Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
12 квiтня
Завантажити ще

Біжіть, олігархи, біжіть із реєстру олігархів

Біжіть, олігархи, біжіть із реєстру олігархів
Фото: Архив "КП"

В Україні почали формувати реєстр олігархів. В профільному законі сказано, що особу можна вважати олігархом, якщо вона відповідає трьом з чотирьох критеріїв: має значний вплив на ЗМІ; бере участь у політичному житті;  бенефіціарно володіє компанією-монополістом; статки сягають понад 1 мільйон прожиткових мінімумів, тобто більш ніж 2 мільярди 270 мільйонів гривень (близько 60 мільйонів доларів). Поки що багатих і впливових осіб країни перевірили на відповідність одного з чотирьох критеріїв, визначених в законі про олігархів. І таких, за словами секретаря РНБО Олексія Данилова, виявилось 86. Перевірки тривають далі. А тим часом, як зазначає секретар РНБО, частина потенційних олігархів «ухвалює рішення, як розпорядитися своєю власністю, щоб не потрапити до реєстру олігархів».

Сьогодні вже можна говорити, що потенційні олігархи тестують чотири шляхи, як уникнути потрапляння на «дошку ганьби». Наскільки вони ефективні, розберемо на прикладах.

Ахметов відмовився від ЗМІ, а його бізнес-партнер – від мандата нардепа

Міністр юстиції Денис Малюська публічно заявив, що мільярдер Рінат Ахметов, який був кандидатом №1 на потрапляння в реєстр олігархів, вже поза зоною ризику. Він не підпадає під критерії визнання олігархом

Що ж такого зробив Ахметов? По-перше – заявив,  що виходить з медіабізнесу. Його «Медіа Група Україна» відмовилась на користь держави від усіх ефірних та супутникових телевізійних ліцензій каналів і від ліцензій друкованих медіа, а також припинила діяльність онлайн-медіа МГУ. По-друге, його бізнес-партнер Вадим Новинський відмовився від мандата народного депутата

Кулуарно обговорюється, що насправді Ахметов обвів державу навколо пальця. З медіабізнесу він де-факто не вийшов – «перевіз» в Польщу. В сусідній країні Ахметов запускає 9 телеканалів. Щодо втрати впливу на політику, окрім Новинського, в парламенті є як мінімум 10 народних депутатів, які входять в орбіту впливу Ріната Ахметова. Але довести зв’язки з ним буде вкрай важко, оскільки вони йому не є родичами, бізнес-партнерами.

Порошенко переписав телеканал на журналістів, а бізнес - на старшого сина

Серед потенційних олігархів, прізвище яких називав міністр юстиції Малюська, - народний депутат, п’ятий президент України Петро Порошенко

Але Петро Олексійович заздалегідь перестрахувався від офіційної олігархічної участі. Ще в листопаді минулого року він передав корпоративні права на телеканали "П'ятий" та "Прямий" медіахолдингу "Вільні медіа", створеному журналістами цих каналів. В січні цього року переписав корпорацію Roshen та інший великий бізнес на старшого сина Олексія.

На перший погляд, виглядає все чисто – сьогодні Порошенко не підпадає під два з чотирьох олігархічних критеріїв. Але відповідні структури можуть дослідити, приміром, хто і як фінансує «Вільні медіа»?

"Солодкий бізнес" Петро Порошенко переписав на старшого сина Олексія. Фото: facebook/ Алексей Порошенко

Коломойського врятує припинення громадянства?

Мільярдер Ігор Коломойський від своєї медіаімперії, до якої входить, зокрема, і рейтинговий телеканал «1+1», не відмовляється. Хоча в грудні минулого року офіційно вийшов зі складу наглядової ради «плюсів». Повідомлень про продаж або передачу бізнесу теж не надходило. Але… Окремі експерти допускали, що Коломойського може вивести з-під удару антиолігархічного закону рішення президента Володимира Зеленського про припинення його українського громадянства

- Якщо людина діє на території нашої країни, немає значення – громадянин якої він країни. Він може бути не громадянином України, але визнаний у нас олігархом, якщо визнаний і має три з чотирьох критеріїв, – спростував застереження експертів Олексій Данилов. І від його слів, очевидно, напружився громадянин Чехії, бізнесмен Томаш Фіала, який через  свою компанію Dragon Capital володіє журналом НВ, сайтом NV, Радіо НВ та інтернет-виданням «Українська правда».

Позбавлення Ігоря Коломойського громадянства може виглядати як

Позбавлення Ігоря Коломойського громадянства може виглядати як "багатоходовочка". Фото: Максим Люков

Медведчука «очистять» санкції

 Ще один потенційний кандидат до реєстру олігархів – народний депутат Віктор Медведчук, який наразі перебуває під вартою, оскільки підозрюється у вчиненні держзради. Майно, бізнес політика та його дружини Оксани Марченко арештовано. А після вердикту суду є ризик, що буде конфісковано. Або ж буде конфісковано у зв’язку зі вступом в силу змін до Закону «Про санкції» (документ передбачає конфіскацію майна у фігурантів санкційного списку РНБО). Якщо така конфіскація відбудеться, то Медведчук перестане відповідати одному з критеріїв для олігархів.

Теоретично після закриття трьох телеканалів ZIK, 112 та NewsOne  політик втратив вплив на ЗМІ. Тобто Медведчук мінусує ще один антиолігархічний критерій.

Але лише в теорії все так виглядає гладко. Почнімо з ймовірної конфіскації. Зубаті юристи, які відстоюватимуть інтереси Медведчука, можуть довести у судовому порядку, що закон про санкції на Медведчука не може розповсюджуватись, бо він був прийнятий після того, як політик потрапив в санкційні списки. А закон зворотньої сили не має. Обвинувальний вирок суду, в якому, ймовірно, буде згадка про повну конфіскацію, – справа довготривала, може розтягнутись на роки.

Вплив на ЗМІ у Медведчука не припинився. Окремі журналістські розслідування доводять, що через офшорну компанію дружина Медведчука Оксана Марченко має частку власності в «1+1».

Віктор Медведчук та Оксана Марченко - вже начеб-то і не виглядають на олігархів. Скріншот відео СБУ

Віктор Медведчук та Оксана Марченко - вже начеб-то і не виглядають на олігархів. Скріншот відео СБУ