Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

30 гривень за кубометр: хто найбільше постраждає від рекордних цін на газ

30 гривень за кубометр: хто найбільше постраждає від рекордних цін на газ
Фото: УНІАН

До опалювального сезону залишилося зовсім трохи, і ось тут ціни на природний газ для промисловості в Україні злетіли вище 30 грн за кубометр. І хоча населенню і підприємствам теплокомуненерго (ТКЕ) обіцяють продавати газ за фіксованими цінами, ряд великих українських заводів уже зупинили виробництво - їм просто нерентабельно купувати такий дорогий газ. В Європі спостерігається така ж тенденція. Швидше за все, ряд підприємств візьме за краще зупинитися і перечекати нинішній ціновий стрибок.

Що відбувається з газом

14 вересня ціна палива перевищила позначку 800 доларів за тисячу кубометрів, а 15 вересня вона майже пробила психологічний бар'єр в 1000 доларів за тисячу кубометрів. Після цього другий найбільший постачальник газу в Європі норвезька компанія Equinor заявила про готовність збільшувати поставки, з цієї причини ціни знизилися на 200 доларів за тисячу кубометрів.

Але на цьому тижні «Газпром» знову відмовився бронювати додаткові потужності української газотранспортної системи для прокачування газу в Європу, і вартість палива злетіла майже до 900 доларів за тисячу кубометрів. Експерти кажуть, що таким чином російський газовий монополіст фактично шантажує Європу і вимагає піти на поступки в питанні «Північного потоку-2».

- Питання навколо ринку енергоресурсів абсолютно політичне. У Росії є зацікавленість у завершенні робіт з проекту «Північний потік-2», в заповнюваності каналів. Через санкційні перепалки та інші політичні недомовленості завершення будівництва затягувалося, і постійно існують торги навколо співпраці Європи з Росією. На поточний момент рівень запасів газу в Європі низький, а коли запасів немає - попит зростає, ціна теж зростає. Для того щоб відбулося поповнення запасів на умовах, які будуть вигідними постачальнику, повинні відбутися політичні поступки. Тобто Росія створює дефіцит пропозиції на ринку, - пояснює «КП в Україні» аналітик компанії «Центр біржових технологій» Максим Орищак.

На руку «Газпрому» грає і нетипова для цієї пори року безвітряна погода. Справа в тому, що Європа останнім часом збільшувала виробництво електроенергії з поновлюваних джерел. І суттєва частка вироблення електроенергії припадала на вітропарки Північного моря. Але через безвітряну погоду вироблення електрики на них істотно знизилося. Паралельно з цим в Європі за останні роки закрили ряд вугільних ТЕС, і тепер, щоб компенсувати брак електрики, доводиться спалювати газ, якого і так в сховищах не вистачає.

Дійшло до того, що на початку вересня різке подорожчання газу і низька продуктивність вітроенергетики змусили Великобританію перезапустити свою стару вугільну ТЕС, яку нещодавно закрили в рамках переходу на зелену енергетику.

Що з цінами в Україні

На цьому тлі зростають ціни на газ і у нас. Для населення і підприємств ТКЕ їх зафіксували, але приватний бізнес змушений купувати паливо на біржі, а там ціни прив'язані до європейських.

І вже 16 вересня середня стартова ціна продажу газу з поставками в листопаді газотранспортної системи (ГТС) досягла історичного максимуму в 30 480 грн за тис. куб. м. Тобто газ підприємства купували по 30,48 грн за кубометр. І це без урахування доставки.

Поки що такий дорогий газ промисловість не використовує - рекордні ціни стосуються продажу палива, яке поставлять в листопаді, але деякі підприємства вже зараз згортають виробництво.

Стоп машина!

Першими, хто відмовився купувати такий дорогий газ, стали виробники добрив: в вартості продукції газова складова займає близько 80%. Тому якщо виробляти добрива, купуючи газ по долару за кубометр, то ціна на них так виросте, що купувати ніхто просто не буде. І відбувається це не тільки у нас.

Великий американський виробник добрив CF Industries днями закрив два заводи у Великобританії. Норвезька компанія Yara International ASA минулого тижня істотно скоротила випуск аміаку, пояснивши, що піти на цей крок її змусили рекордні ціни на газ. В Україні виробництво зупинив Одеський припортовий завод (ОПЗ), який спеціалізується на виробництві карбаміду.

- Найбільш очевидна причина зупинки ОПЗ - зліт цін на газ і стабільні ціни на карбамід - основну продукцію хімічних підприємств України. Чому не подорожчав карбамід? Тому що світові гравці ринку купують газ набагато дешевше. Найближчий приклад - Росія і Білорусь, яких газова криза взагалі не зачепила. Європейські заводи мають довгострокові договори на газ, китайські та азіатські виробники добрив - це взагалі окрема історія, там ринок дуже відносний. Українські хімзаводи купують газ на споті, тобто за поточними цінами строкового ринку. За моїми даними, крім ОПЗ, про зупинку своїх хімзаводів думають підприємства Дмитра Фірташа ( «Азот» в Черкасах і Сєвєродонецьку, а також «Рівнеазот») і Ігоря Коломойського ( «ДніпроАзот» і «Дніпровський завод мінеральних добрив», розташований в Кам'янському), - - говорить експерт в сфері енергетики Сергій Куюн.

Економіст Олексій Кущ каже, що уникнути проблем від таких різких стрибків цін на газ можна було, якби підприємства мали довгострокові контракти на поставку або ж застосовувався б механізм балансування внутрішньої вартості газу для підприємств. Тобто газ внутрішнього видобутку змішували б з імпортним, а підсумкова суміш була б дешевше.

- Зараз ми маємо ризик часткової зупинки промисловості в холодний період року. І цей ризик високий як ніколи, - каже Олексій Кущ

Що буде з цінами

Зростання цін на газ потягне за собою зростання цін на всі товари і послуги. По-перше, слідом за блакитним паливом продовжиться зростання цін на нафту, що потягне збільшення цін на паливо. А дорожчий бензин збільшить вартість транспортування всіх споживчих товарів.

- Вартість газу спричинить за собою зростання цін на нафту в тому числі. Критичні рівні називати складно, так як до ситуації завжди можуть підключитися спекулянти, які обгрунтований адекватний орієнтир зростання бареля нафти Brent до 80 доларів можуть перетворити в стрибок до 110 доларів. Постраждалими від зростання цін на газ будуть як прості громадяни, так і підприємства. В першу чергу високі ціни на газ створюють інфляційні ризики в усьому світі. І їх не вирішити за допомогою монетарної політики ЄЦБ або ФРС США. Альтернативи на поточну зиму у Європи немає. Значить, створюються ризики для світової економіки в тому числі. Це означає, що домовлятися з Росією потрібно буде і Європі, і Америці, - продовжує Максим Орищак

За словами експерта, ціни на газ в Європі виросли в більшій мірі для тих покупців, які не укладали з «Газпромом» довгострокових контрактів.

- Тобто критична ситуація навколо цін на газ хвилює тих, у кого закінчуються довгострокові контракти. А в 2021- 2024 роках це контракти з Нідерландами, Болгарією, Сербією, Італією, Туреччиною та Угорщиною обсягом понад 30 млрд кубометрів. Думаю, що найближчим часом Європа піде на політичні поступки перед Росією, заради чого, власне, і була створена поточна ситуація, - говорить Максим Орищак.

В Україні теж можуть зрости ціни на додаток до високої інфляції, яка вже перевалила за 10%. В уряді припускають, що через стрімке подорожчання газу Україна може втратити 0,2% зростання ВВП, а інфляція може прискоритися на 0,8%.

Новини по темі: Газ Газпром