21 листопада
Завантажити ще

Сомнолог: Якщо не висипатися – секс не лише погіршиться, а й зникне

Сомнолог: Якщо не висипатися – секс не лише погіршиться, а й зникне
Фото: Зображення Sasin Tipchai з Pixabay.

Виділити, хто головний у парі секс + сон, неможливо - вони не просто нерозривно пов'язані, але і взаємно збагачують один одного.

Чим більше жінка спить, тим вищий її інтерес до сексу

Таїнство якісного сну – у повноцінному отриманні мелатоніну. Якщо ми пізно лягаємо, то пропускаємо піковий момент вироблення цього гормону о 23.00, коли концентрація його в 6 разів вища, ніж за всю наступну ніч. При цьому, за словами президента Всеукраїнської громадської організації "Українська асоціація медицини сну", директора лабораторії сну, кардіолога, сомнолога Юрія Погорецького, мелатонін впливає на весь гормональний статус і у чоловіків, і у жінок, регулює ендокринну систему, надниркові залози, яєчники, підшлункову, щитовидну залози, яєчка. Він головний диригент і сну, і кохання.

Директор лабораторії сну, кардіолог, сомнолог Юрій Погорецький. Особистий архів Юрія Погорецького.

Директор лабораторії сну, кардіолог, сомнолог Юрій Погорецький. Особистий архів Юрія Погорецького.

І якщо люди не висипаються, це негативно позначається і на лібідо у жінок, і на рівні тестостерону в чоловіків, і на привабливості та сексуальної активності обох статей. Дослідження американських учених продемонстрували чітку залежність інтересу до сексу в жінок від тривалості та якості їхнього сну. Ті, хто спали близько п'яти годин, ще й нескінченно прокидаючись, вдвічі частіше скаржилися на проблеми в інтимному житті. При цьому чим більше жінка спить, тим вище її інтерес до сексу наступного дня, і лише додаткова година сну підвищує його на 14%.

У чоловіків недостатній сон – прямий та швидкий шлях до зниження тестостерону, побічні ефекти якого різноманітні та сумні. В інтимному житті це загрожує еректильною дисфункцією, а звідси і відсутністю потягу.

Крім того, брак цього важливого гормону веде до зменшення м'язової маси, негативно впливає на щільність кісткової тканини, викликає хвороби ендокринної системи та легко зістарює на 10-15 років.

– У нашій практиці були історії, коли лише після відновлення сну пари змогли завести дитину, – розповідає сомнолог. - В одному випадку чоловік через слабкі сперматозоїди не міг повноцінно виконати свою функцію. І лише після налагодження сну в нього повноцінно відновилася потенція. В іншому – жінка не могла виносити дитину, було кілька невдалих спроб ЕКО. У неї через підхропування розвивалася гіпоксія вагітних, яка не давала виносити до кінця. Ліквідували хропіння – і все вийшло.

Хропіння – вбивця інтимного життя

За статистикою, 50% чоловіків віком від 19 до 60 років мають легкий ступінь хропіння. Жінки страждають на це менше, у репродуктивному віці їх гормональний статус дозволяє краще тримати тонус м'язів глотки. Але до 60 років ситуація вирівнюється, і 65% чоловіків та жінок мають хропіння та апное, коли уві сні відбуваються затримки у диханні. А ось по різних кімнатах розбігатися доводиться раніше, щоб не заважати один одному.

- Дружини пацієнтів, які приходять лікувати хропіння або порушення сну, часто зізнаються, що з сексом не те щоб проблеми, його просто немає - у когось пів року, у когось рік, а у когось і шість років, - каже Юрій Погорецький. - І добре, якщо жінка через кохання продовжує зберігати стосунки, але ж багато хто і розлучається на цьому ґрунті. Є європейська статистика розлучень: від 10 до 15% їх пов'язані з порушеннями сну, дихання та хропінням уві сні. І ці проблеми є не лише у чоловіків, а й у жінок, яких чоловіки просять спати в іншій кімнаті, щоб мати змогу виспатися. І про який секс тоді може йтися?

До речі, хрестоматійна відмазка "у мене сьогодні болить голова" цілком може бути пов'язана з мігренями, спричиненими навіть легким хропінням або апное, коли відбуваються затримки у диханні уві сні. Тобто якщо дама трошки підхропує, втрачаючи уві сні лише 10-12% кисню (а ця цифра може збільшуватися аж до 70-80%), наступного дня її мучать головний біль або навіть мігрень. І тут знов-таки не до кохання.

Тому при лікуванні порушень сну другим пунктом йде секс як його складова. А весь "ланцюжок" виглядає так: порушення сну - нестача мелатоніну - гіпоксемія, тобто зниження концентрації кисню в крові - зниження сексуальної активності.

Як сон впливає на нашу зовнішність та вагу

Важливий фактор, пов'язаний і зі сном, і з сексом, це зовнішній вигляд. Хочеться, щоб партнер був якщо не красенем, то хоча б привабливим, але навіть найкращі з них при хронічному недосипанні виглядають погано. Набряклі повіки, темні кола під очима, збільшення дрібних зморшок, сухість, блідість і нерівний колір шкіри, опущені куточки рота - навряд чи такий "портрет" активізує інтимні стосунки в парі. А ще люди, які не висипаються, часто незадоволені своєю зовнішністю, що для сексу великий мінус.

Крім того, побічним ефектом поганого сну, який негайно відбивається на зовнішності, є переїдання. За даними ВООЗ, хронічне недосипання вдвічі збільшує ризик ожиріння, оскільки стимулює апетит. У його формуванні основну роль відіграють гормон грелін, що викликає почуття голоду, і гормон лептин, який відповідає за ситість. А вироблення цих гормонів порушується через брак сну: греліну виділяється більше, лептину менше - і зайві кілограми утворюються самі собою.

До того ж, недоотримуючи енергію з одного джерела - сну, ми заповнюємо її з іншого - їжі. У середньому, недоспав кілька годин – компенсував це 500 і більше калоріями.

І ще одна пастка: чим менше людина відпочиває вночі, тим більше вона споживає калорійних продуктів та вуглеводів вдень. Недарма ж дієтологи твердять: хочеш схуднути - спи вчасно, якісно та достатньо.

- Люди худнуть за рахунок сну, йде "жор", починає працювати гормон лептин, - пояснює лікар-сомнолог. - Звичайно, коли вони стрункіші, їх сексуальні можливості покращуються, оскільки вони стають і привабливішими, і витривалішими. До того ж, з поліпшенням сну в чоловіків підвищується тестостерон. У нас був 48-річний пацієнт із вагою понад 140 кг, 6 років повної імпотенції, депресія, страхи. Через два тижні від початку лікування зателефонував уранці, наляканий власною ерекцією. І це просто пішов працювати тестостерон.

Після такого

Після такого

"Будь толерантнішим – приготуй сніданок!"

Дещо несподіваний аспект різноманітного зв'язку сну та відносин – вплив його на толерантність у сім'ї. Від якісного сну зростає взаєморозуміння та взаємопрощення, тому що люди стають добрішими, ніжнішими, ласкавішими, романтичнішими та сексуальнішими, упевнений Юрій Погорецький.

- І про свій сон, і секс увечері люди повинні починати дбати зранку, - радить експерт. - Тому такі важливі ніжні ранкові поцілунки, та сама чашка кави в ліжко. Враховуючи, що жіноча фізіологія вимагає вранці на 20-30 хвилин більше для розгойдування, готувати сніданок повинен чоловік.

Уявили цю ідилічну картину? Відчули, як толерантність у вас розростається до неба? Тепер спробуйте втілити в життя цю чудову пораду. Не забудьте лише, що головна умова успіху – висипатись.

Отже, ранок удався і підвищив денну стресостійкість, до 19.00 мають закінчитися всі спортзали, пробіжки, басейни та інші фізичні активності.

Але, як каже експерт зі сну, секс теж є фізичною вправою, тому перед нічним відпочинком він має бути легким і приносити розслаблення – жодних акробатичних етюдів та чемпіонатів на витривалість.

З проблем, роботи та новин мізки перемикаються на інший процес, знімається напруга дня, і люди не тільки легше йдуть у сон, але й сплять набагато краще. Так, ще одна гарна новина: келих вина у процесі лікарями не забороняється. Тільки не замість прелюдії, а як її частина.

В ТЕМУ

Правильний сон покращує ранковий секс

Після повноцінного сну та "роботи" мелатоніну у чоловіків піднімається рівень тестостерону, і вранці він знову готовий до сексу. Якщо при цьому в партнерки процес пробудження - щоденний кошмар, "включення" в день можна перетворити на приємний процес. Щоправда, за умови, що жінка не починає планувати, не встигнувши розплющити очі. Думки "як я все встигну" - провідник до стресу, стрес - ворог збудження. Тому тоді навіть краще не починати.

Але якщо вже розпочали, фахівці обіцяють вам підвищену продуктивність протягом дня та почуття "глибокого морального задоволення", особливо у чоловіків.

– Нормальний здоровий чоловік думає про секс протягом дня 70-90 разів, – каже Юрій Погорецький. - І гарний вечірній відхід у сон із сексом покращує ранковий, і вони тоді думають: "Ух ти! Вже двічі на день вийшло". І настрій піднесений, і бадьорість.

Жінкам "бонусів" не менше: спалювання калорій, заміна ранкової йоги або зарядки, нехай не надто тривале, але покращення шкіри, рум'янець, блиск очей та волосся, "подаровані" естрогеном. До того ж напівсонний стан та приплив статевих гормонів знижує бар'єри та підштовхує до експериментів.

ПИТАННЯ РУБА

Чи не здоровіше спати окремо?

Деякі пари успішно практикують і не бачать нічого дивного в різних приміщеннях для відпочинку. Як то кажуть, любов любов'ю, а сон має бути стерильним. І багато в чому вони мають рацію.

- Якщо партнер хропе, ходить кілька разів за ніч то попити, то в туалет, смикає руками та ногами, бо погано спить через гіпоксемію, дивиться в гаджет, вихід один – йти в іншу кімнату, - радить сомнолог. - Надягати беруші, маску і спокійно висипатися. Але це все одно не вихід, оскільки секс не покращиться, доки не вилікується храпун.

Якщо ж всі поводяться тихо, але присутність іншої людини в ліжку якимось чином дратує, можна спробувати дві окремі ковдри. Пообіймалися перед сном – і кожний під свою. "Працює" велика кількість подушок, хоч десять штук на двох, щоб і ногу закинути, і під спину підкласти.

Новини по темі: Здоров'я Секс