоненка – все просто. Поплатився за новорічний відпочинок в Іспанії у той час, коли за кордон можна було виїжджати лише у службове відрядження.

Олексій Симоненко поплатився за новорічну поїздку до Іспанії. Фото: Офіс генпрокурора

Олексій Симоненко поплатився за новорічну поїздку до Іспанії. Фото: Офіс генпрокурора

Чого очікувати далі?

Парламентарі між собою обговорюють, що ближче до лютого буде щонайменше 3 кадрових рішення по Кабміну. Депутат Олексій Гончаренко навіть зробив прогноз, кого саме найближчим часом звільнять.

- Гутцайт (Вадим Гутцайт, міністр спорту. - Авт.) - точно да, Галущенко (Герман Галущенко, міністр енергетики. - Авт.) - під питанням. Рябікін (Павло Рябікін, міністр з питань стратегічних галузей промисловості. - Авт.) - Китай (70 на 30) (в інформаційному просторі циркулють чутки, що Рябікіна можуть назначити послом України в Китай.- Авт.) , - написав в своєму телеграм-каналі Олексій Гончаренко. Депутат додав, що у влади «є питання до Чернишова, який став головою «Нафтогазу».