21 листопада
Завантажити ще

Новий тренд сучасної зброї – гіперзвук

Новий тренд сучасної зброї – гіперзвук
Фото: Бомбардувальник B-52 з прототипом ракети AGM-183A

У світі активним ходом йде розробка та випробування найновіших видів озброєнь. Військово-повітряні сили США провели успішне випробування прототипу гіперзвукової ракети AGM-183A. Пуск здійснили 14 травня з бомбардувальника Boeing B-52H Stratofortress біля південного узбережжя Каліфорнії в рамках програми ARRW. У тесті брала участь 419-а льотно-випробувальна ескадрилья та Global Power Bomber Combined Test Force на базі ВПС Едвардс у Каліфорнії.

США: 15 мільярдів на гіперзвук

Швидкість ракети у п'ять разів (1,7 км/с, або близько 25 тис. км/год. – Ред.) перевищила швидкість звуку, повідомили у понеділок ВПС США. Пуск був здійснений у штаті Каліфорнія. "Це стало великим досягненням команди розробників для військового сектору та для наших ВПС", - сказав керівник програми озброєнь ВПС США Хіт Коллінз.

AGM-183A - твердопаливна ракета повітряного пуску з БЧ у вигляді гіперзвукового бойового блоку, що відокремлюється, з ракетним двигуном Tactical Boost Glide розробки DARPA. Створюється Lockheed Martin для озброєння В-52Н та В-1В: кожен борт здатний нести чотири ракети. Боєголовка може бути як ядерною, так і неядерною (імовірно, на основі PBXN-110). За даними ВПС США, ракета повинна бити на 1600 км і вміти розвивати швидкість бойового блоку 6,5-8 махів.

Пентагон вкладає дедалі більше грошей на розробку гіперзвукової зброї. Крім програми ARRW, Військово-повітряні сили США також розробляють іншу програму гіперзвукової зброї - крилату ракету Hypersonic Attack. Ці дві системи мають важливі відмінності. ARRW - це плануюча зброя, яка вистрілюється в атмосферу та використовує енергію ракети для польоту до мети, тоді як HACM рухається завдяки повітряно-реактивному двигуну. Також американські військові працюють над іншими видами гіперзвукової зброї, на які вони запросили фінансування у розмірі 15 млрд. доларів.

Китаю є чим відповісти

У серпні минулого року Китай провів успішне випробування гіперзвукової ракети, яка здійснила оберт навколо Землі. На параді на честь 70-ї річниці утворення КНР Народно-визвольна армія Китаю (НОАК) представила нові зразки озброєнь. Зокрема, глядачам продемонстрували балістичні ракети JL-2 «Цзюйлан-2», що розміщуються на підводних човнах, та міжконтинентальну балістичну ракету DF-41. Але особливий інтерес у присутніх викликала балістична ракета середньої дальності DF-17, яка може розвивати гіперзвукову швидкість.

Ця новинка китайського ВПК може змінювати траєкторію польоту та нести гіперзвуковий літальний апарат (глайдер), що пересувається зі швидкістю, що значно перевищує швидкість звуку в атмосфері. Як повідомила газета компартії Китаю Global Times, DF-17 є «зовсім нещодавно розробленим типом ракети» і належить до категорії гіперзвукової зброї. Перехопити її за допомогою наявних засобів ППО практично неможливо. DF-17 здатна переміщатися з відривом від 1,8 тис. до 2,5 тис. км.

DF-17 вперше була представлена ​​на військовому параді з нагоди 70-х роковин з моменту утворення Китайської народної республіки. Фото: PLA/missilethreat.csis.org

DF-17 вперше була представлена ​​на військовому параді з нагоди 70-х роковин з моменту утворення Китайської народної республіки. Фото: PLA/missilethreat.csis.org

Росія вже застосувала гіперзвукові ракети в Україні

Нещодавно Росія в ході бойових дій в Україні вперше застосувала гіперзвуковий ракетний комплекс «Кинжал». Аеробалістичними ракетами комплексу було знищено великий підземний склад ракет та авіаційних боєприпасів українських військ у населеному пункті Делятин Івано-Франківської області. За повідомленням Пентагону, під час війни в Україні Росія застосувала від 10 до 12 одиниць гіперзвукової зброї.

"Кинжал" - російський гіперзвуковий авіаційний ракетний комплекс. Гіперзвукові ракети 9-С-7760 комплексу здатні вражати як стаціонарні об'єкти, так і надводні кораблі: авіаносці, крейсери, есмінці та фрегати. Носіями цих ракет є літаки МіГ-31К (1 ракета), Ту-22М3М (4 ракети) та Ту-160 (4 ракети). Швидкість – 14 тис. км/година. Максимальна дальність ураження від 2 до 3 тисяч кілометрів. Висота польоту – 20 кілометрів. Маса ракети – півтонни.

Росія також має намір розпочати випробування новітньої суперзброї – гіперзвукової ракети «Циркон». За даними російських військових, гіперзвукова протикорабельна крилата ракета «Циркон» може в 5-6 разів перевищувати швидкість звуку. Така висока швидкість робить перехоплення ракети вкрай скрутним і до того ж сильно зменшує час прийняття рішень супротивником. Політ «Циркона» на відстань 400 км має тривати менше 4 хвилин.

Ракетою будуть оснащувати перспективні багатоцільові атомні підводні човни 5-го покоління «Хаскі», а також замінять ними важкі протикорабельні ракети П-700 «Граніт» на крейсерах 1144 «Орлан». Максимальна дальність дії «Циркона» невідома - імовірно, вона буде не менше 400 км.

Гіперзвукова протикорабельна крилата ракета

Гіперзвукова протикорабельна крилата ракета