Завантажити ще

Рятувальник ДСНС України про Туреччину: вперше працюємо на такій масштабній катастрофі

Рятувальник ДСНС України про Туреччину: вперше працюємо на такій масштабній катастрофі

У Туреччині досі триває боротьба з наслідками жахливого землетрусу, що стався на південному сході країни. Україна відправила на допомогу турецьким рятувальникам 87 спеціалістів, включаючи членів екіпажу літаків з ДСНС, а також 16 одиниць спеціальної техніки, яка призначена для роботи у подібних умовах.

KP.UA дізнавалась, як працюється нашим рятувальникам в епіцентрі стихійного лиха.

На 9-й день роботи у Туреччині, в секторі R, у Антак’ї,  рятувальники Мобільного рятувального центру швидкого реагування ДСНС України Сергій Оніщенко і Роман Лобачов разом з кінологом Ольгою Бібіковою знайшли і дістали з-під завалів жінку, що пробула там 9 днів і зуміла вижити.    

Зараз українські рятувальники і далі працюють у провінції Хатай, у місті Антак’я. Хатай – один з найбільш постраждалих регіонів внаслідок землетрусу. 

Врятована жінка пробула під завалами 205 годин

Пресофіцер ДСНС Олександр Хорунжий​. Фото: особистий архів

Пресофіцер ДСНС Олександр Хорунжий​. Фото: особистий архів

Вчора і сьогодні 4 групи наших рятувальників працюють  у секторі R. Працюють у групах по 15 чоловік, з собаками. Групи змінюють одна одну - дві відпрацювало, інші дві прийшли їм на зміну.

- Сектор R складний – там дуже великі руйнування, дуже великі втрати серед людей, є жертви. І це відчутно вже навіть по запаху. Зараз ми працюємо все ж таки по пошуку людей. Але разом з цим, ми знімаємо плити, розбираємо конструкції, зрізаємо арматуру. Ми ще вилучаємо і загиблих, - каже пресофіцер ДСНС Олександр Хорунжий. -  І під час відпрацювання на секторі R до наших рятувальників підійшли турецькі  волонтери і попросили обладнання, бо тут їх багато працює, і вони працюють зі звичайним механізованим інструментом, такими як ломи, лопати і так далі. А ми привезли весь спектр обладнання, щоб працювати максимально швидко і правильно.

Наші рятувальники пішли допомагати турецьким волонтерам – треба було перекусити арматуру гідравлічними ножицями, щоб можна було зняти плиту.

- І двоє наших рятувальників, Сергій Оніщенко і Роман Лобачов, піднялись на завал і почули звук, схожий на стогін. Відразу була оголошена хвилина тиші. І на місце запустили кінолога Ольгу Бібікову з собакою. Собака стала чітко на місце, і вони почали оперативно розбирати завали, використовуючи всі можливі інструменти. І побачили жінку, витягнули її, закріпили на ношах. Там далі набігло багато волонтерів, всі хотіли потриматись за ноші і долучитись до цього порятунку, доправити жінку до карети швидкої допомоги, - розповідає Олександр Хорунжий.

Місто розбивають на сектори

- У нас підготовлена команда саме для таких операцій. Ми сертифіковані Всесвітньою системою рятувальників INSARAG, є відповідний сертифікат, допуск. І коли Туреччина дала запит по цій катастрофі, то ми за Указом президента і рішенням Уряду вилетіли до Туреччини для надання допомоги, - каже пресофіцер ДСНС Олександр Хорунжий. 

Рятувальники ділять роботу між собою на сектори, щоб, з одного боку, не заважати один одному, а з іншого - якомога швидше відпрацювати ввірені їм сектори на наявність живих людей у зруйнованих і пошкоджених будівлях.

- Всім роздають окремі завдання. Є певний сектор, за який відповідає  та чи інша країна. І далі  проводять обстеження, в першу  чергу, на наявність живих. Найголовніше, що зараз треба зробити –  це знайти живих. І, відповідно, ми  відпрацьовуємо ці сектори. Сектори  бувають різні. Є дуже складні, там наймасштабніші руйнування, нестійкі будівельні конструкції. А є трішечки ціліші, - каже Олександр Хорунжий.  - Ми перевіряємо сектори на наявність живих людей. Те ж роблять команди з інших країн.

Рятувальники ділять роботу між собою на сектори. Фото: ДСНС

Рятувальники ділять роботу між собою на сектори. Фото: ДСНС

Працюють з допомогою перекладачів

Українські рятувальники - команда професіоналів. Вони прибули до Туреччини великим складом і зі своєю технікою. Іноді трапляються складнощі.

- Люди думають, що ми будемо розбирати конструкцію повністю. Але ми не завжди можемо оперативно розібрати ту чи іншу конструкцію, оскільки наша першочергова задача - знайти людей. Якщо ми скоординуємо всі свої сили на розбирання одного будинку, ми просто не дійдемо до інших, - додає рятувальник. 

Щодо того як налагоджена комунікація, то вона поставлена на найвищому рівні.

- Кожен день о 9-й ранку і о 9-й вечора ми проводимо брифінг. Тут поруч розташований координаційний центр, який називається ланка з координації пошуково-рятувальних команд в умовах міста (UCC). І цей центр у співробітництві з місцевою владою координує діяльність всіх міжнародних команд у даному секторі, регіоні, де знаходимось ми. Поруч з нами зараз знаходяться рятувальники з Індії, Румунії, Молдови, Австралії, Швейцарії, Нідерландів, Австрії, Хорватії,Португалії, є навіть з Таїланду, - каже Олександр Хорунжий. - У кожній групі рятувальників є перекладач, якого надала турецька сторона. І перекладачі спілкуються з місцевими, що значно полегшує нашу роботу.

Працювати дуже важко,адже морально-психологічна обстановка в місті, відверто кажучи, непроста.

- Наскільки складно комунікувати? Коли у людей горе, то доволі складно. Психологічно важко дивитися на горе людей. Дуже багато людей постраждало, велика кількість загиблих. І люди сподіваються, що там є ще живі, - відмічає пресофіцер ДСНС.

Українці працюють разом з рятувальниками з усього світу. Фото: ДСНС

Українці працюють разом з рятувальниками з усього світу. Фото: ДСНС

За допомогою геофону чують навіть серцебиття людини під завалами

Внаслідок землетрусу утворилась величезна кількість завалів, з-під яких треба дістати живих людей. Для цього використовують найсучаснішу техніку.

- Ми прослуховуємо будівлі за допомогою спеціального обладнання, воно називається геофон. Вони дуже чутливі і розраховані навіть на серцебиття людей, його  можна почути з-під завалів. У нас є камери телескопічні, які ми запускаємо у пустоти, і камера показує під конструкцією, чи є там люди. З нами приїхали 10 кінологічних розрахунків. Це 10 собак разом з кінологами, які навчені на пошук саме живих, а не загиблих. Також робимо хвилини тиші, - розповідає Олександр Хорунжий. 

У наших рятувальників є спеціальні позначки - міжнародне маркування, за допомогою яких вони помічають той чи інший будинок. Це робиться для того, щоб потім двічі не проводити пошуки у одному і тому ж будинку і не витрачати на це час.

- Наприклад, португальці працювали на нашому секторі і бачили ці позначки, що у будівлі були знайдені загиблі. А ми бачили позначки, що у будинку присутня  загазованість. Після роботи ми відмічаємо, що будинок перевірений, - каже наш співрозмовник. - Від початку роботи наших рятувальників було обстежено 437 зруйнованих будівель та споруд. Розібрано 118 завалів. І деблоковано тіла 52 загиблих осіб і одну людину врятували, станом на ранок 15 лютого. Там, де ми могли забрати тіла з-під конструкцій, уламків – ми це зробили.

А тіла інших загиблих звільнятимуть вже за допомогою техніки, щоб не уповільнювати процес пошуку людей. Робота ведеться позмінно. 

- Працюють 4 групи – А1 і А2, В1 і В2. Спочатку в групі було  по 9 чоловік. Зараз кількість збільшилась - по 15 чоловік у групі. Групи працюють по 6 годин. Одна відпрацювала - і їй на зміну йде наступна, - додає наш співрозмовник.

В наметовому містечку рятувальників є все необхідне для життя та відпочинку між складними завданнями. Фото: ДСНС​

В наметовому містечку рятувальників є все необхідне для життя та відпочинку між складними завданнями. Фото: ДСНС​

Живуть у наметовому містечку

Живуть наші рятувальники у наметовому містечку. Але воно комфорте і якісне. Навіть португальські колеги високо оцінюють рівень забезпеченості українців.

- У нас створено невеличке  містечко. Встановлено 14 наметів, з  них 8 житлових. Всім необхідним забезпечені. Є у нас і обігрівачі для  наметів, які працюють на пальному. Є навіть душова, щоб особовий склад міг помитися. Є пральна машина. Ми, фактично, створили  всі необхідні умови для перебування особового складу у нормальних умовах, - каже Олександр Хорунжий.

Передова група рятувальників прибула до місця роботи літаками. А решта приїхали на спеціальній техніці, добираючись через кілька країн, таких як Молдова, Болгарія, Румунія, через Туреччину. Для роботи підрозділу потрібна саме важка техніка, автомобілі були потрібні, щоб забезпечити нормальні умови роботи і нормальне функціонування табору.

Українські рятувальники вперше у своїй практиці опинились у місці, де сталась катастрофа такого масштабу. І це серйозний виклик і перевірка знань, вмінь, навичок і техніки. Зараз їхні знання отримали перевірку практикою. Досвід роботи у Туреччині – безцінний.

- Так, дійсно, ми вперше працюємо  на такій катастрофі. І я думаю, що не одні ми, а і рятувальники з інших країн також потрапили вперше в таку надзвичайну ситуацію. Досвід величезний. Тому що раніше ми відпрацьовували міжнародні навчання, а зараз це все проходимо на практиці. І я вам скажу так, що ми себе, якщо так сказати, абсолютно комфортно почуваємо. Абсолютно нормально пройшли всі випробування, нормально співпрацювали зі всіма командами, ми гідно представляємо Україну, - додав наш співрозмовник. - Ми отримуємо колосальну моральну підтримку від усіх команд та місцевого населення. З одного боку, нам співчувають, тому що у нашій країні війна, а з іншого - захоплюються, що в таких умовах ми допомагаємо. Чужого горя не буває. У нас вже фактично не залишилось шевронів з українською символікою, тому що всі хочуть отримати наш прапорець.

Фото
Фото
15 Лютого 202313:35