З 1 січня 2025 року Польща розпочала своє піврічне головування у Раді Європейського Союзу. Що це означає і чого очікувати від цієї країни Європі та Україні в цей період - у матеріалі Коротко про.
Як заявив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, Варшава розраховує використати цей період для зміцнення своїх позицій як однієї з найважливіших держав Євросоюзу.
Серед головних цілей він назвав застосування інструментів підтримки Євросоюзу для розвитку оборонної інфраструктури та повне використання доходів від заморожених російських активів. Крім цього, глава Міністерства закордонних справ зазначив, що Польща прискорить розширення ЄС, зокрема, йдеться про Україну, Молдову та Західні Балкани.
«Також країна підтримає діяльність у багатьох її вимірах: зовнішньому, внутрішньому, інформаційному, економічному, енергетичному, продовольчому та медичному», — йдеться у повідомленні на сайті головування Польщі у Раді ЄС.
Крім цього, польські політики планують використовувати головування для того, щоб наголосити на підтримці держав-членів у розвитку їх оборонного потенціалу та готовності, оборонної промисловості та інфраструктури подвійного призначення. "Ми також збираємося використовувати інструменти ЄС для підтримки ключових елементів оборонної інфраструктури, таких як Східний щит (захисний мур на східному кордоні Польщі)", - йдеться у заяві. Варшава також бере участь у Європейській ініціативі протиповітряної оборони European Sky Shield.
Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн відзначила увагу Польщі до безпеки. “Ми збираємося запустити багато важливих ініціатив у першій половині 2025 року. Тому я вдячна за те, що рішучість та європейський дух Польщі на нашому боці”, - сказала вона.
Головування Польщі у Раді ЄС відбувається під час внутрішньополітичних криз у Німеччині та Франції. Як повідомляє Deutsche Welle, голова правлячої в Польщі проєвропейської партії «Громадянська коаліція» Дональд Туск хоче використати слабкість двох провідних держав ЄС для покращення статусу своєї країни.
"Польща позиціонує себе дуже рішуче, але коаліції з країнами Балтії та Північної Європи буде недостатньо", - попереджає експерт зі Східної Європи Ланг.
Він скептично ставиться до головування Польщі у Раді ЄС:
"Польща позиціонуватиме себе як дружня Європі країна, але водночас знову і знову показуватиме, що економічні та політичні проблеми у Німеччині та Франції є перешкодою для прогресу всієї Європи".
Що ж до України, то вона також чекає на певні бонуси від головування Польщі. Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що Україна розраховує на лідерство, принциповість та рішучість Польщі, а також на допомогу Польщі у євроінтеграції. У січні відкриються переговори щодо деяких ключових тем вступу України до Європейського Союзу. І для Києва добре, що саме головування Польщі співпадатиме з цим. А це означає, що на Україну чекає “зелене світло” для багатьох євроінтеграційних процедур.
Також Дональд Туск під час головування його країни до Ради ЄС має намір не допустити, щоби можливі переговори про припинення війни в Україні проводили лише США та Росія, без участі Києва. І він хоче, щоб за столом переговорів був присутній Євросоюз.
"Польща на посаді голови Ради ЄС нестиме відповідальність за ситуацію під час переговорів, які можуть розпочатися вже взимку цього року", - заявив глава польського уряду. - Україна має бути присутня на всіх переговорах. І кожна пропозиція на них також має бути прийнята нашими друзями у Києві.
Держава - голова Ради Європейського Союзу - це країна, яка під час своєї каденції несе відповідальність за належне фукціонування Ради Європейського Союзу (Ради міністрів), одного з трьох інститутів ЄС, що становлять законодавчу владу в ЄС. Головування Ради Європейського Союзу переходить на ротаційній основі кожні 6 місяців до національного уряду (органу виконавчої влади) однієї з держав-членів Європейського Союзу.
Рада визначає основні стратегічні напрями розвитку ЄС. Вироблення генеральної лінії політичної інтеграції – основна місія Європейської ради. Рада дає імпульси розвитку всього ЄС загалом.