Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Як пережити стрес від різкого похолодання: дивимося на красиве і ніяких вечірок

Як пережити стрес від різкого похолодання: дивимося на красиве і ніяких вечірок
Фото: «КП в Україні»

Комфортні вересневі +20 так стрімко перетворилися в неприємні +8, що інакше як стресом для організму цей стрибок і не назвеш. Сонливість вдень і безсоння вночі, відсутність апетиту і бажання нескінченно пити чай і з'їсти всі цукерки на світлі, апатія і дратівливість - весь цей «пекельний коктейль» в тій чи іншій мірі з похолоданням відчуває більшість людей.

Першими страждають сердечники

Перепади погоди діють практично на всіх, тільки щасливі власники міцного здоров'я адаптуються до них швидше і реагують менш болісно.

При цьому близько 75% людей, за даними ВООЗ, уразливі перед погодними «гойдалками», більше половини з них страждають головними болями, близько 40% відчувають підвищену стомлюваність, третина стає дратівливими, 25% відчувають біль в суглобах і запаморочення.

Крім температури повітря змінюється атмосферний тиск, вологість, і в результаті всі ми відчуваємо себе туристами, що повернулися з теплих морів до Чернігівської області.

Різке похолодання, до якого організм не встигає адаптуватися, є навантаженням для нервової та імунної системи, для кровообігу.

У зоні ризику опиняються люди з хронічними серцево-судинними захворюваннями, з хворобами дихальної системи, ті, хто страждає вегето-судинною дистонією і має проблеми опорно-рухового апарату. Розглянемо докладніше, кому і чим небезпечні несподівані холоди.

Серцево-судинна система

«Сердечники» скаржаться на скачки тиску, напади стенокардії, аритмію, болі за грудиною, задишку.

- У пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями ослаблена адаптивна здатність підлаштовуватися під мінливі погодні умови, - каже сімейний лікар Ірина Лебідь. - Звуження судин, що відбувається при похолоданні, збільшує навантаження на серцевий м'яз, зростає тиск. При порушеннях в судинній тканині підвищується ризик розриву судини, інсульту, інфаркту.

Значну роль відіграє при цьому і атмосферний тиск: в разі його підвищення зростає і артеріальний тиск людини, збільшується швидкість кровотоку. Це може привести до загострень стенокардії, гіпертонії, ішемічної хвороби серця. А при падінні атмосферного тиску в організмі знижується вміст кисню, що може призвести до гіпоксії. При цьому гипотоники нестримно хочуть спати і не можуть нічого робити, гіпертоніки - мучаться головними болями.

Дихальна система

У групі ризику при похолоданні виявляються і люди з бронхіальною астмою, хронічними обструктивними захворюваннями легень. При сильному вітрі і високій вологості повітря посилюється вплив хімічних і біологічних алергенів, які вдихають разом з вологим повітрям. У людей з бронхолегеневими хворобами підвищена вологість провокує бронхоспазми. Крім того, зниження температури може викликати м'язовий спазм верхніх дихальних шляхів, що робить їх уразливими і викликає задишку.

Кістково-м'язова система

При різкому похолоданні погіршується самопочуття у людей з ревматизмом, остеопорозом, артритом - «виламування кісток» характерно насамперед для літніх пацієнтів.

- При ревматизмі холод і підвищена вологість можуть посилювати симптоми поліартриту і погіршувати загальне самопочуття, - розповіла сімейний лікар. - Погіршення погоди дуже впливає і на якість життя людей з артритом, у яких в цей період посилюються болі.

Нервова система

Разом з теплом, на жаль, йде і радість, поступаючись місцем безпричинно поганому настрою, депресивним станам - всьму тому, що елегантно іменується «осінньою нудьгою». Насправді, на нас діє зменшення світлового дня, зниження вироблення мелатоніну і серотоніну, нестача вітаміну D. Мелатонін відповідає не тільки за повноцінний сон, а й забезпечує бадьорість протягом дня, тому з настанням справжньої осені його нестача відчувається особливо гостро. «Постачальник радості» серотонін виробляється в світлий час доби, відповідно, чим коротше день, тим найнещаснішими ми себе почуваємо. Та ж брак сонячного світла забезпечує нам і нестачу вітаміну D, що в свою чергу погіршує настрій і збільшує втому.

Детально вивчаємо прогноз погоди

Природу, звичайно, не обдуриш, а холод не скасуєш, але попереду у нас ще мінімум півроку температурних «гойдалок» і погодних крайнощів, тому дотримання хоча б основних правил можуть знизити рівень неприємних відчуттів, з ними пов'язаних. Для початку добре б цікавитися прогнозом погоди - не тільки температурою, але і рівнем атмосферного тиску і вологості.

Найбільш комфортні для людського організму + 16 + 18 доведеться почекати, а поки стежимо за «стрибками»: похолодання чи потепління на 7-8 градусів може викликати серйозні проблеми у пацієнтів, які перенесли інфаркт або інсульт, і у власників серцево-судинних захворювань.

Серйозним фактором погоди і її впливу на людину є атмосферний тиск. Ті самі 750 мм ртутного стовпа - золота середина, якщо вище - страждають астматики, сердечники, люди з психічними відхиленнями, якщо нижче - гіпотоніки і гіпертоніки.

І підвищення, і зниження негативно позначається на пацієнтах з пороком серця, тих, хто переніс травми голови, з хронічними захворюваннями дихальної системи. І навіть у здорових людей «розгойдування» атмосферного тиску викликає головний біль.

Що до вологості повітря, вона теж впливає на самопочуття. Комфортні 50%, на жаль, не надто уживаються в нашій місцевості в холодну пору року, а ось звичні 80% сприяють загостренню хронічних захворювань запального характеру.

БУДЬ В КУРСІ

Що робити при перепадах температури

  1. Мати в запасі таблетки для «швидкої допомоги»
  2. Контролювати свої захворювання (вимірювати тиск, частоту пульсу, рівень глюкози і т.д.)
  3. Не скасовувати препарати, які приймаються на постійній основі, і не додавати нові без консультації з лікарем
  4. Одягатися по погоді
  5. Проводити на повітрі не менше 30 хвилин в день, більше ходити пішки
  6. Не планувати в день температурного «стрибка» нічого, пов'язаного з фізичними або емоційними навантаженнями. Обмежити все - від медичних процедур до вечірок.
  7. Займатися дихальною гімнастикою
  8. Вживати продукти, що містять вітамін D (жирна морська риба, яєчні жовтки, гриби, молоко, апельсиновий сік)
  9. Не вживати каву і алкоголь
  10. Не піддаватися стресу, дивитися на красиве, думати про хороше, слухати приємне.