Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Світовий досвід боротьби з невакцинованими: звільняють, штрафують, позбавляють премії

Світовий досвід боротьби з невакцинованими: звільняють, штрафують, позбавляють премії
Фото: REUTERS/Брендан Макдермід

Темпи вакцинації від коронавирусной інфекції в світі істотно впали, а епідеміологічна картина захворювання вселяє зневіру - мільйони щодня заражаються, тисячі вмирають. Влада держав щосили популяризують вакцинацію - звільняють щеплених громадян від карантинних обмежень, дарують подарунки, доплачують за щеплення... Але метод пряника себе вичерпав - прийшов час батога. Уряду почали розробляти покарання для нещеплених. І одним забороною на відвідування бібліотек і музеїв для них справа не обмежується. В Україні теж для нещеплених будуть вводити санкції, але, схоже, до жорстких покарань в інших країнах нам, слава богу, ще далеко.

Франція

У Франції ще влітку ввели на рівні закону обов'язкову вакцинацію для медиків, а також для співробітників лікарень, клінік, будинків для людей похилого віку, установ для людей з інвалідністю та всіх, хто працює з уразливими категоріями людей, в тому числі на дому. До 15 жовтня необхідно завершити курс вакцинації, інакше медики і санітарні працівники будуть відправлені в неоплачувану відпустку до кінця дії ковідних обмежень.

Відмовилися від вакцинації громадяни можуть відвідувати масові заходи тільки по ПЛР-тестів, які мають термін дії 72 години. Причому ці тести повинні оплачувати самостійно.

Греція

Для Греції ковід-сертифікат вже давно став обов'язковим документом для відвідування громадських місць. За деякими установами залишили право приймати тільки вакцинованих відвідувачів.

Для співробітників приватного і державного секторів, які не бажають вакцинуватися, став обов'язковим експрес-тест за свій рахунок раз в тиждень, для співробітників сфери освіти, студентів і школярів, працівників готельно-ресторанної, туристичної сфери та розважальних закладів - двічі в тиждень. Безкоштовно тестування проходять тільки школярі.

Вакцинація медиків обов'язкове. Відмовилися відправляють в неоплачувану відпустку.

країни Балтії

У Литві уряд дискутує про те, відмовляти чи непрівівшімся в лікарняних виплат, якщо вони заразилися коронавірусів. І, схоже, антівакцінатори таки залишаться без лікарняних. Вони навіть протестують періодично з цього приводу.

Латвія хоче дозволити роботодавцям самим вирішувати, що робити з працівниками, що не перехворіли коронавірусів і не хочуть вакцинуватися - звільняти їх або залишати.

В Естонії один з головних лікарів швидкої допомоги відправив у звільнення кількох медпрацівників, які категорично відмовилися робити цю процедуру. Зробив це головлікар за особистою ініціативою, від естонського уряду таких вказівок не надходило. Просто лікар вирішив, що раз медики працюють з людьми в особливо важких станах, вони повинні бути максимально захищені від ризику захворіти. Або вакцинація, або на вихід.

Приклад виявився показовим. Влада Естонії готують зміни до законодавства, які спростять роботодавцям процедуру звільнення співробітників, незгодних з вимогою вакцинуватися або регулярно здавати тест.

США

Одна з американських авіакомпаній заявила, що буде щомісяця брати з невакцинованих співробітників $200 в рахунок їх медичної страховки - до тих пір, поки ті не зроблять щеплення від коронавируса. Також невакцинованих повинні будуть носити маски в приміщеннях і щотижня здавати тест на COVID-19.

Інша авіакомпанія оголосила, що звільнить півтисячі співробітників, які не бажають вакцинуватися.

Президент країни Джо Байден виступає за посилення умов для невакцинованих і порушників протиепідеміологічних заходів. Покарання для порушників маскового режиму в транспорті буде ще суворіше, а вакцинація всіх держслужбовців і підрядників адміністрації США стане обов'язковою. Крім того, влада зобов'язала компанії, де працює більше 100 чоловік, під страхом багатотисячних штрафів провести вакцинацію або забезпечити щотижневі тести.

Уже більше місяця як в Штатах на заходи в закритих приміщеннях пускають тільки щеплених від COVID-19 людей.

Деякі госпіталі, наприклад, в Техасі, вимагають від персоналу проходження вакцинації від COVID-19, обіцяючи в іншому випадку санкції аж до звільнення.

Польща

У польському Міністерстві охорони здоров'я ініціювали закон, який дозволить роботодавцям вимагати від співробітника інформацію про вакцинацію, сертифікат про перенесений COVID-19 або результати тесту на коронавірус. В іншому випадку керівництво підприємства може ввести штрафні санкції: перевести на іншу посаду, позбавити премії або ж відправити у неоплачувану безстрокову відпустку. Кілька компаній вже за власною ініціативою заявили про те, що позбавляють «премії за відвідуваність» всіх нещеплених працівників.

Профспілки Польщі б'ють на сполох: «премія за відвідуваність» - це заохочення за ідеальне виконання регламенту фірми, а наявність/відсутність щеплення не є порушенням Трудового кодексу або законодавства взагалі. Поляки погрожують страйками, оскільки «премія за відвідуваність» може досягати 90-100 євро на місяць, це солідний доважок до зарплати.

Німеччина

Федеральні землі самостійно розбираються зі своїми невакцинованих жителями. Так, влада Баден-Вюртемберга посилили правила для нещеплених від COVID. Залежно від рівня попереджень (аналог українських карантинних зон), на першому рівні попереджень (8 важко хворих госпіталізованих на 10 000 населення) нещеплених німців пускатимуть в громадські місця тільки з негативним ПЛР-тестом на коронавірус.

На другому рівні попередження (12 госпіталізацій на 10 000 і вище) неприщепленим і не перехворіли COVID доступ до розваг, спортивних, культурних заходів буде закритий навіть з тестом.

Також в керівництві декількох федеральних земель оголосили: незважаючи на те що жителі Німеччини, які пропускають роботу через розміщення їх на карантин, все одно мають право на отримання зарплати, планується позбавити цього права невакцинованих громадян. Окремо стоїть Берлін, який має намір компенсувати зарплати всім, незалежно від статусу вакцинації.

Ізраїль

Тут активно обговорюється ініціатива, за якою громадянин, звільнений з роботи через відмову робити щеплення чи проводити регулярні перевірки на коронавірус, позбавляється на три місяці допомоги по безробіттю, як ніби звільнився за власним бажанням.

Крім того, вчителям заборонено з'являтися в школі, не зробивши третє щеплення. Навіть ті, хто має «зелений паспорт", будуть вважатися нещепленими, якщо з моменту другого щеплення або хвороби пройшло п'ять місяців. Нещеплені педагоги не зможуть викладати навіть дистанційно - в покарання за норовистість. Пропущені робочі дні, ясна річ, ніхто оплачувати не збирається.

У країні вже говорять про прийдешню катастрофу, якщо нещеплені ізраїльтяни не будуть працювати, про яку б сферу життя не йшла мова. Кадровий голод може вбити не тільки економіку, а й спровокувати гуманітарну кризу з незворотними для держави наслідками.

Саудівська Аравія

Вимога про вакцинацію поширюється тут на всіх працівників державних і приватних установ. Офіційно покарання для невакцинованих немає, але їм буде обмежений доступ до заходів, суспільного транспорту, установам і торговим центрам. Хочеш потрапити в державну або приватну установу, брати участь в культурних, наукових, соціальних або розважальних заходах, їздити в громадському транспорті? Будь ласкавий, вакцинують!

PS Звичайно, багато хто з тих, хто не бажає робити щеплення влаштовують акції протесту (див фото - протест в Нью-Йорку), вимагаючи рівних прав, але уряду не піддаються на цей тиск. Здоров'я більшості громадян ставиться в пріоритет. Не щеплена - значить, небезпечний для суспільства.

Новини по темі: вакцинація Коронавірус