В ООН представили доповідь про права людини, де викладено порушення прав людини під час війни в Україні. Київ висловив незгоду з низкою висновків, особливо щодо ототожнення масштабів порушень із Росією, повідомляє Telegram омбудсмена України Дмитра Лубінця.
Управління Верховного комісара ООН з прав людини опублікувало 41-шу періодичну доповідь, в якій викладено порушення прав людини, пов'язані з війною в Україні. Документ описує систематичні злочини Росії, зокрема атаки на цивільну інфраструктуру, страти, тортури українських військовополонених та незаконну конфіскацію майна на тимчасово окупованих територіях.
- Однак низка висновків ООН щодо України є помилковими. Категорично не згоден з тим, що не враховано певних зауважень та рекомендацій, наданих Офісом омбудсмена, - підкреслив Лубинець.
Зокрема він зазначив, що у доповіді описуються випадки тортур російських військовополонених у транзитних пунктах. Однак, як відомо, Офіс Генерального прокурора України розпочав розслідування цих фактів, а Координаційний штаб, Генеральний штаб ЗСУ та Міністерство оборони України підтвердили, що перевірки продовжуються. Водночас омбудсмен наголосив, що умови утримання російських військовополонених відповідають Женевській конвенції.
- Співробітники Офісу омбудсмена разом із представниками громадських організацій регулярно здійснюють відвідування таборів для утримання військовополонених та спеціальних дільниць у слідчих ізоляторах. Умови та поводження з російськими військовополоненими відповідають Женевській конвенції, - наголосив Лубинець.
Українська сторона також закликала ООН враховувати різницю у масштабах порушень міжнародного гуманітарного права між Україною та Росією.
- Ми бачимо, якими повертаються українці з російської неволі. До них застосовували тортури, психологічний тиск, не надавали належної медичної допомоги. Вони повертаються додому іноді з травмами, несумісними із життям, - йдеться у коментарі омбудсмена.
Він також висловив обурення тим, що у заключних рекомендаціях ООН закликає обидві сторони дотримуватись норм міжнародного гуманітарного права. Омбудсмен зазначив, що Україна забезпечує доступ міжнародним організаціям, які можуть висвітлювати ситуацію у своїх звітах, тоді як Росія такого доступу не надає.