Названо лауреатів Шнобелівської премії (Ig Nobel Prize) 2021 року. Їх оголосив "комітет з Шнобелівської премії" - співробітники гумористичного журналу Annals of Improbable Research (Аннали неймовірних досліджень), який і заснував веселу нагороду ще в 1991 році. Урочиста церемонія вшанування лауреатів пройшла 9 вересня 2021 року в 31-й раз. У зв'язку з пандемією - онлайн, як і в минулому році.
Нинішні лауреати цілком відповідали головному принципу Шнобелівської премії: їх дослідження повинні "спочатку насмішити, а потім змусити задуматися".
Шнобелівською премією з екології була оцінена робота вчених з Іспанії та Ірану - Лейли Сатарі, Альби Гильєн, Анжели Відаль-Верду і Мануеля Поркара, опублікована в журналі Nature. Вони були відзначені "за використання генетичного аналізу для виявлення різних видів бактерій, які живуть в жувальній гумці, що виплюнули, і вона прилипла до тротуарів в різних країнах".
Всього виявлено 427 видів бактерій. Найрізноманітніші вони представлені в жуйці, виплюнутій у Франції і в Греції - по 15 видів з 20 найбільш поширених.
Павло Блаватський удостоєний премії з економіки "за відкриття того, що ожиріння політиків країни може бути хорошим показником корупції в цій країні".
Своє відкриття французький вчений зробив на основі дослідження, в якому йому допомогли колеги зі Швейцарії, Австралії, Австрії, Чехії та Великобританії. У 2017 році вони зібрали 299 портретів тогочасних членів кабінетів міністрів всіх колишніх 15 республік СРСР. Визначили індекс маси тіла цих людей. І вирахували середній для того чи іншого кабінету. Виявилося, чим індекс маси тіла більше, тим вище рівень корупції в країні. І чим товще урядовці, тим більше хабарників в керованій ними державі. Цей, з дозволу сказати, індикатор можна використовувати, коли інші дані недоступні.
Відомості про корупцію в тій чи іншій країні Блаватський черпав з даних, які публікував Всесвітній банк.
Ітан Бесерісу, Стівен Налуей і Девід Керріер висунули гіпотезу, згідно з якою густа борода - широка, як її іноді називають, пом'якшує удари по підборіддю, оберігаючи обличчя від травм, а мозок - від струсів. Експериментальна перевірка на полімерних моделях продемонструвала: так воно і є. Шнобелівський комітет порахував, що дослідження захисної ролі бороди заслуговує премії миру.
Густа борода поглинала приблизно на 37 відсотків більше енергії, ніж стрижена. І найголовніше: 45 відсотків бородатих підборідь залишалися цілими навіть після дуже сильних ударів, які розколювали голені і стрижені підборіддя.
Робін Редкліфф, Марк Джаго, Пітер Моркель, Естель Моркель, П'єр дю През, Піт Бейтелл, Біргіт Коттінг, Баккер Мануель, Ян Хендрік дю През, Мішель Міллер, Джулія Феліппе, Стівен Перрі і Робін Глід - група експериментаторів з Намібії, Південної Африки, Танзанії, Зімбабве, Бразилії, Великобританії і США - перевірили: найбезпечніше перевозити носорогів у повітрі догори ногами. Виглядає смішно. І для носорогів не дуже приємно. Але, виявляється, їм так краще: менше шкоди організму, ніж при традиційному способі транспортування лежачи на боці. Вчені перевірили 12 разів.
|
Премії в галузі медицини удостоєні Олкей Джем Булут, Дейр Оладокун, Буркард Ліпперт і Ральф Хоенбергер - британські вчені і їх колеги з Німеччини і Туреччини. За допомогою експериментів вони продемонстрували: секс, особливо з оргазмом, позбавляє від закладеності носа нітрохи не гірше, ніж які-небудь "краплі від нежиті" з аптеки. Вчені порівнювали дію одного й іншого. І не знайшли різниці!
За словами дослідників, секс звільняє ніс від соплів приблизно на 60 хвилин. Щоб продовжити дію "терапії", акт треба повторити.
Премія в галузі хімії присуджена Йоргу Вікеру, Ніколасу Краутеру, Беттіні Дерстрофф, Крістофу Стеннеру, Ефстратіосу Бурцукідісу, Ахіму Едтбауеру, Йохену Вульфу, Томасу Клюпфелю, Стефану Крамеру і Джонатану Вільямсу - вченим з Німеччини, Великобританії, Нової Зеландії, Греції, Кіпру та Австрії " за хімічний аналіз повітря в кінотеатрах для перевірки того, чи справді запахи, вироблені глядачами, вказують на сцени насильства, сексу, антигромадської поведінки, вживання наркотиків і нецензурної лексики в фільмах, що демонструються ".
Простіше кажучи, автори припустили, що люди, відчуваючи емоції, починають якось по-особливому пахнути, виділяючи ті чи інші летючі речовини. Вчені задумали з'ясувати, чи можна, аналізуючи склад подібних речовин, визначити категорію фільму - то він "18+", то чи й діти могли б подивитися. І якщо в кінозалі пахне, образно висловлюючись, насильством, наркотиками, грубим сексом і іншими гидотами, то такий фільм тільки для дорослих. Втім, в цьому "нюхачі" до кінця поки не розібралися.
Джон Малреннан-молодший, Роджер Гротхаус, Чарльз Хаммонд і Джей Ламдін запропонували "Новий метод боротьби з тарганами на підводних човнах". Чим новатори так розсмішили журі? Швидше за все, самим фактом існування тарганів-підводників. А метод боротьби з ними і справді непоганий: розроблений лауреатами аерозоль на основі діхлорофоса знищував 97 відсотків "підводників". Може, і на суші метод стане в нагоді?
Сюзанна Шетц виконала колосальну "фонетичну" роботу - прослухала, записала і спробувала розібратися в звуках, які видають коти і кішки. В результаті шведській дослідниці дісталася премія в області біології за "аналіз варіацій муркотіння, цвірінькання, балаканини, трелей, твідлінга, бурмотіння, нявкання, стогонів, писку, шипіння, виття, гарчання і інших способів спілкування кішки з людиною".
До речі, Мурзики і Барсики і справді здатні на різноманітне спілкування. Коли кішкам щось потрібно, вони починають по-особливому "співати" - додають в муркотіння звуки високої частоти - від 220 до 520 Гц.
Присутнім на урочистій церемонії Сюзанна особисто продемонструвала деякі результати свого дослідження - нявкала особливим чином.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ