Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
24 квiтня
Завантажити ще

Город на підвіконні: які овочі та зелень можна виростити у квартирі

Город на підвіконні: які овочі та зелень можна виростити у квартирі
Фото: pixabay.com.kozlovskikh

Зміст

Наш організм вимагає "вітамінного підживлення" цілий рік, а в умовах постійного стресу через війну з Росією і поготів. На прилавках вже почали з'являтися перші овочі та зелень, але не кожен може собі їх дозволити - варто задуматися про "грядки" прямо на підвіконні, адже салат, зелена цибуля, помідори, огірки, редис, перець та зелень легко можна виростити у квартирі, були б горщики, ящики, балкон або підвіконня та трохи вільного часу. І, звичайно ж, потрібне насіння! А про тонкощі вирощування овочів, зелені та мікрогріну ми вам зараз розповімо! До того ж психологи кажуть, що робота із землею та розсадою допомагає відволіктися і впоратися зі стресом не гірше за йогу.

Як виростити помідори вдома

Фото: pixabay.com/axelmellin

Фото: pixabay.com/axelmellin

Насамперед при посадці томатів потрібно правильно обрати, упевнена відомий кулінар Алла Ковальчук, насіння, адже для "домашнього саду" підходять не всі рослини.

- З помідорів підходять найбільше черрі, бонсай, малютка та помідорчики міні. Вони будуть солоденькими і дуже смачними. Найголовніша хвороба помідорів – фітофтороз. Вже спочатку саме насіння може бути заражене. Тому перед висадкою насіння у ґрунт ми повинні їх обробити. Робимо слабкий розчин марганцівки та води й замочуємо приблизно на півгодини.

Після цього насіння потрібно покласти у маленькі пластикові горщики чи пластмасові стаканчики. Садити помідори можна у ґрунт, що складається з п'яти частин землі, однієї частини піску та однієї частини торфу. Усі компоненти треба ретельно перемішати. Посадка проводиться не дуже глибоко.

- Коли розсада підросла, перед пересадкою потрібно обов'язково пікірувати її. Для цього слід витягнути її із землі, відщипнути кінчик кореня – щоб він пішов не вглиб, - пояснила кулінар.

За її словами, під час пересадки у форму для розсади знизу обов'язково потрібно покласти дренаж. Земля для пересадки – у тих самих пропорціях, що й від самого початку. При цьому в одну чашу садиться лише один саджанець.

- Наповнювати горщики треба починати з дренажу. Наприклад, із керамзиту. Якщо його немає, то можна використовувати дрібний щебінь. Але загалом дренаж має бути обов'язково, бо це повітряна камера. У самих горщиках унизу повинні бути дірочки. Якщо цього не буде, то внизу збиратиметься волога і коріння гнитимуть, - додала Ковальчук.

Алла Ковальчук: З помідорів підходять найбільше черрі, бонсай, малютка та помідори міні. Вони будуть солоденькими і дуже смачними.

Після посадки горщики з рослинами можна поставити на підвіконня (якщо там тепло) або у кут кімнати. Перше підживлення - азотне - потрібно зробити через 2-3 тижні після пересадки. Для цього додається розчин із 1 столової ложки азоту на 100 мілілітрів води.

- Коли помідори випускають цвіт – тобто з'являються квіточки, ми знову удобрюємо. На цей раз фосфором у розрахунку 1 столова ложка фосфору на 100 мілілітрів води. А оскільки бджіл у квартирі немає, то потрібно виконати їхню роботу та "запилити" квіти. Для цього можна взяти пір'їнку і "лоскотати" нею кожну квіточку. Коли з'являться плоди, потрібно зробити прикореневе підживлення. Для цього використовується калій (розрахунок той самий, що і з азотом та фосфором), - зазначила кулінар, додавши, що коли не додавати підживлення, то помідори зав'яжуться, але не позеленіють.

Як вирощувати огірки на балконі

Фото: pixabay.com.timapa

Фото: pixabay.com.timapa

За словами любителів та фахівців, для вирощування на вікні або підвіконні підійде будь-який сорт огірків з короткими міжвузлями та маленькими листочками, який сам зав'язується. Їх ще називають гібридними. Серед них – Балаган, Балконний, Міський огірок, Берендей, Кураж та інші. Найкращий час для сіяння огірків – кінець квітня - початок травня. Якщо насіння гібридного сорту буде висаджено раніше (наприклад, у березні), бутони почнуть утворюватися на них набагато раніше того терміну, коли його можна буде винести на відкритий балкон.

Як і у випадку з помідорами, спочатку насіння гібридного сорту може бути висаджене в пластикових стаканчиках і опісля пересаджене в горщики. Проте деякі пропонують одразу сіяти їх у обрізаних пластикових пляшках та "не заморочуватися". При посадці в довгі горщики насіння садять з відстанню 30-40 см - по одному насіннячку в кожну лунку. Глибина посадки – не більше 2,5 см. Одразу після посадки контейнер краще накрити поліетиленовим пакетом та залишити у сонячному місці (наприклад, на підвіконні), де середня температура протягом дня приблизно 25 градусів.

Ґрунт для огірків потрібен універсального типу, розрахований на вирощування різноманітних овочевих культур із рівнем кислотності в межах 6,3-6,8. Можна купити його у спеціальному магазині або привести з дачі (лісу). А можна зробити і те й інше і змішати куплений ґрунт із привезеним (пропорції – 4 частини землі, 1 частина ґрунту, 1 частина перліту). Перед висаджуванням насіння рекомендується додатково обробити землю за допомогою фунгіциду. Також можна прогріти увесь підготовлений ґрунт у мікрохвильовій печі.

До того моменту, як з'явилися паростки (це відбудеться через 6-9 днів), ґрунт потрібно поливати з використанням пульверизатора. Після цього поліетилен прибирають та намагаються забезпечити температурний режим у межах 22 градусів. Як тільки у паростків з'явиться листя, їх можна починати гартувати, відкриваючи вікно в кімнаті на цілий день. Якщо досить сонячно, розсаду можна винести безпосередньо на відкрите повітря.

"Повні переїзди" на відкритий балкон можна здійснювати після того, як на вулиці буде не менше +15 градусів. Важливо іноді поливати верхній шар грунту, щоб паростки не відчували потреби у воді. Як тільки-но огірки опиняться на балконі, зріст посилиться. Коли на паростку буде 5-6 листочків, в землю потрібно поставити спеціальну підпірку, по якій огірки будуть "витися".

Якщо на вулиці стає дуже спекотно (більше +30), то рослину потрібно захистити від сонячних променів. Також у процесі розвитку та зростання ліани слід міняти і підв'язки, щоб рослина почувалася максимально комфортно і не лежала на землі.

Щоб підгодувати, можна скористатися слабким розчином калію, магнію, суперфосфату, аміачної селітри. Або купити готове підживлення. І важливо не забувати, що огірки люблять регулярне поливання.

Як виростити перець

Фото: pixabay.com.kathas_fotos

Фото: pixabay.com.kathas_fotos

Для вирощування в домашніх умовах найбільше підійдуть низькорослі сорти, такі як "Острів скарбів" (плоди дозрівають через 90-100 днів після посадки), "Первінець Сибіру" (час дозрівання - 108-113 днів), "Карлик" (будуть готові через 110 днів), "Акварель" (110 днів), "Подарунок Молдови" (124-136 днів) та інші.

Перед тим як посадити насіння перцю, їх краще близько 20 хвилин протримати у 2-процентному розчині марганцівки, а після - промити прохолодною водою. Також можна замочити у живильних розчинах епіну або циркону (біостимулятори росту) у наступних пропорціях:

  • Епін. На 100 мл води – 2 його краплі.
  • Циркон. 1 краплю додати до 300 мл води.

У такому розчині насіння потрібно тримати близько доби за кімнатної температури. Після цього помістити у вологу марлю і покласти в темне тепле місце з температурою від +20 ° С до +25 ° С. Насіння потрібно періодично змочувати теплою водою (вони повинні бути вологими). Як тільки-но насіння "проклюнеться" - на підвіконня.

Спочатку насіння садять у невеличкі горщики (можна пластикові стаканчики). У кожен із них кладеться по два насіння, заливається і закривається зверху харчовою плівкою. Горщик ставиться в тепле місце при температурі + 25°С. Після появи перших паростків плівка проколюється спицею в декількох місцях. Коли на рослині з'являться два-три перші листочки, її можна забирати.

Тепер можна приступати до пересадки (пікування) паростка у великий горщик. Більш слабка рослина видаляється.

Грунт для перцю можна купити в магазині (з необхідними мікроелементами та без шкідливих мікроорганізмів) або підготувати садовий. Для цього змішати 2 частини дернової землі, 1 частину перегною та 1 частину просіяного піску. Туди ж додати золу (2 склянки золи на кожні 10 кг ґрунту). Перець надзвичайно чутливий до вмісту солей у землі та рівня кислотності. Можна використовувати спеціальні гідрогелі.

Пересаджується перець в окремий широкий і досить глибокий горщик. На його дно обов'язково викладається шар дренажу (підійде дрібний гравій, керамзит або биті маленькі шматочки червоної цеглини). Корінь кожної рослини при цьому пікірується, що допомагає йому надалі ставати сильнішим.

Важливо перед пересадкою і пікіруванням перцю "загартувати" його - поступово виносити його на свіже повітря, збільшуючи час "прогулянки". При цьому потрібно стежити, щоб паросток не потрапив під протяги та вплив низької (менше +13°С) температури.

Поливають перець за необхідності відстояною теплою водою (більше +30°С). Можна щодня додатково обприскувати із пульверизатора. Ґрунт регулярно розпушується. Перцю потрібен 12-годинний світловий день, чого можна досягти за допомогою люмінесцентних ламп із звичайним білим спектром. При цьому краще не допускати прямого потрапляння на рослини сонячних променів. Також перець треба періодично повертати різними боками до світла.

Влітку рослина добре почувається на балконі, взимку найкраще її тримати на вікнах південного напрямку. Важливо уникати протягів та різких коливань температури.

Перець також потребує підживлення, яке проводиться один раз на два тижні після поливу. Для цього у ґрунт додається куплене азотне добриво для кімнатних квітів. Можна також зробити живильний розчин з розрахунку 6 столових ложок золи на 3 літри води. Підійдуть як підживлення і відвари з кропиви, подорожника, конюшини. Це дуже корисно для перцю.

Як виростити редис на підвіконні

Фото: httpspixabay.com/couleur

Фото: httpspixabay.com/couleur

Для вирощування в домашніх умовах найбільше підходять максимально скоростиглі сорти, стійкі до цвітіння, посухи та недостатнього освітлення. До них відносяться "Дабел F1", "Чемпіон", "Дієго F1", "16 днів", "Мрія Аліси", "Дуся", "Зоря", "Французький сніданок" та багато інших.

Для вирощування редиски потрібен досить глибокий горщик (не менше 15 см) або контейнер (балконний ящик). На його дні обов'язково мають бути дренажні отвори, через які виходитиме зайва волога, і дренажний шар з керамзиту. Грунт для вирощування редису на підвіконні потрібен пухкий, родючий і обов'язково нейтральної реакції. Готову суміш можна купити чи приготувати самостійно. Для цього потрібно змішати 1 частину звичайної садової землі або торфу, 2 частини компосту або перегною та 1 частину річкового піску.

Перед посадкою насіння редису замочується стандартним способом: у будь-яку ємність кладеться і змочується водою ватяний диск. На нього висипають насіння, кладуть зверху ще один вологий диск. Ємність закривають кришкою або блюдцем (щоб волога не випаровувалась) і залишають на 1-2 дні, поки сіянці не проростуть. Важливо не допускати пересихання дисків.

Після проростання паростків можна розпочинати посадку. Для цього в ємність кладуться дренаж та ґрунт. Землю поливають, роблять невеликі окремі поглиблення (1-1,5 см) або борозенки та сіють насіння на достатній відстані один від одного (від 5 см). Після цього насіння присипають землею і, зволоживши з пульверизатора, накривають плівкою. Місткість з посівами ставиться у відносно тепле (16-18, максимум 20 градусів) та темне місце.

Перші сходи редиски мають з'явитися на підвіконні протягом 3-5 днів. Одразу після цього плівка знімається, а ємності переставляються у більш прохолодне та світле місце. Після цього редис іноді поливають і дотримуються режиму світлового дня, який для цього овоча повинен становити 10-12 годин. Для гарного та швидкого зростання редису потрібна температура +10-15 градусів тепла. Вдень рекомендується зменшити її до +5-10 градусів. Якщо редису не вистачатиме світла, а температура буде підвищеною, то, окрім бадилля, нічого не зросте.

Збирання врожаю залежить від часу дозрівання сортів. Одні готові через 16-18 днів після сходу, інші – через 20-35 днів.

Коли насіння проростає, укриття знімається і рослина переноситься на місце, де є світло. Фото: pixabay.com/jag2020

Коли насіння проростає, укриття знімається і рослина переноситься на місце, де є світло. Фото: pixabay.com/jag2020

Як виростити горох на підвіконні

Для вирощування гороху вдома найкраще підійдуть низькорослі сорти із категорії цукрових або лущильних. Серед них – "Амброзія", "Жегалова 112", "Цукрова подружка", "Цукровий Орегон", "Дитячий Цукровий" та інші. Насіння можна купити в магазині або зібрати самостійно (вони зберігають схожість протягом двох років). Перед посадкою їх на 10-15 хвилин занурюють у м'яку воду з додаванням кухонної солі (20 г на літр). Туди можна додати кілька крапель яблучного оцту чи кристалів лимонної кислоти. Ті горошини, що виринають на поверхню, можна одразу викидати, тому що вони не мають зародка.

Фото: https://pixabay.com/wsujeffersoncounty0

Фото: https://pixabay.com/wsujeffersoncounty0

Після цього горошини промивають у проточній воді. Коли зайва вода стікає, їх замочують у розчині перманганату калію яскраво-малинового кольору для профілактики грибкових захворювань. Також підійде вода із додаванням борної кислоти (0,1 г на 0,5 л). Процедура в першому випадку триває 6-8 годин, у другому – 15-20 хвилин. Потім знову промивають і 4-6 годин тримають у простій воді, підігрітій до температури 40-45ºС. Після цього насіння просушують і загортають у вологий шматок бавовняної тканини або вати. Паростки, що з'являються, плутаються між нитками, витягти їх звідти, не зламавши, практично неможливо. Не можна допускати висихання матеріалу. Схід горошин повинен з'явитися через 2-3 дні, увесь процес займає 5-6 діб.

Із субстратів грунту горох відддає перевагу поживному, але при цьому досить легкому. У складі грунту обов'язково має бути розпушувач - великий пісок, перліт, вермикуліт, подрібнений сухий мох-сфагнум, кокосове волокно, солома. Також обов'язкова наявність перегною або перепрілого компосту, що забезпечить суміші необхідну поживність. До перегною та розпушувача, взятим приблизно в рівному обсязі, додається стільки ж звичайної землі.

Проросле насіння пересаджують у загальний контейнер, широкий і неглибокий. Якщо одразу забезпечити кожному з них індивідуальну велику ємність, то є ризик закисання ґрунту й розвитку гнилі. Допустима висадка у пластикові стаканчики або торф'яні горщики, але потім все одно буде потрібно пікірування.

При "масовій" посадці контейнери заповнюють продезінфікованим ґрунтом, помірно поливають і розрівнюють його. Обов'язкова наявність дренажних отворів і шару дрібного керамзиту, щебеню, гальки, цегляної крихти товщиною близько 2 см. У землі робиться борозенка глибиною близько 2 см. Інтервал між ними - 5-7 см. Ширина міжрядь - 7-8 см. Горошини кладуться ростком донизу. Після цього борозенки присипають ґрунтом, не утрамбовуючи його. Грунт зволожують із пульверизатора та накривають склом або шматком поліетилену. До появи сходів світло гороху не потрібне, але потрібні регулярні поливи та щоденні провітрювання хвилин на 10-15.

Коли насіння проростає, укриття знімається і рослина переноситься на місце, де є світло. Середня температура – 18-20ºС. Важливо не давати ґрунту пересихати. Приблизно через тиждень після появи сходів потрібно провести перше підживлення, полив горох розчином простого суперфосфату (2-3 г на літр води).

Коли на рослині з'явиться другий справжній лист, сіянці пікірують і розсаджують в окремі ємності обсягом 0,3-0,5 л. Можна знову використовувати один спільний ящик, але він має бути досить великим. Оптимальна відстань між рослинами - 5 см. Ґрунт використовують той самий, що й для пророщування насіння. Зі старого контейнера їх вилучають разом із грудкою землі на корінні, намагаючись щонайменше порушувати його цілісність. Сіянці висаджують у лунки глибиною близько 5 см. Протягом 4-5 днів після пікірування горох тримають у півтіні, захищаючи від потрапляння прямих сонячних променів. Розсаду, що досягла висоти 12-15 см, при необхідності прив'язують до опори. При цьому зазвичай сорти гороху, довжина стебла у яких не перевищує метра, опори не потребують.

Більшість сортів починають цвісти через місяць після висадки насіння в ґрунт або трохи раніше. Урожай утворюється через 20-25 днів після цього. До цвітіння горох достатньо поливати двічі на тиждень, якщо погода на вулиці є оптимальною для культури. Щойно розкриються бутони, інтервали скорочують до двох днів. У спеку може знадобитися навіть щоденний полив та додаткові обприскування.

Протягом зростання горох потрібно тричі підживлювати. Вперше процедуру проводять перед цвітінням, наступні – з інтервалом у 12-15 днів. Поживний розчин готують, розчиняючи в літрі води по 1,5-2 г простого суперфосфату та сірчанокислого калію. Існують і спеціальні добрива для бобових, які можна придбати у спеціалізованому магазині. Для профілактики у воду для поливу періодично додають кілька кристалів перманганату калію, а у ґрунт при посадці - товчену крейду чи просіяну деревну золу.

Зелень, що легко росте на підвіконні

Крім вищевказаних культур, на підвіконні також можна виростити зелену цибулю, крес-салат, листовий салат та петрушку. Всі вони не потребують особливого догляду та специфічних процедур.

Так, для посадки цибулі можна брати цибулю-сівок або звичайну цибулю-ріпку. При цьому якщо дрібна цибулька займає менше місця при посадці, то велика цибулина дає більше зелені, перо у неї, як правило, більше, а отримувати врожай з неї можна довше. Садити цибулю можна в невеликі ємності з водою або поживним розчином (так, щоб цибулина в жодному разі не провалювалася у воду, а лише торкалася її) або грунт. Перед посадкою в ґрунт краще покласти гідрогель, замочений у розчині Гумі (цей біопрепарат зміцнює рослини, додатково живить їх, підвищує стійкість до хвороб). У кімнатних умовах ґрунтовий субстрат пересихає швидко, а гідрогель не дає цибулинам страждати від дефіциту вологи.

До переваг крес-салату відноситься його невибагливість і скоростиглість: зелень з'явиться вже через 2-3 тижні після посадки. Крім того, він допомагає нормалізувати кров'яний тиск, покращити травлення та сон. Його використовували як засіб від цинги, а соком лікували недокрів'я та авітамінози.

Крес-салат дуже холодостійкий, тому його можна вирощувати будь-якої пори року, і не вимогливий до світла. Єдине, чого він потребує, - регулярне зволоження грунту і повітря, оскільки посухи ця рослина не любить.

Крес-салат дуже холодостійкий, тому його можна вирощувати будь-якої пори року, і не вимогливий до світла. Фото: httpspixabay.com/sippakorn

Крес-салат дуже холодостійкий, тому його можна вирощувати будь-якої пори року, і не вимогливий до світла. Фото: httpspixabay.com/sippakorn

Листовий салат трохи вимогливіший, ніж зелена цибуля та крес-салат. Так, при його посадці потрібно врахувати, що в домашніх умовах дана культура потребує досвічування - це світлолюбна рослина. Також він болісно реагує на посуху і спеку: листя грубіє і стає гірким, швидко утворюються квітконоси.

Одразу після появи сходів салату його потрібно проріджувати. Можна робити це двічі: через тиждень після появи сходів на відстань 1-2 см між сіянцями, а у фазі 2-3 справжніх листків - на відстань 4-5 см. Якщо загуснути посіви, рослини витягнуться, ослабнуть і врожаю не буде.

Зелень петрушки вдома можна отримати двома шляхами: посівом насіння в ґрунт і вигонкою із заготовлених корінців. При другому способі коренеплоди можна підготувати заздалегідь з осені або купити в овочевих магазинах. При цьому для посадки підійдуть коренеплоди середнього розміру (30-60 г вагою) без ознак в'янення. У них обов'язково має зберегтися верхівкова брунька – сильно обрізані рослини зелені не дадуть.

Для посадки ґрунт потрібно добре зволожити і прикрити ґрунтом верхівки. Занадто довгі можна обрізати (зріз треба одразу присипати вугіллям, щоб уникнути гнилі) або посадити похило.

Із насіння петрушка проростає досить повільно. Прискорити проростання можна завдяки попередньому замочуванні насіння у розчині Гумі. Холодів петрушка не боїться, тому біля підвіконня почувається добре. Особливих вимог до вологи рослина не пред'являє - її потрібно поливати за потребою залежно від умов у приміщенні.

Новини по темі: Агрогород дача