Завантажити ще

Напередодні локдауна: що чекає економіку, ціни і приватні фінанси через нові обмеження

Напередодні локдауна: що чекає економіку, ціни і приватні фінанси через нові обмеження

Україна на всіх парах мчить до нових ковідних обмежень. Уряд вже затвердив нові правила міжрегіональних перевезень, а в столиці кажуть, що ось-ось введуть нові обмеження.

Нові обмеження

На цьому тижні Кабінет міністрів прийняв рішення внести зміни до постанови №1236, які передбачають посилення правил для пасажирських перевезень. Нові обмеження торкнуться регіонів, де встановили «жовтий», «помаранчевий» або «червоний» рівень епідемічної безпеки. Зараз це стосується всіх регіонів.

Так, з 21 жовтня міжрегіональні пасажирські перевезення в областях, які потрапили в «жовту», «помаранчеву» або «червону» зони, будуть дозволені за умови наявності у всіх водіїв, екіпажу авіатранспорту і пасажирів COVID - сертифіката.

Уточнюється, що перевезення дозволяються за наявності як «зеленого», так і «жовтого» сертифіката, який підтверджує вакцинацію від коронавіруса. При цьому крім українських сертифікатів також можна надати іноземні, якщо людина зробила щеплення вакциною, яку визнає ВООЗ.

Також замість сертифіката можна надати негативний результат тестування на COVID-19 методом ПЛР або експрес-тесту на визначення антигену коронавіруса SARS-CoV-2, діючий 72 години.

- Нові правила стосуються як регулярних, так і нерегулярних перевезень пасажирів. Йдеться про автомобільний транспорт на автобусних маршрутах, авіаційний і залізничний транспорт міжобласного сполучення,

пояснили в МОЗ.

При цьому нові правила не будуть застосовуватися до міських і внутрішньообласних перевезень. Також вони не будуть поширюватися на неповнолітніх пасажирів.

На межі локдауну знаходиться і столиця. За словами заступника голови КМДА Анни Старостенко, в Києві спостерігається погіршення епідситуації. Щоб запобігти локдауну в столиці, влада закликає громадян в терміновому темпі вакцинуватися.

Чому не буде жорстких обмежень

Експерти кажуть, що нових карантинних обмежень не уникнути. Але влада навряд чи піде на жорсткі заходи - з закриттям магазинів, кафе і ресторанів.

- Україна істотно відстає від глобальних темпів вакцинації: якщо першу дозу вакцини в світі отримало близько 45%, то в нашій країні лише 15%, якщо вірити світовим дослідникам, або 25%, якщо вітчизняним. Тому чергове введення карантинних заходів абсолютно не дивує. До кінця року варто очікувати лише посилення карантинних заходів та відход країни в «червону» зону,

пояснює «КП в Україні» засновник компанії Performance Managment Сергій Сароян.

За його словами, поточні карантинні заходи є слабкими і навряд чи якось серйозно вплинуть на економіку.

- Навіть січневий карантин не зміг нанести серйозної шкоди ВВП, - продовжує Сароян. - Чого вже говорити про поточні обмеження, коли навіть ресторанний бізнес зможе продовжити працювати майже в штатному режимі, зберігши більшу частину доходів. Ситуація може стати гірше, якщо місцева влада введе додаткові обмеження, але поки цей сценарій малоймовірний. Багато в чому через порожні місцеві бюджети, на які зараз лягає необхідність закуповувати дороге паливо для комунальних установ. В таких умовах позбавляти себе фіскальних надходжень було б необачно.

Цікаво, що в столиці найбільше транспортних обмежень побоюються керівники ОСББ та ЖЕКів.

- Для нас найнеприємнішим може бути зупинка транспортного сполучення з передмістям, - говорить керівник одного з київських ОСББ Леонід Михайленко. - У нас всі консьєржі живуть за містом і приїжджають на роботу на громадському транспорті. Минулого разу, коли зупинився транспорт, у нас в будинку просто нікому було працювати. Сподіваюся, цього разу таких жорстких заходів не стануть вводити.

Всі пішли в онлайн

Експерти констатують, що більше ніж за півтора року, які пройшли з початку введення перших карантинних обмежень, вітчизняний бізнес істотно наростив продажі через інтернет і може практично без втрат відмовлятися від класичної моделі продажів.

- Якщо в 2017 році кількість доставок сервісу OLX Доставка дорівнювала 960 тис., то в 2020-му їх кількість збільшилася втричі і склала понад 2,7 млн. Цього року зростання триває - за перші шість місяців року кількість доставок перевищила 2,3 млн, що майже вдвічі більше показників аналогічного періоду минулого року,

пояснили «КП в Україні» фахівці онлайн-сервісу продажів OLX.

За словами експертів, на трикратне збільшення кількості онлайн-замовлень і доставок позначилися пандемія, зміна споживчих переваг покупців і розвиток онлайн-платформ.

- Впливу нових обмежень на ринок праці ми не очікуємо: процес переходу бізнесу в онлайн і розвиток кур'єрських сервісів буде протікати швидкими темпами і далі, так як переваги споживачів, які оцінили дистанційні послуги за час пандемії, вже навряд чи зміняться, - резюмує Сергій Сароян. - Однак це властиво не тільки Україні, але і іншим країнам: люди все менше ходять розважальними центрами і намагаються домогтися більшого комфорту у себе вдома за рахунок підписки на цифрові сервіси, онлайн-покупки товарів для дому.

Оренда може подешевшати, а покупка квартир - ні

Подорожчання оренди житла, що розпочаллося цього літа, може обернутися зниженням орендних ставок. Якщо в Україні введуть жорсткий локдаун, то фахівці не виключають просідання цін. Правда, все буде залежати від тривалості карантинних обмежень та їх жорсткості.

За словами президента Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України Юрія Піти, в разі введення жорсткого локдауну орендні ставки у великих містах можуть просісти на 30-40%, але після закінчення карантинних обмежень ціни почнуть відновлюватися.

А ось вартість нерухомості від карантину залежати не буде. За словами експерта, якщо локдаун триватиме не більше 1-1,5 місяця, то вартість житла на вторинному та первинному ринках залишатиметься без змін.

Гривня може просісти

Цієї осені на валютному ринку спостерігається нетипова картина - гривня зміцнюється по відношенню до долара. Але якщо в країні почнеться жорсткий карантин, то і тенденції можуть змінитися.

- Тиск на гривню в тому числі надає складна епідеміологічна ситуація - ризик локдауну для країни все більш реальний на тлі стрімкого зростання захворювань і заповнюваності лікарень, - пояснює керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин. - На додаток до цього відзначимо близькість опалювального періоду, що на тлі рекордних цін на газ стане випробуванням для економіки України. Окремо виділимо настрої у нерезидентів, які минулого тижня скоротили портфель ОВДП на 1 млрд грн і не брали участь в покупках паперів на розміщенні. На цьому тижні ситуація може повторитися. З іншого боку, підтримку гривні робить новина про отримання Україною першої партії додаткової допомоги від уряду США для забезпечення безпеки країни.

За словами Шевчишина, найближчим часом долар буде знаходитися в діапазоні 26,4-26,5 грн. Але чим ближче новий локдаун, тим слабкіше буде гривня.