Завантажити ще

Володимир Зеленський підписав закон про олігархів

Володимир Зеленський підписав закон про олігархів
Фото: President.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський підписав закон про олігархів (проект №5599). Закон набуде чинності через шість місяців після офіційної публікації. Про це повідомляється 5 листопада на офіційному сайті глави держави.

Закон набирає чинності наступного дня після його опублікування та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання ним чинності. Закон втрачає чинність через 10 років з дня набуття ним чинності. За задумом президента новий закон має забезпечити "реальну трансформацію держави на користь усього суспільства та реалізацію стратегічного курсу України на європейську та євроатлантичну інтеграцію".

Стверджується, що у всіх успішних країнах Європи немає такої гілки влади, як олігархи, і держави там працюють на користь своїх громадян, а не "купки найбагатших".

- Великий бізнес є у будь-якій демократичній державі. Але хоч би яким був бізнесмен, він має працювати за законом і нарівні з іншими економічними суб'єктами. Якщо хтось звик купувати політиків, щоб вони дозволяли обійти закон, то доведеться попрощатися з такою звичкою навіть найбагатшим, - наголосив Зеленський.

Глава держави нагадав, що ухваленню антиолігархічного закону чинили опір десятки впливових осіб, які залежать від олігархів.

Верховна Рада 3 листопада усунула протиріччя та неузгодженості у проголосованому законопроекті №5599 (закон про олігархів). Це було зроблено відповідно до статті 131 Регламенту без переголосування закону. Депутати підтримали пропозицію Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки. 4 листопада закон повернуто за підписом голови Верховної Ради, а 5 листопада його було направлено на підпис президентові Володимиру Зеленському.

Таким чином, вести реєстр олігархів буде Рада національної безпеки та оборони (РНБО), як і наполягали в Офісі президента.

Критерії олігархів

  • значний вплив на ЗМІ
  • беруть участь у політичному житті
  • бенефіціарно володіють компанією-монополістом
  • статки понад 1 мільйон прожиткових мінімумів (близько 83 мільйонів доларів).

Особам, які підпадають хоча б під три вищезгадані пункти, буде заборонено робити внески у вигляді власних коштів на підтримку політичних партій, у виборчі фонди кандидатів (окрім власного виборчого фонду), політпартій під час виборчого процесу, купувати об'єкти великої приватизації, фінансувати будь-яку політичну агітацію чи проведення мітингів та демонстрацій із політичними гаслами.

Олігархів зобов'яжуть подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави чи місцевого самоврядування. Крім того, олігархам та держслужбовцям треба звітувати про контакти між собою.