30 вересня
Завантажити ще

Нова хвиля COVID-19: слідуємо негативному сценарію

Нова хвиля COVID-19: слідуємо негативному сценарію
Фото: REUTERS

Чим гарні ковидні часи: все так швидко змінюється, що чиновники можуть говорити, обіцяти та прогнозувати будь-що – ніхто не згадає.

Але анонсовані МОЗ терміни нового спалаху, на який «очікували» у другій половині лютого, і в грудні виглядали дивно. Особливо на тлі застереження експертів, що «Омікрон» вже на порозі, і захворюваності, що рвонула вгору, в сусідніх Румунії та Польщі. Українська статистика виглядала тривожно вже з другої декади січня, але офіційно нову хвилю визнали після фінальної святкової точки – Водохреща.

Наразі епіцентр спалаху базується у західній частині України. Найгарячіша точка – Івано-Франківська область, де перевищено основні показники: коефіцієнт нових випадків, рівень та динаміка госпіталізацій. Дещо поступаються їй Львівська та Чернівецька, не тішать цифри і в інших регіонах: найбільше тижневе зростання позитивних тестів зафіксовано у Волинській та Тернопільській областях, у Рівненській та Сумській перевищено коефіцієнт нових випадків.

Число госпіталізацій після короткого перепочинку знову зростає. За даними системного аналітика Євгена Істребіна, за тиждень кількість пацієнтів у лікарнях збільшилася на 11%, активне заповнення стаціонарів пішло цього тижня. У середньому в країні зайнятість ліжок поки що становить 24,7%, але в Івано-Франківській, Вінницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях вже заповнено понад 40% місць. На Франківщині велике завантаження також ліжок із підведеним киснем – понад 45%, у Чернівецькій та Тернопільській областях – понад 40%. А от реанімації найшвидше заповнюються на Сумщині – майже 59% місць зайняті.

Ситуація розвивається жахливо стрімко, але, як кажуть у МОЗ, очікувано та прогнозовано. Щоправда, на місяць раніше за офіційні прогнози, але кого тепер це хвилює, коли потрібно знову готувати лікарні, домовлятися про постачання кисню і стежити, щоб ніхто не прокрався на бустер раніше  встановленого терміну.

Кожен другий тест – позитивний

Тим часом настрої в народі коливаються від «плювати, скільки можна» і «всі повинні перехворіти» до паніки та самоізоляції. При цьому, схоже, мало хто розуміє масштаб хвилі, яка розгортається. Наприклад, офіційних нових випадків 20 січня зареєстровано майже 18,5 тисячі, але орієнтуватися потрібно не на них, а на дані лабораторних центрів. Як пояснює на своїй сторінці в соцмережі аналітик Євген Істребін, саме вони є оперативним індикатором швидкості поширення зараження. Нові ж випадки вносяться в систему вручну, найчастіше із затримками на різні терміни.

І за даними за 20 січня було отримано 28 тисяч позитивних тестів – 23 тисячі ПЛР та 5 тисяч тестів на антигени. Так що такими темпами ми з великою ймовірністю опинимося в червоній зоні, не чекаючи лютого. І це відповідає прогнозу вченого, точніше негативному сценарію цього прогнозу.

Згідно з ним, минулого піку, коли в середньому було 26,4 тисячі позитивних ПЛР на добу, ми досягнемо до 26 січня. За умови, що лабораторії тестуватимуть 60-63 тисяч ПЛР на добу.

«Далі все залежатиме від лабораторних потужностей України, і як швидко нарощуватиметься тестування, – пише у своєму прогнозі Істребін. – Якщо максимум тестування буде 100 тисяч на добу, то ми можемо побачити за день під 45-50 тисяч позитивних ПЛР-тестів».

Експерти в нарощування тестування не надто вірять, лабораторії ледве справлялися минулої хвилі, безкоштовних експрес-тестів у сімейних лікарів мало – десь і не було, десь все вигрібла «Дельта». Тестуватися власним коштом згодні не всі, тому реальні цифри випереджатимуть офіційні.

Помірний сценарій припускає, що минулих піків ми дістанемося до 11 лютого, але схоже, що справа не затягнеться. Як повідомила на своїй сторінці у соцмережі Олена Герасимова з Інституту економіки та прогнозування НАН України, 19 січня кожен другий тест у Івано-Франківську, Сумах, Харкові, Тернополі, Хмельницькому був позитивним.

У Чернігові, Полтаві, Львові, на Закарпатті – позитивний результат дають два із п'яти. Судячи з географії, вірус поширюється у всій країні зі страшною швидкістю, і вводити обмежувальні заходи червоної зони в багатьох областях потрібно вже з наступного тижня.

Швидкий пік, але хворобливий спад

Незважаючи на те, що все тільки починається, хочеться відразу розуміти, коли все це закінчиться. З того, що проаналізовано експертами стосовно особливостей «Омікрону», є хороша новина та погані.

З втішного – через стрімке зростання пік хвилі досягається швидко. Від початку «вибуху» до піку проходить 3-5 тижнів, ще 4-5 днів триває пік, потім починається спад. Таку тенденцію продемонструвала хвиля у ПАР, Великій Британії, США, Ірландії. Але є одне "але": за інформацією аналітика Олександра Драгана, швидкий пік не означає, що все швидко закінчиться. Поки що можна судити лише за ПАР, але порівняно зі зростанням спад відбувається повільніше. У всіх південноафриканських провінціях вже після проходження піку захворіло більше людей, ніж під час зростання та піку.

Важливе питання – чи перехворіють на цей раз усі чи хоча б 50% за 6-8 тижнів, як заявляє ВООЗ? На жаль, ні, вважають експерти, нагадуючи, що реально оцінити частку перехворілих неможливо – і не лише в Україні, а й у всьому світі. Спираючись на дані Великобританії, аналітики кажуть, що на сьогодні «Омікроном» там перехворіло близько 22% населення, з урахуванням тих, хто занедужає на спаді, інфікується максимум 30-40%. Тож сподіватися, що могутнім колективним імунітетом світ у найближчому майбутньому задушить пандемію, не варто. А співробітники наукової консультативної групи з надзвичайних ситуацій при уряді Великої Британії взагалі прогнозують новий спалах «Омікрону» вже влітку.

Не можна сподіватися і на те, що, перехворівши «Омікроном», отримуєш остаточний захист. За попередніми даними, це посилює вже існуючий імунітет, але не захищає від інших варіантів, включаючи «Дельту», що нікуди не ділася. Тобто якщо людина раніше не хворіла, не прищеплювалася, а зараз перенесла «Омікрон», нейтралізуючі тіла у неї виробляються тільки до цього штаму.

І сподіватимемося, що пронесе, але вчені говорять про можливість ризику подвійної хвилі «Омікрону». Це викликано лінією штаму - ВА.2, який зараз господарює в Данії, де спад змінився різким зростанням нових випадків і госпіталізацій. Як вказує аналітик Олександр Драган, цьому варіанту «Омікрону» знадобилося менше місяця, щоб зайняти понад 50% та витіснити «класичний» ВА.1.

Виходячи з цього, хвиля, яка почалася в Україні, може досягти піку до кінця лютого, а в березні піти на спад, питання лише в тому, якою ціною дасться ця хвиля. А поки що пристебнулися і набираємо висоту.