25 грудня
Завантажити ще

Україна посилює карантин: школярів відправлять на канікули, в транспорт вхід за довідкою

Україна посилює карантин: школярів відправлять на канікули, в транспорт вхід за довідкою
Фото: Чузавков Сергей/УНИАН

На початок цього тижня (11 жовтня) в «жовтій» карантинній зоні знаходяться Київ, а також Вінницька, Закарпатська, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Миколаївська, Рівненська та Черкаська області.

У «помаранчевій» - Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Запорізька, Луганська, Львівська, Одеська, Полтавська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Чернівецька і Чернігівська області.

У рейтингу виявлення випадків інфікування лідирує Сумська область - тут COVID-19 виявляють в 27-28% випадків тестування (норма для «зеленої» зони - 20% або менше), а Київ і Кіровоградська область дотягують цей показник до 10%.

Якщо Сумська, Житомирська, Хмельницька та Тернопільська області - лідери за виявленням захворювання, то за рівнем госпіталізацій попереду Херсонська область. При нормі 60 і менше госпіталізацій на 100 тисяч чоловік населення тут показник - від 90 до 94. Приблизно стільки ж - в Харківській, трохи менше (але теж зі значним перебором) - в Житомирській, Чернівецькій і Луганській областях.

На кисневій підтримці більше всього пацієнтів в Донецькій і Одеській областях. При нормі 65% або менше в цих регіонах 73,1% і 66,2% відповідно.

У кафе - з ПЛР-тестом

Поки суворі карантинні обмеження введені тільки в двох містах України. Так, за інформацією міського голови Львова Андрія Садового, з 18 жовтня школярі 5-11-х класів будуть навчатися дистанційно (поки називається термін в тиждень плюс сім днів осінніх канікул), а в лікарнях міста будуть скасовані всі планові госпіталізації для запасу місць під хворих ковідом пацієнтів. Також влада обмежить розважальні заходи. У роботу ринків, закладів громадського харчування та інших бізнес-структур втручання поки не планується, хоча обговорення будь-яких обмежень "на всякий пожежний випадок» вже йде. Наприклад, відвідувачів закладів громадського харчування хочуть перевіряти на наявність COVID-сертифікату про щеплення або негативного ПЛР-тесту.

У Вінниці з 18 жовтня школярам вирішили влаштувати не дистанційку, а передчасні канікули, які повинні були початися тільки 25-го. Школярі відпочиватимуть (і так само розриватимуть ланцюжок заражень) 11 днів.

І в Харкові вирішили піти європейським шляхом, збираючись пускати глядачів в кінотеатри та театри тільки з COVID-сертифікатом. З мерії повідомили також про 50-відсоткове заповнювання залів і вимогу стовідсоткової вакцинації персоналу цих установ.

Транспорт двічі на добу

У Мелітополі Запорізької області ввели обмеження на проїзд в громадському транспорті. З 8 жовтня міський транспорт курсує з 6.00 до 9.00 та з 16.00 до 19.00. Також в маршрутні таксі не зможуть потрапити невакциновані громадяни або ті, хто не має при собі негативний ПЛР-тест (це ж стосується і водіїв). Користуватися громадським транспортом зможуть ті, хто отримав хоча б одну дозу вакцини. Виняток зроблено лише для школярів за наявності довідки зі школи.

У Запоріжжі з 8 жовтня заборонено проведення масових (культурних, спортивних, розважальних, соціальних, релігійних, рекламних, наукових, освітніх, професійних тематичних та інших) заходів (в тому числі в розважальних закладах (нічних клубах) і закладах громадського харчування. Обмеження не діють, якщо відвідувачі і весь колектив закладу мають документи про вакцинацію або негативний ПЛР-тест.

Локдауну, схоже, не уникнути

Одеса в ці дні теж вводить нові карантинні обмеження у зв'язку з ростом захворюваності і летальних випадків. За словами головного санітарного лікаря Одеської області Віталія Гончарова, якщо ситуація буде розвиватися таким чином, то чергового локдауну в кінці жовтня - початку листопада не уникнути. Тому з 11 жовтня до поліпшення ситуації вирішили заборонити проведення всіх масових заходів (крім офіційних спортивних заходів), в тому числі і в школах, якщо в них бере участь більше однієї групи (класу) або передбачено наявність глядачів.

Якщо ситуація буде розвиватися таким чином, то чергового локдауну в кінці жовтня - початку листопада не уникнути

Припинено планові госпіталізації в комунальні лікарні (крім випадків, коли мова йде про вагітних, хворих на онкологію, паліативну допомогу в стаціонарах, ситуації, коли перенесення госпіталізації може привести до погіршення стану пацієнта або якщо мова йде про медичну допомогу високоспеціалізованих лікарень національного значення).

Також обов'язково носіння маски в громадських місцях, в тому числі в підземних переходах, на території лікарень, шкіл, на зупинках транспорту, якщо немає можливості дотримуватися дистанції в 1 метр. Приватному бізнесу рекомендовано зсунути початок робочого дня на 9.00-10.00 ранку або навіть більш пізній час і встановити двогодинний проміжок для пріоритетного обслуговування громадян похилого віку - наприклад, з 10.00 до 12.00.

Херсон вже майже «червоний», а Київ - не готовий

Херсонська область однією ногою вже в «червоній» зоні разом з Харківською, але офіційне рішення про «почервоніння» двох регіонів Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій поки так і не прийняла, обмежившись рекомендаціями перевести школярів на дистанційне навчання. У п'яти громадах Херсонщини вже заборонено проведення всіх масових заходів, крім тих, де вакциновано більше 80% учасників. Це стосується і закладів громадського харчування, освіти і т.д.

У Києві поки не готові вводити обмеження, наприклад, на роботу громадського транспорту або вводити локдаун. За словами першого заступника голови Київської міської держадміністрації Олексія Кулеби, влада міста відпрацьовує механізми, які запустять, «якщо ситуація буде виходити з-під контролю і якщо буде необхідно ввести обмеження роботи громадського транспорту». При цьому 50-відсоткового завантаження громадського транспорту вимагати вже ніхто не буде - це визнали помилкою попереднього локдауну. Також не планується використовувати COVID-сертифікати в якості перепусток для поїздок  в транспорті.

ДЛЯ ДОВІДКИ

Обмеження «жовтої» і «помаранчевої» зони:

  • масові заходи дозволені тільки в залах, де на 4 кв. м припадає понад одну людину;
  • кінотеатри та інші заклади культури можуть працювати, якщо зали заповнені на 50%;
  • в кафе і ресторанах має бути не більше чотирьох чоловік за одним столом;
  • спортивні зали та фітнес-центри можуть працювати, але тільки в розрахунку одна людина на 10 кв. м;
  • в школах і вузах дозволені очні заняття, тільки якщо 80% персоналу вже вакциновані (хоча б однієї дозою).

Обмеження «червоної» зони:

  • заборонена робота громадського харчування, крім адресної доставки і замовлень на винос;
  • заборонена робота ТРЦ, кінотеатрів, театрів, розважальних закладів, закладів культури, крім історико-культурних заповідників, проведення кіно- і відеозйомки;
  • заборонена робота непродовольчих ринків і магазинів, спортзалів, басейнів і фітнес-центрів;
  • заборонена робота навчальних закладів, крім тих, де двома дозами вакциновані 100% працівників;
  • заборонено проведення масових заходів, крім офіційних спортивних заходів та матчів командних ігрових видів спорту без глядачів;
  • заборонена робота готелів, хостелів тощо.

Обмеження не застосовуються, якщо весь персонал і всі відвідувачі, крім осіб до 18 років, повністю вакциновані від COVID-19. Власники закладів самостійно приймають рішення про обмеження надання послуг.