22 грудня
Завантажити ще

Сейсмолог Юрій Андрущенко: Землетруси не зупиняться, вони відбуватимуться постійно

Сейсмолог Юрій Андрущенко: Землетруси не зупиняться, вони відбуватимуться постійно
Фото: REUTERS/Nir Elias

Руйнівний землетрус у Туреччині та Сирії став лише першим у ланцюжку струсів, що послідували за ним у різних країнах. Потім почало качати Іран, підземні поштовхи відчули в Лівані та Єгипті, закачало близьку до нас зону Врача в Румунії, а ось вона вже впливає і на Україну.

Коли зупиниться ланцюгова реакція, спричинена підземною бурею на Близькому Сході, чи варто переживати за Україну і чи може поточна війна з постійними струсами землі від ракетних ударів призвести до стихійного лиха у нас, KP.UA розповів кандидат геологічних наук, начальник відділу науково-дослідного випробування Головного центру спеціального контролю Юрій Андрущенко.

Плити зрушили на метр

- Після руйнівної стихії у Туреччині та Сирії у світі розпочалася серія землетрусів, які зачепили і далекий Іран, і Румунію, яка поруч з нами. Чим це спровоковано?

Юрій Андрущенко. Фото: Скріншот: youtube.com/@tv7plus.

Юрій Андрущенко. Фото: Скріншот: youtube.com/@tv7plus.

- Землетруси обумовлені рухом тектонічних плит. В даному випадку епіцентр знаходиться у зоні зіткнення євразійської, африканської та аравійської плит. Африканська рухається на північ і взаємодіє з євразійською, виникає напруга, яка вивільняється у вигляді таких землетрусів.

Тектонічні плити рухаються із середньою швидкістю кілька міліметрів на рік, а тут миттєво відбулося зрушення приблизно на метр. Дуже велике зрушення спровокувало рух тектонічних плит у всьому світі, і через це тепер відбуваються землетруси по всій планеті.

Окрім Туреччини, Сирії та Ірану, ми фіксуємо землетруси в Румунії. Вони тут відбуваються завжди, але зараз спостерігається активізація. Румунські землетруси – це ті, що впливають на територію України, тому на них треба звертати більше уваги. Вони впливають на наші південно-західні регіони. Безпосередньо турецькі на більшій частині території України не впливають. Навіть цей найсильніший відчувався тільки у південних областях, і це був технологічний діапазон, діапазон відчуттів.

Зрушення тектонічних плит відбуваються регулярно, але з невеликою частотою - в залежності від того, як накопичується напруга і в результаті вивільняється. Розрядка може статися вздовж якогось розлому і не спровокувати землетрус, а може статися так, як у Туреччині. І надалі викликати ще низку землетрусів.

У Туреччині стався дуже великий землетрус - такі трапляються кілька разів на сто років. А взагалі поштовхи щодня реєструються у всьому світі.

- Чи можна зробити якісь прогнози, коли страшні струси планети припиняться?

- Землетруси не зупиняться, вони відбуватимуться постійно, лише з меншою інтенсивністю.

- Такі масштабні, як у Туреччині та Сирії, можуть повторитися найближчим часом?

- Розрядка відбулася, і ймовірність повторення таких великих у цьому регіоні найближчим часом дуже мала.

- Куди після Ірану може дійти ця серія землетрусів?

– Це цілий технологічний пояс – якщо дивитися по карті, він починається від Карпатських гір і по діагоналі доходить до Тибету. Здебільшого землетруси відбуваються ближче до гірських масивів, адже гірські масиви – це і є стики тектонічних плит.

На допомогу постраждалим приїхали рятувальники з усього світу, зокрема й українці. Фото: ДСНС України

На допомогу постраждалим приїхали рятувальники з усього світу, зокрема й українці. Фото: ДСНС України

Підземні бурі через вибухи

- Є версії, що землетрус у Туреччині – техногенного характеру, тобто спричинений діяльністю людини.

- Тектонічну зброю (гіпотетичний пристрій або система, за допомогою яких можна штучно викликати землетруси чи виверження вулканів. – Авт.) – це конспірологічні версії. За такого землетрусу вивільняється енергія, що відповідає ядерному вибуху в тисячі мегатонн (у тротиловому еквіваленті. – Авт.). У світі навіть не існує такої ядерної зброї. Це тектонічний зсув.

- Також кажуть, що землетруси можуть бути викликані війною в Україні – нібито постійні вибухи та ракетні удари по землі можуть спровокувати їх…

– У нас ще до війни біля Кременчука проводилося багато підземних вибухів у районах видобутку руди, інших копалин. Внаслідок цього порушується геодинамічна рівновага, що не може, а справді провокує землетруси. Ми періодично реєструємо у цьому районі поштовхи саме технічного характеру.

А щодо великої кількості вибухів саме військових, то вони до змін геодинамічної рівноваги не призводять, і тому не можуть спричинити землетрусу.

- Кажуть, якщо по одній тектонічній плиті постійно бити ракетами, то без наслідків не обійдеться…

- Наразі військові дії відбуваються на території, що відноситься до південно-західної частини східноєвропейської платформи. Це досить монолітне утворення, якщо є там розломи, то невеликого залягання. Спровокувати бодай якісь зрушення може лише ядерний вибух, як мінімум, використання ядерної тактичної зброї. Від того, що ракетами б'ють по плиті, такого бути не може. Це має бути підземний вибух надзвичайно великої потужності.

Про великий землетрус у Туреччині попереджали

- Чи можна буде в майбутньому якось передбачати землетруси?

- Так, є припущення, що землетруси можна передбачати за певними ознаками - вихід інертних газів на поверхню, наприклад. Коли відбувається зміна геодинамічної рівноваги – плити розходяться, і гази починають виходити. Але це лише ймовірність.

Є різні методики, за якими намагаються передбачити землетрус за певними ознаками, які їм передують. Це дрібні землетруси, що трапляються перед такими руйнівними. Але це все ймовірність. Розрядка може статися після тих самих форшоків (землетруси, що сталися перед сильним. – Авт.), і тоді сильний землетрус не станеться.

Були повідомлення, що вчені прогнозували великий землетрус у районі Туреччини. Прогнози як роблять: «У першому кварталі 2023 року може статися руйнівний землетрус». І що далі керівництво країни має робити? Евакуювати цілий регіон? А землетрусу не станеться… Розрядка може відбутися не одним великим струсом, а великою кількістю з меншою магнітудою, і все. Це не вихід. Це наукові питання, які до практичної реалізації не мають відношення.

У ЗМІ часто плутають енергетичні характеристики землетрусу та відчуття того, що відбувається на поверхні. Магнітуда – це енергетична характеристика, те, що відбувається всередині джерела. А інтенсивність - це відображення землетрусу на поверхні. Це діапазон відчуттів. Є 12-бальна шкала інтенсивності. Якщо до п'яти балів – руйнувань не буде. Від 5 до 12 – це діапазон руйнувань. У Туреччині стався землетрус магнітудою 7,6 та інтенсивністю 9 балів.

Інтенсивність землетрусу в Туреччині становила 9 балів. Фото: ДСНС України

Інтенсивність землетрусу в Туреччині становила 9 балів. Фото: ДСНС України

Стежать за ядерними випробуваннями та метеоритами

- Ви фіксуєте землетруси від Камчатки до Океанії. Де останніми днями вони відбуваються, крім того, що ми знаємо – Туреччина, Сирія, Іран?

– До п'яти балів відбуваються щодня. Найбільше – у Тихоокеанському регіоні. Там знаходиться великий Тихоокеанський розлом, і в цьому районі найбільше землетрусів. Це Суматра, Японія, Індонезія.

- Ваш центр займається не лише землетрусами?

- Центр створили ще за радянських часів, і його основним завданням був контроль за ядерними випробуваннями у світі. Останні ядерні випробування були, якщо не помиляюся, у 2016 році, їх проводила Північна Корея. То були підземні вибухи. Згідно з договором, ядерні випробування заборонені – наземні, підводні, космічні. Окрім підземних. Підземні вважаються екологічно безпечними. Якщо мені не зраджує пам'ять, за останніми релізами, то й підземні вже заборонені.

- Окрім випробувань ядерної зброї та землетрусів, ви також фіксуєте вибухи та падіння метеоритів?

- Так. Вибухи метеоритів, болідів (вогняна куля, що летить по небу, яскравіше, ніж Венера. – Авт.) відбуваються у верхніх шарах атмосфери і реєструються акустичними методами. Взагалі ми використовуємо цілу низку методів – технічний, магнітний, акустичний та аерозольний. Наша система фіксує вибухи метеоритів та болідів кілька разів на рік. Це ніяк не відображається на Землі, це висотний вибух в діапазоні інфразвуку.