Рік війни в Україні дещо перегрупував центри впливу у світі. Одні країни лише посилили свою присутність у світовій геополітиці, інші, які вважалися безперечними лідерами, – здали свої позиції. KP.UA розбиралася у цьому питанні.
Америка, яка за часів Дональда Трампа дещо самоусунулася від впливу на процеси у світі, з війною в Україні повернула собі статус держави №1. Саме Вашингтон став найактивнішим ініціатором створення антикремлівської коаліції, куди зараз входять 54 країни. І саме США стали головним ініціатором постачання зброї та фінансової допомоги нашій країні. А тепер усі інші союзники Америки чекають на її відмашку для постачання зброї та техніки Києву. Візит Байдена до Києва показав, що Росія зазнає стратегічного провалу в Україні.
Експерти американського аналітичного центру Atlantic Council вважають, що Сполучені Штати збережуть свій вплив упродовж наступних 10 років. І що до 2033 року Сполучені Штати залишаться домінуючою військовою державою у світі і збережуть свою технологічну перевагу над іншими країнами.
Ця країна за час російського вторгнення в Україну багаторазово посилила свою вагу та вплив у світі. Після виходу з Євросоюзу Королівство почало реалізовувати принцип «глобальної Британії», який полягав у тому, щоб повернути статус впливового міжнародного гравця. Цей принцип передбачає більше гнучкості у реагуванні на геоподії та можливості стати великим світовим гравцем. А саме – Британія стоятиме за свої інтереси і має намір збільшити свій міжнародний стан та вплив.
Нині ж англійці стали локомотивом допомоги нашій країні. І коли інші західні союзники сумніваються у постачанні тієї чи іншої зброї, Лондон переконує їх бути більш рішучими. Британія разом із США є головними партнерами Києва.
А ось ці дві країни, які раніше вважалися головними лідерами Євросоюзу, здали свої позиції. І виною тому їхній надмірний пацифізм і бажання утихомирити російського агресора.
Так, наприклад, президент Франції Еммануель Макрон через рік війни в Україні заявив, що Захід має подумати, як задовольнити потреби Росії у гарантіях безпеки, якщо президент Володимир Путін погодиться на переговори щодо припинення війни в Україні.
- Ця тема буде частиною тем для світу, тому нам потрібно підготувати те, що ми готові зробити, як ми захистимо наших союзників та держави-члени і як дати гарантії Росії того дня, коли вона повернеться за стіл переговорів, - сказав Макрон.
І якщо під час Мінських угод саме Берлін і Париж диктували Києву тактику поведінки та переговорів з Росією, то з початком війни Україна зрозуміла неефективність таких союзників. І тепер у дипломатичному процесі врегулювання війни Франція та Німеччина є більш спостерігачами, ніж впливовими учасниками. І вони ж тепер змушені дотримуватись тренду постачання зброї Києву, який ініціювали США та Англія.
Піднебесна зараз є головним суперником США. Вона безпосередньо не залучена до російсько-українського конфлікту, хоча де факто перебуває на боці Росії.
Китайське керівництво лише використовує країну-агресора як інструмент для досягнення своїх цілей. Адже Пекіну для вирішення свого украй важливого питання з Тайванем зараз потрібно взяти паузу.
Експерти американського аналітичного центру Atlantic Council вважають, що Китай прагнутиме насильно повернути собі Тайвань протягом наступних 10 років.
Проте голова КНР Сі Цзіньпін у річницю вторгнення Росії в Україну має намір виступити з "мовою про мир". У ній Китай хоче позиціонувати себе як миротворець, щоб вивести країну «за дужки» у протистоянні Росії та Заходу. Також Китай намагатиметься не втратити свого лідерства серед авторитарних недемократичних держав.
До руйнівного землетрусу в Туреччині ця країна на повних парах йшла до визнання її значним регіональним гравцем. Певною мірою це було пов'язано з діями президента Реджепа Ердогана, який намагався і намагається примирити Україну з Росією. Саме завдяки йому було укладено «зернову угоду», яка дозволила уникнути загрози голоду у багатьох країнах світу. Окрім цього, росіяни загрузли у війні в Україні та стали менше приділяти уваги Сирії, через що турки там значно посилили свій вплив.
Крім цього, Туреччина як член НАТО загрожує заблокувати вступ до нього Швеції та Фінляндії. "Тепер це в руках Туреччини", - змушений визнати міністр оборони Фінляндії Мікко Савола.
Тель-Авів із початком війни в Україні намагався усунутись від реакції на неї. Але згодом позиція Ізраїлю багато в чому змінилася на користь нашої країни. Багато в чому це пов'язано з тим, що у російсько-українську війну вплутався давній суперник Ізраїлю – Іран, який постачає Росії дрони-смертники.
Кілька тижнів тому ізраїльська спецслужба «Моссад» за допомогою безпілотників атакувала військові бази, збройові та нафтопереробні заводи в Ірані.
- Атака БПЛА на Іран навчить його не допомагати Росії вчиняти злочини, - сказав з цього приводу речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.
У ніч на неділю, 19 лютого, Ізраїль завдав ракетних ударів по столиці Сирії Дамаску та її передмісті. Військовий аналітик та офіцер Армії оборони Ізраїлю Ігаль Левін зазначив, що метою атаки була так звана "іранська школа", яка служила штабом Сил "Кудс" Корпусу вартових ісламської революції. За даними експерта, було завдано удару по резиденції президента Сирії.
Олег Саакян, політолог:
- Рік війни в Україні показав дефолтність та неспроможність Системи колективної безпеки, що склалася після Другої світової війни. І почалися процеси переформатування світової політики, де одні країни посилюють свої позиції, демонструючи свою рішучість, а інші – втрачають свою вагу. Але поки що все це – «бульйон», і остаточні розклади будуть видно після завершення війни в Україні.
Наразі посилюється вага США, вони отримали можливості для свого посилення. Росія стрімко прискорює процеси свого ж розпаду. Китай балансує, щоб не втягнутися у глобальне протистояння із Заходом, але при цьому хоче утримати свої позиції лідера у недемократичному світі. Російське вторгнення в Україну перемішало і карти Китаю щодо Тайваню.
Німеччина та Франція втратили свою вагу, тому що вони делегували всю свою безпеку США, але були залежними від російських енергоносіїв. Тобто лідери Європи втратили самостійність у базових речах, і це призвело до падіння їхнього впливу.