13 листопада
Завантажити ще

Чудо-зброя чи пустушка: що відомо про «Циркон», яким Росія вдарила по Києву

Чудо-зброя чи пустушка: що відомо про «Циркон», яким Росія вдарила по Києву
Фото: militaryarms.ru

Для останнього ракетного удару по Києву Росія могла використати надзвукову ракету «Циркон». На одному з уламків ракети побачили маркування "3М22", яке відповідає "Циркону". І, швидше за все, українське ППО збило цю ракету.

Росіяни видають бажане за дійсне

За заявою спікерів країни-агресора, гіперзвукова система морського базування "Циркон" нібито не має аналогів. 3M22 "Циркон" - це, мовляв, одна з найтаємніших і нових розробок російської військової машини. У Росії її називають «перспективною гіперзвуковою протикорабельною ракетою». Чи через секретність, чи з іншої причини, але інформація про цю ракету настільки суперечлива, що фахівці ставляться до заявлених Росією показників з великою часткою скепсису. Ракета 3M22 "Циркон" розроблена підприємством НВО "Машинобудування" для використання з корабельної універсальної вертикальної пускової установки 3С14.

Про випробування ракет "Циркон" у РФ почали говорити з 2016 року. А 2019-го путінську презентацію "чудо-ракети" ілюстрували зображенням американської ракети Boeing X-51. Зараз відомо лише про 9 пробних запусків цих ракет.

Як стверджують самі російські військові, гіперзвукова протикорабельна крилата ракета "Циркон" може в 5-6 разів перевищувати швидкість звуку. Така висока швидкість робить перехоплення ракети вкрай важким і, до того ж, сильно зменшує час прийняття рішень противником. Політ «Циркону» на відстань 400 км має тривати менше 4 хвилин.

Ракетою планують оснащувати перспективні багатоцільові атомні підводні човни 5-го покоління "Хаски", а також замінять ними важкі протикорабельні ракети П-700 "Граніт" на крейсерах 1144 "Орлан".

Ракету могли запустити із Криму

Але зараз, зважаючи на деякі непрямі ознаки, "Циркон" - не зовсім гіперзвукова ракета. Є підозри, що жодного гіперзвукового двигуна у неї немає, а замість нього – добре відпрацьований твердопаливний двигун, який лише розганяє ракету до заявленої швидкості 3 км/с. Після цього "Циркон" летить за інерцією, що різко знижує вимоги до температурної міцності матеріалів. Вже в районі цілі швидкість ракети менша за гіперзвук, що й дозволяє працювати радіолокаційній головці самонаведення ракети.

Доказом цього є оприлюднене російським міноборони відео із запуском ракети. Важливо, що кадри зафіксували сам політ боєприпасу. При заявленій швидкості польоту 3 км/с звичайна камера взагалі не змогла б її побачити. Така можливість з'являється, якщо її швидкість становить орієнтовно до 3 Махів. А це і означає, що "Циркон" - не гіперзвукова ракета і може бути перехоплена, тому що для сучасних зенітних ракетних комплексів така ціль хоч і складна, але реальна для знищення.

Взяти ракету на озброєння збройних сил РФ планувалося 2022 року. Але наприкінці січня 2024 з'ясувалося, що офіційно «Циркони» ще не стоять на озброєнні армії РФ. Про це тоді ж заявляв Олександр Леонов, гендиректор-генконструктор російського підприємства НВО "Машинобудування": "Наказу міністра оборони РФ про прийняття на озброєння сьогодні немає".

Про технічні характеристики "Циркону" відомо мало, але ось що заявляли самі росіяни:

  • дальність – 600-1000 км;
  • швидкість польоту – до 9 Махів;
  • маса бойової частини – 300–400 кг;
  • довжина – 8-10 метрів;
  • двигун – двоступінчастий (перший ступінь твердопаливний, другий – повітряно-реактивний).

Ракета може запускатись як з кораблів, так і з наземного комплексу "Бастіон". Також не виключена можливість запуску "Циркону" з підземного ракетного комплексу берегового базування "Об'єкт-100" у Криму.

Такий уламок ракети з маркуванням «Цикрона» було знайдено у Києві після обстрілу 7 лютого Фото: Defence Express

Такий уламок ракети з маркуванням «Цикрона» було знайдено у Києві після обстрілу 7 лютого Фото: Defence Express

Агресор використовує північнокорейські ракети

А ще раніше Росія використовувала для обстрілів Харкова північнокорейські ракети Hwasong 11GA (KN-23).

Hwasong 11GA (KN-23) – це твердопаливна тактична балістична ракета, виробництвом якої займається Північна Корея. KN-23 може бути аналогом російського "Іскандера". Однак цей тип ракет має велику дальність польоту та набагато більші габарити. Відрізняється і тип двигуна. У KN-23 він може бути твердопаливним з діаметром 1,1 м, що дозволяє мати транспортно-пусковій установці більше місця для ракети.

Що стосується її характеристик, то оскільки Північна Корея є закритою країною, то ніхто не знає точних даних KN-23. Втім, заявляється, що дальність польоту ракети становить 690 км, загальна маса трохи менше 3,5 т, а маса бойової частини - 500 кг.

Думка експерта

Валерій Романенко, авіаексперт:

- Що стосується «Циркону», то це випробування нової зброї в бойових діях. Ці ракети випускалися в обмеженій кількості. У 2023-му російська оборонка мала випустити кілька десятків таких ракет. І запускають їх зараз із землі у Криму. Росіяни стверджують, що це гіперзвукова ракета. Підтверджень цьому немає, тому що навіть не відомо, як вона виглядає. А з вигляду двигуна можна визначити, проста це ракета чи гіперзвукова.

Щодо використання північнокорейських ракет, то це свідчить про те, що в Росії закінчуються свої. І Кім Чен Ин обмінює ракети на старі російські літаки. Ракета KN-23 – це аналог російського "Іскандера", а KN-24 – американського ATACMS.