Завантажити ще

Як говорити з дітьми про війну: досвід Фреймут, Бєднякова, Шовкопляс, Тополі

Як говорити з дітьми про війну: досвід Фреймут, Бєднякова, Шовкопляс, Тополі
Фото: Instagram.com/nelya_shovkoplyas/

Не можна стримати сліз гордості, коли дивишся, як 7-річна Софія Реут грає на флейті на вулицях Дніпра, щоб зібрати гроші на ЗСУ, або як збирає на допомогу військовим 10-річна чемпіонка світу з шашок Валерія Єжова.

Психологи радять батькам допомагати дітям розуміти реальність, в якій ми всі нині живемо. Як говорити з дітьми про війну та як вони переживають усе, що коїться,  – в історіях від зіркових мам і тат.

Ольга Фреймут зі старшою донькою Златою. Телеведуча каже, що Злата особливо боляче переживає війну, бо далеко від родини. Фото: Instagram.com/freimutolia/

Ольга Фреймут зі старшою донькою Златою. Телеведуча каже, що Злата особливо боляче переживає війну, бо далеко від родини. Фото: Instagram.com/freimutolia/

Ольга Фреймут: Коментувала вголос все, що відбувається

Війна застала Ольгу Фреймут з молодшими дітьми у Франції. Вже звідти телеведуча з 6-річним Валерієм та 5-річною Євдокією поїхали у Лондон, де отримали тимчасове резидентство. Фреймут зізнається, що розповідала дітям про всі звірства росіян, нічого від них не приховуючи.

- Валерій особливо переживає війну. Спочатку посеред ночі снилися жахи, потім були інші проблеми зі здоров’ям, і я знаю, що вони не готові повернутися в Україну. Коли я їхала в Україну, ми орендували невеличку квартиру у Варшаві, і діти були там з бабусею і дідусем. Валерій хотів їхати зі мною, а Євдокія сказала: «Я боюся бомб». Дитина дуже налякана, - розповідала Ольга Фреймут в інтерв’ю «КП в Україні».

Телеведуча каже, що, напевно, вона в цьому винна, адже, коли почалася війна, коментувала вголос все, що відбувається:

- Розказувала про вбитих дітей, про злочини Путіна, я не ховала їх від реальності. Напевно, це не правильно, з точки зору психології, напевно, цим я зрушила їхню психіку. І коли Євдокія замовляла бажання на день народження, задуваючи свічки, сказала, що її найбільше бажання - щоб закінчилася війна. Вони кожен день прокидаються з цією думкою, просять мене перевірити новини – чи не закінчилася війна. Вони передають свої почуття у малюнках. Я їм завжди кажу, що війна обов’язково закінчиться, і ми повернемося додому. Я вірю в силу нашої армії і наших людей.

Старша донька, 16-річна Злата, живе та навчається в Америці. За словами телеведучої, Златі ще важче, бо вона далеко від дому і родини.

- Вона особливо боляче переживає війну, тому що вона дуже далеко від нас, - продовжує Фреймут. - Але я дуже нею пишаюся, тому що вона дуже багато робить для України. Вона давала інтерв’ю на радіо, телебаченні, газетам. Злата добилася того, що у її Dunn School в Санта-Барбарі провели благодійний аукціон і зібрали 260 тисяч доларів на навчання українців в Америці. Тому вже зараз діти з Дніпра, Харкова, Ірпеня приїхали у Санта-Барбару вчитися. Увесь свій біль вона направила в конструктив. Взагалі вона дуже сильна духом. Але зараз я бачила слабкість. Коли ми були удвох з нею, я прийшла в її спальню, присіла на краєчку ліжка, обійняла її, а вона каже: «Мамо, як важко бути без дому».

Андрій Бєдняков з дружиною Настею та донькою Ксенією. Андрій відповідає на всі питання 7-річної донечки. Фото: Instagram.com/biedniakov/

Андрій Бєдняков з дружиною Настею та донькою Ксенією. Андрій відповідає на всі питання 7-річної донечки. Фото: Instagram.com/biedniakov/

Андрій Бєдняков: У нас немає якоїсь гри чи аналогій

Доньці Андрія Бєднякова та Анастасії Короткої, Ксенії, – 7 років. Телеведучий каже, що Ксенія - уже доросла дитина, тому розповідає все, як є.

– Спочатку Ксені все пояснювала Настя, бо мене ж не було поряд, коли все почалося. Я знаходився на зйомках за кордоном, – зізнався Андрій Бєдняков в проєкті «Ходят слухи». – Але потім ми з донькою багато розмовляли про це, вона знає, хто на нас напав. І знає, що Україна переможе. Ксеня постійно питає, коли ми поїдемо в Маріуполь. Каже: «А Маріуполя вже немає. І бабусі вже немає. А я хочу поїхати. Коли? Ці люди там надовго?» Вона питає, я їй пояснюю. Що прийшли люди в нашу країну, намагаються її захопити – все як є, так і пояснюю. У нас немає якоїсь гри чи аналогій. Вона доросла дитина і має це розуміти. Але у нас немає такого, що ми сідаємо і - «слухай, оці – такі, а цей – такий, ми їх ненавидимо». Ні. Вона питає, ми поговорили, пояснили, вона зрозуміла, і ми закрили цю тему. Потім, якщо ще питає, то знову їй розповідаємо те, що вона хоче знати.

Нещодавно дівчинка попросила тата віддати усі її іграшки дітям, які постраждали від війни. Анастасія Коротка з Ксенією наразі живуть у США. Андрій та Настя невдовзі вдруге стануть батьками.

Євген Кошовий з Варею та Серафімою. Фото: «Квартал 95»

Євген Кошовий з Варею та Серафімою. Фото: «Квартал 95»

Євген Кошовий: Спочатку дівчата боялися

Старшій доньці Євгена Кошового, Варварі, 14 років, молодшій, Серафімі, - 8. З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну родина просиділа в бомбосховищі на парковці 38 днів. То ж дівчата все бачили на власні очі.

- Серафіма народилася 2014 року. Ясно, що тоді вона ще не розуміла, що відбувається. Але весь цей час на сході України йшла війна, - розповідав в інтерв’ю «КП в Україні» Євген Кошовий. - Як дівчата пристосувалися до повномасштабної війни? Спочатку боялися. Серафіма навіть по 3-4 дні не виходила з бомбосховища. Ми її вмовляли, щоб вона хоч піднялася в квартиру помитися. Вона знесла всі свої самокати вниз і цілими днями каталася по підземній парковці. І апетит в неї приходив тоді, коли наступала комендантська година. Тобто вдень вона нічого не хотіла їсти. А потім, коли всі сусіди збираються, кожен щось наготував - і тоді просинався страшний апетит.

За словами актора, спали вони в машинах на парковці.

- Не тільки ми, але й багато сусідів та людей з нашого району. І Варя вже десь на 14-16-й день сказала: «Все, я більше не можу тут сидіти. Нехай мені буде страшно, але я хочу спати вдома». Однак після чергового бабаху ми все одно спустилися вниз. І так ми просиділи в бомбосховищі на парковці 38 днів. Тільки коли в Києві вже стало тихіше, ми піднялися в квартиру. Але було незвично спати вдома. Спочатку ще спали з відкритими очима.

Світлана Тарабарова з Іваном та Марійкою. Співачка намагається оберігати дітей від жахіть війни. Фото: Фото: Instagram.com/tarabarova/

Світлана Тарабарова з Іваном та Марійкою. Співачка намагається оберігати дітей від жахіть війни. Фото: Фото: Instagram.com/tarabarova/

Світлана Тарабарова: Коли син виросте, все дізнається

Світлана Тарабарова – мама двох дітей: 4-річного Івана та 2-річної Марійки. У квітні співачка розповідала, що, незважаючи на вік, син розуміє, що коїться:

- От так вкладаєш дітей спати - і як завиє сирена. Іван каже: «Мамо, не час спати, треба ховатися». Мовчу. Полетів літак. Іван каже: «Мамо, чуєш?» Кажу: так, сину, це просто літак - він нас захищає. А син мені: «Ні, мамо, це просто бомби»…

Тому артистка намагається оберігати дітей від новин, наскільки це можливо.

- Марійці виповнилося 2 роки, то ж вона ще нічого не розуміє. Іван у 4 роки, звісно, вже розуміє більше, але від жахів війни ми намагаємось його оберігати. Коли виросте, все дізнається, - розповіла Світлана Тарабарова в інтерв’ю 24 каналу. - Наші батьківські навички ростуть разом з дітьми, то ж поки що мені важко дати пораду батькам більш дорослих дітей.

Тарас, Олена та їхні діти – Роман, Марк та Марійка. На початку жовтня Тарас вперше з 24 лютого зустрівся з дітьми. Фото: Instagram.com/alyoshasinger/

Тарас, Олена та їхні діти – Роман, Марк та Марійка. На початку жовтня Тарас вперше з 24 лютого зустрівся з дітьми. Фото: Instagram.com/alyoshasinger/

Олена Тополя: Не хочу, щоб вони щодня дивилися новини

У Олени та Тараса Тополі – троє діточок: 9-річний Роман, 6-річний Марк та 2-річна Марійка. 24 лютого Олена з дітьми виїхала на Львівщину, а згодом полетіла в Америку, де живе мама Тараса.

- Хлопці знають абсолютно все, - розповіла в інтерв’ю «КП в Україні» Олена Тополя. - Просто вони цим не переймаються так, як дорослі. Вони живуть у своєму дитячому світі, і в принципі я не хочу, щоб вони щодня дивилися якісь новини. Іноді, коли у мене емоційні зриви і я просто ні з того ні з сього починаю плакати, вони підходять і питають: «Мамо, що сталося?». Кажу, що все нормально, але вони розуміють, що я плачу за Україну.

Співачка каже, що хлопці багато малюють. До речі, як кажуть психологи, за малюнками добре видно настрій дитини. 

- Вони в курсі усіх мемів, - продовжує співачка. - Тому малювали, наприклад, як рашистські танки наші гуси клюють, щоб підняти татові настрій.

 Неля Шовкопляс з Матвієм та Тимофієм. Телеведуча намагається максимально відгородити синів від інформаційного простору. Фото: Instagram.com/nelya_shovkoplyas/

Неля Шовкопляс з Матвієм та Тимофієм. Телеведуча намагається максимально відгородити синів від інформаційного простору. Фото: Instagram.com/nelya_shovkoplyas/

Неля Шовкопляс: Вони все усвідомлюють

Неля Шовкопляс виховує двох синів – 8-річних Тимофія та Матвія. Телеведуча зізнається, що в перші дні повномасштабної війни їм пощастило не чути вибухів, то ж хлопці не встигли тоді злякатися і мали час, щоб адаптуватися.

- Малі знають, що триває війна, бачать все, ми інколи разом можемо подивитися відео, які публікують наші військові, але ми максимально відгородили їх від інформаційного простору, - розповідала нам в інтерв’ю Неля Шовкопляс.- Навіть коли починається тривога, а вони гуляють надворі на майданчику, вони просто спокійно йдуть додому. У нас є чітке правило: якщо почалася тривога, вони йдуть додому і чекають, доки тривога не скінчиться. Водночас вони все усвідомлюють. Іноді наслухаються на вулиці якихось жартів про путіна або якихось лайливих пісень про нього і демонструють це.

Неля каже, що дозволила синам слухати усі пісні, які виходять під час війни. Адже все одно десь щось почують чи хтось покаже, тому дала офіційний дозвіл.