Завантажити ще

Близькі про Міська Барбару: Напевно, ти все правильно зробив в цьому житті, якщо така кількість народу за тобою сумує

Близькі про Міська Барбару: Напевно, ти все правильно зробив в цьому житті, якщо така кількість народу за тобою сумує
Фото: Facebook

Сьогодні в Харкові попрощалися з фронтменом культової групи Мертвий півень » Михайлом (Міськом) Барбарою. Його раптова смерть стала шоком для українських любителів музики. Музикант помер в Харкові, де жив останнім часом, за місяць до свого 50-річчя, яке планував відсвяткувати великим концертом у рідному Львові.

«КП в Україні» попросила його рідних і близьких поділитися спогадами про артиста, який свого часу збирав стадіони, і почула дуже теплі особисті історії.

Фома: Світ змінився, а Місько - ні

Фома. Фото: Фото Фейсбук

Фома. Фото: Фото Фейсбук

- Місько - дуже класний! Я знайомий з ним дуже давно, з 90-х років, - згадує фронтмен гурту «Мандри» Сергій Фоменко (Фома). - Він був дуже ніжним і інтелігентним хлопцем - львівська богема, в хорошому сенсі цього слова. І при цьому не мав ніякого пафосу, притаманного, наприклад, київській богемі. Дивно, але з роками він зовсім не змінився. Візуально трошки, але по суті, - ні. Завжди був стовідсотковим романтиком. Його творчість з львівським шармом, але в той же час - дуже європейська. Все, що робив - це було супер. Після кожного концерту залишався післясмак, як від дуже дорогого вина. Але треба було ще вчитися продавати цей «напій»... Ми занадто романтично виховані, а сучасний світ - швидкий, текучий, прагматичний і хайповий.

Після кожного концерту залишався післясмак, як від дуже дорогого вина. Але треба було ще вчитися продавати цей« напій »...

І наша професія нерідко, м'яко кажучи, буває неприбутковою. Нові часи дуже безжальні до артистів, які намагаються творчо залишатися собою, робити своє мистецтво. Раніше такого не було, в пріоритеті тільки музика. Але потім світ змінився, а Місько - ні. Багато музикантів пішли в інші напрямки, а Місько - артист і все. І настільки глибоко жив у внутрішніх творчих пошуках, що просто не помітив, як тектонічно змінилася суть в українському культурному просторі. І на деякий час зник. Кілька останніх років, я думаю, він вже більш чітко навів свої внутрішні окуляри на це нове поле, але сталося те, що сталося.

Знаю, що часом йому було дуже важко. І матеріально, і творчо. Бувало, організовував виступи, а приходило зовсім небагато людей - всі зайняті. Любимо-любимо, але за фактом ось така реальність... Такі моменти важко переживав. По своїй натурі людина дуже шляхетна, яка керується принципом, що щастя не в грошах, але, коли час від часу знаходишся взагалі за межею, без найнеобхідніших ресурсів - це непросто. В тій чи іншій мірі, така ситуація є типовою для багатьох музикантів, артистів і художників нашого покоління.

Марія Бурмака: Якщо говорити, що скромність - шлях у невідомість, то Місько - такий

Марія Бурмака. Фото: Фейсбук

Марія Бурмака. Фото: Фейсбук

- Ми познайомилися в 1991 році, коли «Мертвий півень» став лауреатом «Червоної Рути», - згадує співачка Марія Бурмака. - І потім протягом усього життя перетиналися. Всі знають їх знамениту візитку «Ми помрем не в Паріжі», але у них є дуже багато інших, не менш прекрасних пісень. Це музика, якої, на жаль, зараз дуже мало на телеекрані.

Яскраві спогади: «Мертвий півень» на фестивалі «Вивих» у Львові. Унікальний час, коли до фестивалю сучасного мистецтва було залучено фактично все місто, а «Півні» займали в усьому цьому особливе місце. Місько Барбара дуже дружив з письменником Юрієм Андруховичем, а під час фестивалю йшов показ його вистави «Крайслер Імперіал» - там брали участь і «Півні», і я.

Ще пригадую, як ми добиралися на фестиваль до Польщі. Було цікаво, хоч і непросто: їхали автобусом, ночували на зупинці громадського транспорту, потім нас довезла до місця підвода з кіньми. Під час цієї подорожі мене посвятили в почесні «Мертві півні».

У Києві ми продовжуємо спілкуватися з учасником групи Романом Чайкою, який знайшов себе в тележурналістиці. Місько переїхав до Харкова на запрошення Сергія Жадана, який писав для театру «Арабески». Я сама харків'янка і буквально не так давно побачила фото, які виставив журналіст і ексдепутат Микола Княжицький. Місько разом з ним гуляє по Харкову. Один зі знімків - біля літературного музею. А це мій район. Я написала: «Як хочу приїхати додому!». І ось раптово Міська не стало - і це шок для мене...

Я пам'ятаю, що він дуже багато курив і красиво посміхався крізь дим. Був дуже іронічним. Не намагався жодним чином комусь спеціально сподобатися. Якщо говорити, що скромність - шлях у невідомість, то Місько якраз був таким. Це людина, яку дуже нам всім буде не діставати. Є мірило порядності, чесності, витриманості - ось він був таким.

Соломія Чубай: Він був секс-символом свого часу

Соломія Чубай. Фото: Фейсбук

Соломія Чубай. Фото: Фейсбук

- Розповім випадок, який характеризує його як дуже світлу людину, - каже музикант і продюсер літературно-музичних проектів Соломія Чубай. - У нас в музичній школі є хлопчик, який дуже погано бачить. З іншими дітьми він вирішив записати пісню для збору коштів на ударну установку для музичного класу. Вибрали композицію «Мертвого півня» «Коли ти смієшся». Зняли, виклади в мережу. І Місько під одним постом в фейсбуці написав, що йому сподобалося! Ви не уявляєте, як діти були щасливі.

А через деякий час і зовсім запропонував неймовірне: щоб діти виступили з цією піснею на його львівському концерті. Приїхав на репетицію в школу. Папа хлопчика, який все це придумав, написав у фейсбуці: «І ось перед репетицією кумир моєї юності тисне мені руку і просить називати Місько і на« ти ». Не знаю, як точно описати, що я тоді відчув, який трепет і захват, відчуття здійснення мрії. Завдяки йому ми зібрали на установку, а діти отримали безцінний досвід ».

Місько був другом мого брата - Тараса Чубая. «Плач Єремії» та «Мертвий півень» довгий час дуже часто разом виступали. Місько часто бував у нас вдома. Завжди багато жартував, чудово співав. У нього були закохані всі мої однолітки. Не дивно: він був таким неформатним секс-символом свого часу. Довге волосся, високий, майже прозорий. Звичайно, романтик - інакше б не з'являлися такі тексти і така неймовірна подача пісень.

Такий важкий час - не стало дуже близьких нам з братом людей: Маркіяна Іващишина (лідер «Революції на граніті». - Прим. Ред.), потім режисера Сергія Проскурні, ось тепер Міська...

Коли він переїхав до Харкова, ми рідко спілкувалися. Мені зараз здається, що він просто далеко, і ми обов'язково зустрінемося, треба тільки купити квиток до Харкова.

Любомир Футорський: Він був особливим чуваком

Любомир Футорська. Фото: Фейсбук

Любомир Футорська. Фото: Фейсбук

- У мене ніколи не було рідного брата, тому ми з Міськом, моїм двоюрідним братом, були як рідні, - розповідає родич Барбари і один із співзасновників групи «Мертвий півень» Любомир Футорський. - Між нами рік і два дні різниці. Він завжди в дитинстві, коли сварилися, говорив: «Я мав лише рік і два дні спокою, а потім народився ти!» Такого брата, як він, всім би хотілося мати, але пощастило мені.

Я часто переслуховую одну нашу пісню, як раз мій брат її співає, «Фаустово свято». Прекрасна музика, тепер таку не роблять... Нам так класно було разом. Про багато речей взагалі не парилися. Не дбали, де взяти гроші. Як і про те, щоб заробити на концертах.

Може, я говорю за себе, але Місько теж не сприймав нашу музику як спосіб заробляння. Якщо ти хочеш монетизувати творчість, то таке грати не будеш. І не будеш так співати. А найбільша нагорода для нас - це коли наші пісні співають пацани у Львові на площі Ринок під гітару.

Пізніше ми всі зайнялися іншими речами, а він залишився в мистецтві. Я переїхав до Києва, він - в Харків, ми не так часто бачилися, як хотілося. Потім почалася карантинна історія, всі сиділи по домівках і зв'язувалися по скайпу.

Всі вам скажуть, що він був прекрасною людиною. І можете сміливо всі слова про нього помножити на десять, і мало не буде.

Всі вам скажуть, що він був прекрасною людиною. І можете сміливо всі слова про нього помножити на десять, і мало не буде. Він був особливим чуваком! Щоб Місько кричав, «стартував» на когось, злився - це просто неможливо. Ніде і ніколи себе вперед не штовхав, не "включав» зірку, завжди був - як велика тепла ковдра. Що б не трапилося, з ним завжди можна було порадитися, він обов'язково знаходив слова підтримки.

Мені дуже важко зараз говорити, вибачте... З одного боку, неймовірно боляче, а з іншого, коли бачу скільки людей він зробив щасливими, судячи з відгуків в інтернеті, радію. Напевно, братик, ти все правильно зробив в цьому житті, якщо така кількість народу за тобою сумує.

Борис Захаров: Важко про нього говорити «був»

Борис Захаров. Фото: Фейсбук

Борис Захаров. Фото: Фейсбук

- Ми познайомилися навесні 1999 року у Львові. Там був імпровізований виступ моєї дружини, вона співала, а потім Місько ось так запросто запросив нас до себе в гості, - згадує харківський правозахисник Борис Захаров. - Він був дуже теплою, харизматичною людиною. Важко про нього говорити «був»...

Ми дуже часто бачилися, коли він оселився в Харкові. Ні він, ні я ніколи не займалися політикою, але пройшли всі Майдани. Пам'ятаю хворого Міська з температурою в наметі, але: «Ні, не піду!» Він був дуже активним і в суспільному житті.

Коли побачив цю страшну новину про нього, відразу все промайнуло в пам'яті - концерти, вражаючі вистави театру «Арабески», де він працював, наші спільні проекти. Якось ми проводили фестиваль «Музика свободи». Спочатку був концерт в Харкові, потім - у Львові та Києві. Концерт у Львові припав на його день народження. Така енергетика була на цьому виступі! Наша дочка була зовсім маленькою, під час концерту заснула в кофрі в гардеробі. Але коли піднімався галасливий захват після кожної пісні, не прокидаючись, теж піднімала руки і плескала.

Якось він прийшов до нас в гості. І маленька Аня раптом потягнула на себе столик з киплячим чаєм, а Місько просто з нелюдською спритністю його підхопив. І фактично врятував нашу дитину... Знаєте, я поки не можу уявити, як жити без нього.

Павло Савєльєв: У ньому не було акторської сучності

Павло Савельєв. Фото: Фейсбук

Павло Савельєв. Фото: Фейсбук

- Досвідчений, мудрий, щедрий, справжній, людина-енциклопедія, стільки всього було цікавого в його голові, - каже колега Барбари по театральній сцені, актор харківського театру «Арабески» Павло Савєльєв. - Знав кілька мов - англійську, польську, мені здається - і німецьку. Дуже професійно займався перекладами. Чуйний партнер на сцені, уважно прислухався до побажань.

Знаєте, є така, я її називаю, акторська сучність - в ньому цього абсолютно не було. Спочатку, може, йому було трохи ніяково в акторській діяльності, але дуже швидко набрався досвіду. І своєю харизмою підкорював серця глядачів. Вчора ввечері розмовляв з його дружиною, не міг повірити, що все, що сталося - правда. Набрав Світлану, вона підтвердила...