23 червня
Завантажити ще

Випробувано на собі: як я 10 днів страждала від побічних ефектів вакцинації і чому це добре

Випробувано на собі: як я 10 днів страждала від побічних ефектів вакцинації і чому це добре
Фото: REUTERS

"Страшні історії" про наслідки щеплення зараз можна почути в будь-якому місці, де збираються люди, у яких є хоч 5 хвилин вільного часу. Найцікавіші, на мій погляд, розповідають на манікюрі, зі зрозумілих причин, вони починаються словами "одна жінка після щеплення...". Найкраще з почутого виглядає так:

 • "Їхала за кермом по трасі, і раптом всі шість смуг руху стали здаватися їй зустрічними - вона встала як вкопана і не рухалася, поки не викликали поліцію",
 • "Три дні плакала і не впізнавала власного чоловіка, а потім все різко пройшло",
 • "Моментально стала гіпертоніком".

І все це було забавно слухати, поки я не зробила друге щеплення і не перетворилася на "одну жінку". Правда, з цікавого була тільки ніч через добу після вакцинації, після якої стало зрозуміло, що таке галюцинації і мутації. А потім настали нецікаві 10 днів в стані "потрапив під коня", коли ти погано ходиш і кажеш, ще гірше - міркуєш і виглядаєш. Якість життя так погіршилася, що довелося йти до сімейного лікаря.

"Послужимо науці"

За існуючими правилами, медики, до яких звернулися пацієнти зі скаргами на здоров'я після вакцинації, повинні передавати інформацію до Державного експертного центра МОЗ.

Відбувається це через автоматизовану Інформсистему з фармаконадзора, а потім регіональні комісії розслідують кожен випадок, аналізуючи і зіставляючи купу інформації.

В особливо важких випадках звертаються за допомогою до центральної комісії. За результатами розслідування встановлюється причинно-наслідковий зв'язок між вакцинацією і "серйозними несприятливими подіями" після неї. Так це виглядає в інструкції МОЗ і покликане допомогти вченим виявити якісь нові для кожної вакцини побічні ефекти - які часто зустрічаються,які рідко і які дуже рідко.

Наталя Шулакова

Наталя Шулакова

Наталія Шулакова. Фото: ФБ

- З огляду на те, що вакцина нежива, реакція на неї можлива протягом 72 годин, - каже сімейний лікар Наталія Шулакова. - Все, що сталося пізніше, ми оцінюємо, розбираємося, але це, як правило, вже реакції, не пов'язані з щепленням. І вносяться в Інформсистему тільки ті симптоми і скарги, які з'явилися протягом перших трьох діб, які "вибиваються" з переліку наслідків, що заважають людині жити і працювати. Це дозволить потім, в тому числі і нам, інформувати пацієнтів перед вакцинацією, чого можна очікувати.

Щодо інформованості у нас, звичайно, поки не дуже, в гонці за масовістю як би не до неї. З багатьма чи щепленими розмовляли лікарі перед уколом? Проводили огляд, вимірювали тиск, температуру, заглядали в зів, переконувалися в наявності протипоказань і розповідали про можливі поствакцинальні реакції? Думаю ні. Особисто у мене весь процес разом із з'ясуванням відносин з колегами по черзі займав менше 10 хвилин.

- У центрах масової вакцинації, звичайно, ніхто не буде витрачати на одного пацієнта 20-30 хвилин, - каже сімейний лікар приватної амбулаторії Олена Коваленко. - Коли в чергу записалося 200 чоловік, це потік. Ми вакцинуємо по 20-30 пацієнтів і витрачаємо на це цілий день, тому що в процесі народжуються питання, сумніви, обговорення. І, до речі, особливих скарг потім практично немає. Коли людина інформована, вона не боїться. А страх перед вакцинацією теж грає свою роль в появі побічних ефектів.

Загалом, послужити науці у мене не вийшло: і прийшла на 12-й день, і міжреберна невралгія в компанії з сезонним судинним штормом до імунізації відношення не мали. Стати "однією жінкою", яка на грунті поствакцинального синдрому кинула чоловіка, роботу і втекла з  грузинським хором, не вийшло.

Гірше після другого щеплення

Офіційно ускладненнями після вакцинації називаються ті симптоми, виходять за звичайну ступінь реакції, що обтяжують стан здоров'я. При цьому у випадку з мРНК-вакцинами з більшою ймовірністю вони виникають після другого щеплення. Є версія, що після першої дози імунна система атакує "загарбника" не так сильно, як після другої, коли активізується більше імунних клітин.

Тетяна Чумаченко

Тетяна Чумаченко

Тетяна Чумаченко. Фото: особистий архів Тетяни Чумаченко

- Прищена реакція свідчить, що організм відреагував на препарат і почав імунну відповідь, - каже завідувач кафедри епідеміології Харківського медичного університету Тетяна Чумаченко. - Місцеві реакції з набряками, почервонінням і болем в місці ін'єкції виникають частіше, ніж ті, коли підвищується температура і виникає загальне нездужання (див. ДОВІДКА). Реєстрація так званих несприятливих подій після імунізації свідчить, що їх левова частка не пов'язана з вакцинацією, а просто збіглася за часом. Тому лікар повинен проводити диференційну діагностику для визначення - це прищеплювальна реакція або якесь захворювання. Крім того, зараз осінь, перехідний період, коли тиск може скакати або судини танцювати, коли організм реагує на перепади погоди, а списується все на щеплення.

У появі "побочек" є і психологічний ефект: в звичайному житті ми так не прислухаємося до судин, що барахлять, до того, де що кольнуло або потягнуло. За словами епідеміолога, і мРНК-вакцини (Pfizer і Moderna), і векторні (AstraZeneca) відносно нові, широко не застосовувалися, і вчені працюватимуть над зниженням їх реактогенності. Адже чому CoronaVac переноситься легше? Там традиційна технологія, встановлено, за рахунок чого можуть бути реакції, тому все це мінімізовано.

"Гендерна нерівність" вакцинації

За даними Державного експертного центру МОЗ, який щотижня моніторить дані з безпеки вакцин, ризик виникнення "несприятливих подій після імунізації" як і раніше залишається низьким - менше 1%. Спостерігається у українців старше 45 років, причому у жінок набагато частіше (60,7% проти 34,3% чоловіків). Гендерні та вікові "переваги" в ускладненнях у кожної вакцини свої:

 • Pfizer - найчастіше у чоловіків і жінок 46 - 60 років,
 • Moderna - у чоловіків і жінок 31 - 45 років,
 • CoronaVac - у жінок 46 - 60 років, у чоловіків 61 - 72 років,
 • AstraZeneca - у чоловіків і жінок 61 - 72 років.

Висновки щодо переважаючих жіночих поствакцинальних страждань професор Чумаченко вважає не дуже коректними. Незрозуміло, що таке "частіше" - це частота народження таких випадків або просто жінок більше прищеплюється? Про ґендерний розрив можна було б говорити, якби зі ста щеплених жінок побічні ефекти виникали у 60, а зі ста чоловіків - у 30. Але такої статистики немає.

- Зараз, коли одночасно прищеплюється велика кількість людей, створюється враження, що всі вакцини дуже реактогенні. Але та частина реакцій - місцевих і загальних, які пов'язані з препаратом самої вакцини, завжди короткочасні, і це їх головна відмінність від захворювань, - пояснює Тетяна Чумаченко. - Як правило, вони легко або середньо-виражені, хоча бувають іноді і важкі форми. Наприклад, є ймовірність розвитку анафілактичної реакції на Pfizer, вона невелика - 2,5 на 1 мільйон доз, але вона можлива.

БУДЬ В КУРСІ

Як полегшити наслідки і коли бити тривогу

Як не крути, побічні ефекти є у всіх вакцин, ступінь їх прояву залежить як від стану організму пацієнта, так і від особливостей самого препарату. Якщо після щеплення людина відчуває біль або дискомфорт, полегшити стан можна прийомом жарознижуючого або знеболюючого препарату (після консультації з лікарем). При цьому медики категорично не рекомендують приймати їх завчасно, перед вакцинацією. Зменшать вони симптоми після щеплення - до сих пір не ясно, в той же час є припущення, що деякі знеболюючі можуть впливати на імунну відповідь на вакцину.

Для усунення болю в руці рекомендується накрити місце уколу вологою і прохолодною серветкою. Не варто оберігати руку, не дозволяючи їй ворушитися, навпаки, краще розминати і виконувати нею нескладні фізичні вправи. Заняття спортом і фізичні навантаження після щеплення краще відкласти на тиждень, кількість споживаної рідини - збільшити.

У випадку з усіма вакцинами не можна виключати негайну алергічну реакцію, аж до набряку Квінке або шоку. Саме тому важливо не бігти стрімголов, ледь вколовшись, а посидіти півгодини після щеплення хоча б під кабінетом.

Якщо протягом тижня після уколу тримається температура, спостерігаються втрата рухливості, біль в грудях, задишка, сильний головний біль, який не знімається знеболюючими, є проблеми з промовою, слабкість, сонливість, порушення зору, висипка - все це приводи звернутися за медичною допомогою.

ДОВІДКА

В інформаційних листах вакцин наводяться наступні дані по частоті побічних ефектів:

 • Pfizer: біль в місці ін'єкції (більше 80%), втома (більше 60%), головний біль (більш 50%), біль в м'язах і тремтіння (більше 30%), біль в суглобах (більше 20%), лихоманка і набряк в місці ін'єкції (більше 10%).
 • Moderna: біль в місці ін'єкції (більше 90%), стомлюваність (70%), головний біль і біль у м'язах (більше 60%), болі в суглобах і озноб (більше 40%), нудота або блювота (більше 20%), набряк або хвороблива чутливість лімфатичних вузлів, лихоманка, набряк і почервоніння в місці ін'єкції (більше 10%), висип, почервоніння, кропив'янка в місці ін'єкції (від 1 до 10%).

Крім того, у щеплених вакциною Moderna є ризик запалення серцевого м'яза (міокардиту) або оточуючих серце тканин (перикардиту). Може проявлятися болями в грудях, задишкою, прискореним або нерівним серцебиттям. Випадки міокардиту або перикардиту спостерігалися, як правило, після другого щеплення і найчастіше - у молодих чоловіків.

 • CoronaVac: незважаючи на неоднозначне ставлення до вакцини з боку Європи, дослідження в Україні показують низький відсоток побічних реакцій. До них відносяться біль в місці уколу, головний біль і втома (близько 30%). У рідкісних випадках фіксуються лихоманка і озноб, кашель, діарея, нудота, алергічні реакції на шкірі та слизових, почервоніння очей.
 • AstraZeneca: на відміну від мРНК-вакцин побічні ефекти частіше спостерігаються після введення першої дози препарату. За даними Європейського медичного агентства, це біль в місці ін'єкції, головний і м'язовий біль, озноб, лихоманка, нудота, біль в суглобах. Більш рідкісні прояви - низький рівень тромбоцитів у крові, біль в ногах і руках, грипоподібні симптоми, сильна слабкість (більше 10%). Збільшення лімфовузлів, запаморочення, млявість, пітливість, біль в животі, висип, кропив'янка (більше 1%). У рідкісних випадках (близько 0,01%) може виникати тромбоз, важкі алергічні реакції, синдром витоку капілярів (витік рідини з дрібних кровоносних судин, що викликає набряк тканин і падіння артеріального тиску).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Немає сертифікату вакцинації в "Дія" - немає привілеїв: що важливо знати про нові правила карантину