Настало весняне тепло, а разом із ним активізувалися і кліщі. Від укусів цих комах в Україні щороку до лікарів звертаються близько 20 тисяч людей. А вчені вважають, що насправді укушених – мільйони.
Кліщовий сезон у наших широтах триває більшу частину року. Але з травня по вересень – ці шкідливі комахи особливо активні. Небезпечні кліщі тим, що вони переносять хвороби: кліщовий енцефаліт, лихоманка, бореліоз (хвороба Лайма), туляремія.
Разом із завідувачкою відділення особливо небезпечних інфекцій Дніпропетровського обласного лабораторного центру МОЗ України Галиною Шамичковою розбиралися, як мінімізувати ризики від контакту з цими переносниками небезпечних хвороб.
- Коли настає сезон кліщів?
- Це членистоногое любить тепло й вологу, тому найкращі місяці для життя у нього квітень-травень, потім, коли спадає спека – у серпні-вересні. Але активні вони більшу частину року, з ранньої весни до пізньої осені, і поодинокі випадки укусів фіксуються навіть узимку. Винне в цьому глобальне потепління, через яке період зимового заціпеніння кліщів дедалі активніше скорочується.
- Хто кусається?
- В Україні найбільш поширені іксодові кліщі, загалом зустрічається близько семи видів. Іксодові відрізняються від інших великим розміром: самки в голодному стані мають довжину до 4 мм, а наситившись кров'ю – збільшуються до 10 мм. Самці більш витончені, до 2,5 мм.
Незважаючи на те що самки агресивніші, самці вважаються небезпечнішими. Кліщі жіночої статі активніше присмоктуються і більше викачують крові зі своєї жертви, оскільки можуть перебувати на тілі людини до 5, а то й до 10 днів. Напившись, вони відпадають самі, щоб відкласти яйця в грунт. Самець же присмоктується лише на кілька годин і швидко відвалюється. Відповідно, самку легко виявити, а ось самця – ні.
Кусаються кліщі різного віку: і личинки, і німфи (середня стадія розвитку), і дорослі особини. Насичуючись, личинки збільшуються до 20 разів, німфи – до 100 разів.
- Як відбувається напад?
- На жаль, не завжди помітно. За статистикою, більше 30% людей не відчувають кліща, що присмоктався, адже разом зі слиною він виділяє анестезуючу речовину, яка знеболює укус. Дорослих великих кліщів, як правило, можна помітити через 2-3 дні, коли з'являється припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах. Чим більше проходить часу від моменту присмоктування до шкіри, тим більша ймовірність зараження.
Крім анестезії, кліщ виділяє разом зі слиною клеючу речовину, за допомогою якої він міцно тримається на жертві. А також антикоагулянти, що не дозволяють крові звернутися, та речовини, що пригнічує місцевий імунний захист.
- Чим небезпечний укус?
- Кліщі є переносниками збудників вірусних та бактеріальних хвороб, з яких найнебезпечніші та найпоширеніші – бореліоз, або хвороба Лайма, та кліщовий вірусний енцефаліт. В Україні 2021 року було зафіксовано майже 2500 випадків хвороби Лайма, порівняно з 2020 роком показники захворюваності знизилися на 11%. Лікарі пов'язують це з активнішою профілактикою та активним застосуванням відлякуючих засобів, яких стало багато у продажу.
Хвороба Лайма викликається бактеріями борреліями, які потрапляють до організму людини від інфікованого паразита. У свою чергу кліщі заражаються бореліозом, як правило, від птахів та гризунів. Симптоми хвороби можуть виявлятися у досить великому інкубаційному проміжку від 2 до 45 днів, в середньому через два тижні.
Кліщовий енцефаліт – вірусна інфекція, що вражає центральну та периферичну нервові системи. Симптоми хвороби виявляються через 7-14 днів після укусу кліща, хоча перші ознаки інфікування можуть з'явитися лише через місяць.
Підступність і тієї, і іншої хвороби в тому, що вони можуть загостритися протягом декількох місяців або навіть років з моменту укусу.
- Як не допустити зараження у разі укусу?
- Екстрена профілактика антибіотиком застосовується протягом 72 годин після укусу, не пізніше. Дітям старше 8 років та дорослим призначається доксициклін у дозі 200 мг. Але приймати антибіотик можна лише за призначенням лікаря, оскільки він має низку протипоказань.
- Якнайшвидше зняти його, навіть якщо під рукою для цього немає спеціальних пристроїв. Пальцями, обгорнутими в марлеву серветку, а ще краще – у рукавичках чи пінцетом потрібно витягнути його разом із голівкою. Просто тягніть вертикально догори, не прокручуючи, захопивши його максимально близько до шкіри. Кліща не можна роздавлювати, проколювати або змащувати олією, кремом, бензином – це лише збільшить ризик інфікування. Після видалення ранку потрібно обробити будь-яким антисептиком, руки добре вимити і теж обробити. Протягом двох тижнів рекомендується стежити за температурою та можливим почервонінням шкіри. Якщо вони з'являються, слід звернутися до лікаря.
- Де нападають кровопивці?
- Мешкаючи у траві та низькому чагарнику, кліщ більшу частину часу проводить в очікуванні жертви. Повзе завжди знизу нагору і ніколи не стрибає ані з дерев, ані з високих кущів. Його висота для життя – 1-1,5 метри. Оскільки не любить високих температур і світла, воліє відсиджуватися у вологих затемнених місцях, уздовж стежок у лісі або парку, листяних або змішаних насадженнях, на дачних і садових ділянках. Час найбільшої активності – близько 9 години ранку та 7-8 години вечора. Улюблена температура – від 10 до 25 градусів тепла.