Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
20 квiтня
Завантажити ще

Гра на виживання Разумкова: залишитися без крісла спікера і мандата депутата

Гра на виживання Разумкова: залишитися без крісла спікера і мандата депутата
Фото: FB

Схоже, невтішні кадрові прогнози по Дмитру Разумкову починають збуватися. Він ризикує втратити не тільки крісло спікера Верховної Ради, а й зовсім депутатський мандат. Але про все по порядку.

Хто і як тисне на спікера

Розмови про те, що відносини між президентом Володимиром Зеленським та спікером Дмитром Разумковим розладналися, циркулюють давно. Причина - Дмитро Олександрович все менше прислухається до побажань/вимог Банкової і все частіше провадить свою самостійну гру. Хоча "на камери" і Разумков, і Зеленський стверджували, що між ними бувають виключно робочі моменти, отже, ніякої неприязні, а тим більше суперництва.

Перед розглядом резонансних законопроектів розмови про відставку спікера Дмитра Разумкова активізуються. І ось знову. У найближчі дні "слуги" хочуть поставити на порядок денний законопроект про олігархів. Разумков же наполягає, щоб законопроект розглядали без відхилення від регламенту: обговорили численні поправки до документу (всього їх тисячі двісті п'ятьдесят-сім), отримали оцінку Венеціанської комісії... Саме рішення Дмитра Разумкова на прохання омбудсмена Людмили Денисової відправити антиолігархічний законопроект на експертизу в "Венеціанку" стало точкою неповернення. По-перше, за дивним збігом обставин після цього у спікера забрали держохорону. По-друге, на адресу Разумкова в ефірі одного з політичних ток-шоу публічно ополчилися найближчі соратники - перший заступник голови Верховної Ради Руслан Стефанчук і глава пропрезидентської фракції "Слуга народу" в парламенті Давид Арахамія. Останній навіть відкрито натякнув, що незговірливість спікера може призвести до відставки.

- Я тільки хочу підкреслити один акцент: спікера не вибирають, спікера делегують. Монобольшість делегує спікера Разумкова. Просто це треба завжди пам'ятати, - сказав Арахамія. Також днями був коментар Арахамії журналістам, який зводився до того, що сценарій із відставкою Разумкова можливий, але він поки не обговорювався на фракції.

Атмосферу, в якій проходило засідання погоджувальної ради голів депутатських фракцій і груп 20 вересня, ще більше підігріли чутки про те, що Разумкову навряд чи вдасться уникнути відставки, хоча він готовий поборотися за крісло. Багато чого сталося вперше. Так, вперше фракція "Слуги народу" публічно виступила проти порядку денного пленарного тижня, яку сформував апарат Верховної Ради (чит. Дмитро Разумков). Після відповідних офіційних листів на ім'я спікера Верховної Ради, голосування на погоджувальній раді "слугам" вдалося внести до порядку денного скандальний законопроект про олігархів.

Вперше спікер провадив засідання ради дистанційно (Дмитро Разумков вдруге зліг з ковідом ). Його заступник Руслан Стефанчук постарався жорстко (хоча відчувалося тремтіння в голосі) припинити таку тягу до роботи: мовляв, на законодавчому рівні такий формат участі спікера у погоджувальній раді на законодавчому рівні не прописаний. Потрібно або вносити зміни до регламенту, щоб "не перетворювати погоджувальну раду на вечірки", або щоб на період хвороби спікер делегував право виконувати обов'язки голови Верховної Ради першому заступникові спікера. Вийшла обмовка за Фрейдом, яку помітив Разумков.

- Доручення буде видано і на першого заступника, і на заступника. Ми знаємо, що й ви можете вийти із засідання, і Олена Костянтинівна (Кондратюк). І це не покладання обов'язків, це лише доручення щодо ведення засідання, - парирував Разумков. Спікер також публічно попросив антикорупційні органи перевірити чутки про те, що народним депутатам пропонують по 50-100 тисяч за підтримку "деяких відставок" у владі.

- Я не зовсім розумію, в яких кабінетах це відбувається і хто веде такі переговори, але це точно негативно впливає на діяльність та імідж Верховної Ради, - сказав Разумков.

Руслан Стефанчук

Руслан Стефанчук

Руслан Стефанчук не схвалив роботу Дмитра Разумкова з дому і спробував припинити будь-яку тягу спікера ВРУ до роботи під час хвороби. Фото: Фейсбук

Чому йде тиск

Чи відбудеться відставка спікера Дмитра Разумкова, за словами політологів, багато в чому залежить від нього самого.

- Все буде залежати від його вибору - він працює в команді президента або залишається на позиціях опортуніста. Якщо обирає перше - залишається в кріслі спікера, друге - відправляють у вільне плавання, - каже політолог Вадим Карасьов, але озвучує думку, що все йде до того, що Разумкова все-таки відправлять у відставку.

В експертних колах практично в один голос говорять про те, що в Офісі президента переконані, що відносини із спікером повинні будуватися за принципом "Ми сказали - ти зробив". І якщо потрібно провести через парламент законопроект, то потрібно зробити все можливе і неможливе, аби документ отримав підтримку в 226 голосів. Без самодіяльності у вигляді відправлення документів на експертизу в "Венеціанку" або скрупульозного дотримання регламенту і т.д.

Хто виграє від відставки Разумкова

- Я можу сказати, хто програє, - програє законодавча діяльність. Разумкову вдавалося консолідувати парламент. Він знаходив підходи до представників практично всіх фракцій і депутатських груп. Законопроекти приймалися, Регламент у більшості випадків дотримувався, - розмірковує політолог Руслан Бортник. - Жоден з тих депутатів, чиї прізвища озвучуються в якості потенційних наступників Разумкова, не зможуть забезпечити таку консолідацію. Так, той же Руслан Стефанчук або Олександр Корнієнко будуть слухняними відносно прохань Банкової, але в пікових ситуаціях не зможуть знайти вихід. Є ризик, що робота парламенту часто виявиться паралізованою.

Однозначно від відставки Дмитра Разумкова виграє Офіс президента.

- Уже йде підготовка до нових президентських і парламентських виборів. Щоб їх виграти, важливо, аби президент і парламент працювали в одній зв'язці. А на Банковій бачать, що Разумков провадить свою гру і не має наміру міняти орієнтири, - каже Вадим Карасьов.

До речі, з минулого тижня в інформаційному просторі та політичних телеграм-каналах обговорюється сценарій, що відставка спікера Дмитра Разумкова може бути елементом глобальної багатоходівки з проведення дострокових президентських, а потім і парламентських виборів. Нібито Володимира Зеленського підвели до того, що потрібно в найближчі півроку організовувати дострокові президентські вибори: мовляв, рейтинги президента падають. І якщо така електоральна динаміка продовжиться, то шанси на переобрання у 2024-му примарні. А ось переобратися на дострокових президентських виборах Зеленський цілком може.

Але... Якщо зараз президент піде у відставку, то його обов'язки виконуватиме до обрання нового глави держави спікер Верховної Ради. Залишити майже на півроку країну на Дмитра Разумкова в президентській команді не хочуть. Інша справа - той же Руслан Стефанчук: він буде номінально керувати країною, доки Володимир Зеленський буде боротися за другий президентський термін.

- Ні, я не вірю в проведення дострокових президентських і парламентських виборів. У переддень опалювального сезону з підвищенням комуналки нерозумно ініціювати перевибори, - аналізує Карасьов.

У відставці Дмитра Разумкова можуть бути зацікавлені політичні опоненти "слуг народу". Його звільнення може здобути принцип доміно - посиплеться монобільшість.

- Ні для кого не секрет, що у фракції "Слуги народу" є внутрішня опозиція. Вона лише зміцніє після відставки Разумкова, - аналізує Руслан Бортник. - І можуть бути варіанти: або депутати, не виходячи з фракції, будуть влаштовувати саботаж з тих чи інших голосувань, або взагалі вийдуть з фракції. А тоді почнеться коаліціада, яка може підштовхнути президента до розпуску парламенту. Або доведеться ділитися з іншими політичними силами владою: віддавати посаду першого віце-спікера парламенту і крісла міністрів в новому уряді.

Інтригою поки залишається і майбутній статус Дмитра Разумкова після гіпотетичної відставки. Поки ще він за статусом позафракційний. Але потім йому як депутату, обраному за списками партії "Слуга народу", доведеться визначатися: або писати заяву про входження до фракціі, або не писати і ризикувати втратою мандату. Справа в тому, що на сьогодні, за чинним законодавством, депутати, які потрапили до парламенту за списками партії, зобов'язані увійти до фракції цієї партії. Якщо партія "завела" в Раду депутата, а він не увійшов до її фракції (за власним бажанням вийшов з неї), то керівництво партії має право ініціювати питання про позбавлення мандату такого депутата.

ДОСЬЄ КП

Дмитро Разумков народився 8 жовтня 1983 року в Бердичеві Житомирської області. Син колишнього помічника другого президента України Леоніда Кучми Олександра Разумкова та народної артистки Наталії Кудрі. Має дві вищі освіти - закінчив Київський інститут міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка ( "Міжнародні економічні відносини") і Національний університет державної податкової служби ("Правознавство"). 

З 2006-го по 2019 рік працював політологом. Близько п'яти років (2006-2010 рр.) був членом Партії регіонів. Покинув політсилу після перемоги Віктора Януковича на президентських виборах у 2010 році. Свій прихід до Партії регіонів пояснює тим, що був противником президента Віктора Ющенка. Довгий час принципово спілкувався російською мовою.

У 2019-му очолив партію "Слуга народу". Був одним із головних політтехнологів та спікерів президентської кампанії Володимира Зеленського. Вів партію "Слуга народу" на парламентські вибори. З 29 серпня 2019 року - спікер Верховної Ради України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Безвідповідальний Кабмін: чи варто так часто міняти міністрів