Завантажити ще

Політолог Володимир Фесенко: У 2025 році одночасно будуть і війна, і мирні переговори

Політолог Володимир Фесенко: У 2025 році одночасно будуть і війна, і мирні переговори
Фото: kanaldim.tv

Що чекає на Україну в 2025 році? Чи є шанс на закінчення війни та початок мирних перемовин? І якщо так, то як вони проходитимуть і на яких умовах? Як поводитиметься Захід і президент США Дональд Трамп зокрема? Ми втратимо території чи є шанс їх повернути? Чи будуть в Україні вибори?

Відповіді на ці питання для Коротко про сформулював політолог та голова Центру політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

Принципове завдання – зупинити російський наступ

- Які головні тренди минулого року в Україні?

- Більшість їх пов'язані з війною. Наприклад, суттєве погіршення військової ситуації насамперед у Донецькій області. Активізація російського наступу та посилення повітряних атак на українську енергетику. Це одна із показових тенденцій. А також спроба росіян розширити лінію фронту завдяки наступу в Харківській області.

Тому тенденція погіршення військової ситуації – це головний, визначальний чинник, який впливає на внутрішню ситуацію у країні. А причини цього виявилися на початку 2024 року, коли фактично було поставлено на паузу постачання військової допомоги від США. І це дуже вплинуло на наші можливості, а росіяни отримали перевагу та заклали фундамент для свого наступу.

Крім цього, у другій половині 2024 року стало очевидним, що є дуже серйозні проблеми з нашим військовим менеджментом, управлінням нашими військами. Також почалися проблеми з мобілізацією, що призвело до нестачі особового складу у ЗСУ.

- Що із цього негативу перейде у новий рік?

- Із цього негативу випливає один, але важливий висновок, який стосується головної проблеми чи головної теми прийдешнього року. Це мирні переговори. Для нас принципово важливе завдання - зупинити російський наступ. Від цього залежатиме і перспектива завершення війни. А розвиток переговорного процесу залежить від того, чи вдасться нам зупинити російський наступ або хоча б максимально його сповільнити. Тоді з'являться шанси для домовленості щодо припинення вогню. Якщо ні, то війна продовжиться, і тоді ризики для нас суттєво зростуть.

- А які позитивні моменти 2024 року для України?

- Те, що Україні вдалося хоча б частково, секторально, але перенести військові дії на територію противника. І це не тільки Курська військова операція, а й масштабна і досить результативна повітряна війна проти Росії - удари по військових інфраструктурних об'єктах на території ворога. Причому більша частина цих ударів завдавалася українськими безпілотниками на відстань понад 1000 км.

Також з'явився дозвіл на використання західної зброї для ударів по території Російської Федерації. Хоча це й запізніле рішення, але воно також дозволяє збільшувати ціну війни для противника.

У плюси можна записати поновлення та суттєве збільшення обсягів виробництва українського військово-промислового комплексу. Насамперед це стосується військових дронів, бронетехніки, ракет та інших видів зброї і боєприпасів, які зараз виробляються в Україні. По суті, почалося відродження української оборонної промисловості.

Є прориви і на міжнародному рівні, у сфері безпеки та співпраці із закордонними партнерами. Є угоди з усіма країнами "Великої сімки", НАТО та Євросоюзом. І ці домовленості є важливими, тому що вони довгострокові, на 10 років, і дають нам можливість зберігати та зміцнювати нашу обороноздатність і після завершення війни. Та й виникала тенденція до активізації мирних перемовин.

Росія ніколи не відмовиться від уже зайнятих територій, а Україна ніколи не визнає їх російськими

- Які шанси на те, що вони розпочнуться 2025 року?

- Шанси дуже високі, майже напевно, що спроба розпочати мирні переговори у 2025 році стане реальністю. А ось чи буде вона результативною і чи принесуть ці мирні переговори якийсь результат - це велике питання. Тому що є ризик того, що проблеми можуть виникнути навіть на їхньому початку через жорстку позицію Росії. Москва займає ультимативну позицію - або буде так, як вона хоче, або ніяк. І якщо продовжуватиметься їх наступ в Україні, то домовитися про припинення вогню буде вкрай складно.

- На яких умовах очікується мир?

- Про це ще тільки доведеться домовлятися. Але базові параметри, приблизно, зрозумілі. Це те, що пропонують США. Адміністрація Дональда Трампа наполягатиме на тому, що можна назвати заморожуванням конфлікту. Але припинення вогню на лінії фронту ще треба узгодити на лінії зіткнення. А тут Росія, на жаль, може диктувати свої умови, якщо вона продовжить наступ. Це буде головна проблема, але у будь-якому разі припинення вогню – це пункт номер один. Велика ймовірність, що Сполучені Штати запропонують бонус для Путіна – відмова України від вступу до НАТО.

- Але всі кажуть, що мирний план Трампа передбачає мир в обмін на відмову від окупованих територій.

- Це глухий кут, тому що Росія ніколи не відмовиться від уже зайнятих територій, а Україна ніколи не визнає їх російськими. Тому де-факто Росія збереже контроль над тими територіями, які вона контролюватиме, а ми не маємо змоги ці території звільнити. Тут повний глухий кут, і ніякий компроміс по територіях неможливий. Історія знає чимало прикладів, коли така ситуація існує. Наприклад, Японія не визнає Південно-Курильські острови майже 80 років російськими. Росія ще вимагатиме скорочення української армії, на що Україна також ніколи не піде.

- Зараз фронт знаходиться за 7 кілометрів від кордону з Дніпропетровською областю. Росіяни підуть далі?

- Якщо ми відступатимемо, то підуть. Тому для нас головне завдання – це припинення вогню. Від цього залежатиме подальший розвиток ситуації. А все інше – це наслідки.

У Трампа головна проблема виникне не з Україною, а з Росією

- Чого чекати Україні після інавгурації Трампа?

- Початку переговорів. Інша річ, що не слід чекати швидкого закінчення війни. Це велика ілюзія, що війна із початком переговорів закінчиться. На мій погляд, найімовірніший сценарій майбутнього року – це переговори та продовження війни одночасно.

- А як Трамп поводитиметься щодо України? Тиснутиме на Київ, щоб він пішов на компроміси з Росією, чи ні?

- Головна проблема у Трампа виникне не з Україною, а з Росією, адже вона не хоче йти на жодні поступки і відкидає будь-які компромісні варіанти. Москва вимагає миру лише на своїх умовах, тобто на умовах капітуляції та односторонніх поступок України. Путін має багато вимог до нас, причому образливих і принизливих, які для нас будуть неприйнятними.

Тому Києву та його партнерам треба думати, як стабілізувати військову ситуацію і як чинити тиск на Путіна, щоб він погодився на компроміси та на заморожування конфлікту. У нас зараз хором критикують це заморожування, але треба розуміти, що вибір у нас дуже простий. Або продовження війни з трагічними наслідками для нас, або заморозка.

В Україні буде зміна військового керівництва та перестановка в органах влади

- А чого загалом очікувати выд 2025 року у внутрішній ситуації в Україні?

- Якщо буде припинення військових дій навесні, то восени можуть відбутися вибори та масштабне перезавантаження влади на всіх рівнях. Кадрові перестановки будуть неминучими.

Цілком імовірно, варто очікувати суттєвих змін у військовому керівництві, тому що там є величезні проблеми. Кадрові перестановки будуть і в уряді, й у різних органах державної влади. Але я не думаю, що вони якось суттєво змінять політичну ситуацію.

А якщо проваляться мирні переговори або вони затягнуться на невизначений термін, то десь у другій половині 2025 року зміниться громадська думка і розпочнеться дискусія з приводу того, чи потрібно проводити вибори і, можливо, навіть робити це під час війни.

Зеленський, Залужний, Буданов, Притула

- Які вибори – парламентські, президентські?

- Усі, крім, може, місцевих. І якщо зараз більшість українців проти виборів під час війни, то після погіршення військової ситуації може виникнути запит, щоб такі вибори провести. Громадська думка може змінитись, і люди захочуть виборів.

- Хто у системі влади, серед політиків зараз має кредит на довіру у 2025 року?

- Насправді таких людей можна перерахувати на пальцях. Часткову довіру має чинний президент Володимир Зеленський. Близько половини українців довіряють йому. Звісно, ​​альтернативною фігурою йому є Валерій Залужний. Його можна розглядати як потенційну політичну фігуру та як актуальну альтернативу чинному президентові, оскільки він зараз поза контекстом погіршення військової ситуації. Є ще голова військової розвідки Кирило Буданов. Тобто довіра до військових дуже висока.

- А які перспективи у старих політиків?

- У виборця домінує стійка недовіра до професійних політиків. Не має значення, хто це - Юрій Бойко, Юлія Тимошенко чи Петро Порошенко. Абсолютна більшість українців не довіряє їм.

- А чи можуть з'явитися якісь нові політичні сили, спілки, обличчя?

- Запит на нових є, але водночас є проблема з пропозицією. Є Залужний, Буданов. Також є Сергій Притула. Він і його партія мають шанси, але це копія Зеленського зразка 2019 року, тільки з великим національно-демократичним акцентом. Тому запит буде, проблема буде з пропозицією.

– А які вибори варто проводити раніше, президентські чи парламентські?

– За Конституцією спочатку треба проводити місцеві вибори. Але якщо війна закінчиться, то треба проводити президентські та парламентські вибори. Окремо їх проводити – дорого, а ми банально не маємо на це грошей.

– Які шанси Зеленського перемогти на президентських виборах?

- Якщо в них не буде Залужного, то шанси він має. Але зараз важко загадувати, у кого які будуть шанси, бо все залежатиме від військової ситуації, умов завершення війни та внутрішньої ситуації в країні.

Війни до «переможного кінця» – не буде

- Економічна ситуація в новому році погіршиться?

- Десь вона ускладнюватиметься, а десь може бути спокійнішою. Все, знову ж таки, залежатиме від розвитку військових дій. Ключовий фактор зараз не економіка, а розвиток воєнних дій. Це визначатиме все - від економіки до політики та дипломатії.

- Соцопитування показують зменшення у Європі формули підтримки України «до переможного кінця». Чим це загрожує нам загалом?

- Ні про яку перемогу до «переможного кінця» зараз не йдеться взагалі. Це вже морально застаріло. І треба бути реалістами у цьому питанні. Це в нас деякі люди за інерцією говорять про війну до кінця, але при цьому самі воювати не хочуть. І в Європі це теж розуміють, там теж накопичилася втома від війни. Нам треба думати про припинення вогню і щоб не було ризиків нової війни. А підтримка України з боку Європи зберігатиметься. Це питання не лише нашої безпеки, а й їхньої.

- У 2025 році є якісь шанси на вступ до ЄС та НАТО?

- Наші шанси на вступ до Євросоюзу можуть з'явитися не раніше ніж через 2-3 роки після завершення переговорів. Тому що сам переговорний процес про припинення вогню займе приблизно такий самий час. А чи буде консенсус на вступ України до Євросоюзу?

Що ж до вступу до НАТО, то не видно жодних ознак, що нас приймуть в Альянс. Тим більше, якщо Трамп продовжить просувати ідею миру в обмін на відмову від вступу України до Блоку.

- Тобто 2025 року нам треба готуватися і до мирних переговорів, і до продовження війни?

- Так, це найреальніший варіант.