1 жовтня
Завантажити ще

Донецьк «в короні»: швидкі не приїжджають, хворих відправляють лікуватися додому

Донецьк «в короні»: швидкі не приїжджають, хворих відправляють лікуватися додому
Фото: Facebook

Школярів і студентів з непідконтрольних територій відправили на тритижневі канікули, за відсутність захисних масок обіцяють нещадно штрафувати, лікарі та медсестри, особливо в «ковідних» відділеннях, говорять про те, що важких хворих уже нікуди класти - палати забиті, а викликана додому швидка допомога може взагалі не приїхати. При цьому яскраві афіші запрошують людей на продовольчі ярмарки і на літературний фестиваль фантастики, половина пасажирів в транспорті ігнорують маски. Втім, як і в магазинах.

Транспорт забитий, маски майже не носять

«Вхід без маски заборонено!» - нагадують плакати і постери, але багатьох покупців вони не хвилюють. «Я швиденько!» - з цими словами вони вивантажують на касу вміст візків, і касири, зітхнувши, починають пробивати товари. Ігноруються і маски, і дезінфектори для рук, і соціальна дистанція, особливо в транспорті.

- У час пік транспорт забитий під зав'язку. Я їжджу щоранку на роботу і з роботи  100-м маршрутом. Це маршрутка, де складно навіть просто стояти -  людей просто як оселедців в бочці. Яка соціальна дистанція, які маски? Всі один одному в обличчя дихають, - скаржиться донеччанка Алеся Алексєєнко.

Водії автобусів і маршруток возять на вусі забруднений клаптик, що був колись маскою. Напевно вони дуже здивувалися б, дізнавшись, що маску треба міняти кожні 2-3 години або хоча б прати.

- Відчуття, що всі безсмертні, - говорить Алексєєнко. - Уже начебто й холодно, і маска не так дратує, але все одно в транспорті знайдеться той, хто буде їхати і чхати в буквальному сенсі на всіх, без маски. І ніхто йому нічого не скаже.

Молодь в кращому випадку носить розшиті стразами маски або з малюнками. Найчастіше - теж ігнорують, забуваючи, що можуть не тільки самі заразитися, але і стати переносниками вірусу.

- Я вже сто разів пояснювала синові, що треба хоча б якось захищати себе та інших. Але в 17 років не всі розуміють ці важливі речі. Зібралися з друзями і поїхали в кафе - канікули ж. А там які маски? - поділилася мешканка Макіївки Людмила Остроух.

Незважаючи на небезпеку в місті продовжують проводити фестивалі та масові заходи. Фото: Фейсбук

Незважаючи на небезпеку в місті продовжують проводити фестивалі та масові заходи. Фото: Фейсбук

Охочих мало

Навряд чи така недбалість - це особливість тільки жителів ОРДЛО. Антиваксери, заперечники коронавіруса і просто безладні люди є скрізь. Але на непідконтрольних територіях ситуація ускладнюється відсутністю вакцин.

- Ні навіть «Супутника V», є тільки «Супутник Лайт», який до нас привезли. Це вакцина для мігрантів, як повідомили самі російські ЗМІ, перша доза «Супутника V». Її спочатку не можна було вводити старим, тепер сказали, що можна. Ефективність незрозуміло яка, але її вводять хоча б заради ефекту плацебо. Та й то - спробуй знайди цю вакцину. Я записав батька на щеплення ще в січні минулого року на сайті «МОЗ ДНР» - досі відповіді немає. Довелося поїхати в поліклініку, до якої батько прикріплений, - а там будь ласка, приїжджай і роби, - розповідає житель Донецька Олег. - Лікарі кажуть, що «Лайта» повно, вколюють всім бажаючим, тільки бажаючих мало і не всі знають, що так можна - прийти і вколоти. Не у всіх поліклініка під будинком, треба проїхати, а це теж ризик, особливо для людей похилого віку.

Перед захворюванням - охолодити

Холодна погода в Донецьку (денна температура ледь доповзає до  позначки +15 градусів, плюс вітер) грає на руку «короні» - кількість сезонних респіраторних захворювань зростає в геометричній прогресії. Та й місцева «влада» постаралася. Як?

- Дуже просто! Кому треба в банк, наприклад, або в паспортний стіл, або в міграціонку, або в інші служби - той стоїть в черзі на вулиці. Запускають по 2-3 людини, а інші стоять в черзі біля дверей, мерзнуть, застуджуються, - обурена пенсіонерка Ольга, яка живе в Кіровському районі Донецька. - Щоб заплатити комуналку, можна і півгодини, і годину на холоді простояти. Працівники кажуть, що пускати всередину їм не можна за інструкцією. А над людьми знущатися можна?

А потім донеччани читають про забиті лікарні важкими коронавірусними хворими та гадають - чому ж так? Хтось нарікає на відкриті кордони, мовляв, заразу завозять в Донецьк «пенсійні туристи», інші - на загальну нездатність «влади» протистояти загрозі, треті адекватно оцінюють ситуацію і вживають всіх заходів, щоб не потрапити під ШВЛ.

- Звичайно, возити голосувати людей в Росію в самий розпал пандемії - це по-нашому! - гірко визнає житель Донецька Іван, згадуючи, як два тижні тому автобуси возили з колишньої шахтарської столиці «виборців» в Ростовську область. - Збирати натовп на День міста заради концерту заїжджої зірки - теж «саме час». І знають при цьому, що нормальної вакцини немає, що ліки від «корони» в аптеках коштують 15 000 рублів (близько 5 500 гривень) ( «Коронавір» - противірусний препарат, зареєстрований в РФ на основі фавіпіравіра. - Прим. Авт.) І на курс лікування потрібно дві упаковки. Все це якось нерозумно, страшно нерозумно... Хоч би маски носили всі і всюди!

Багато аптеки за останній час закрилися. Фото: Фейсбук

Багато аптеки за останній час закрилися. Фото: Фейсбук

Пологові будинки закривають

Медики поки мовчать, оскільки виснажені вже повністю. Їм на допомогу відправляють студентів та інтернів, але рук все одно не вистачає.

У Донецьку закриваються лікарні та пологові будинки - на їх базі відкривають ковідні відділення.

- Мені народжувати через два місяці, а лікар в пологовому будинку в шахтарському мікрорайоні Семашко сказала, що їх через кілька днів закриють під ковідне відділення. Пологовий будинок в «шлаковій» (один з найпопулярніших пологових будинків Донецька в довоєнний час) вже давно під ковідом, в 3-й лікарні - теж, залишаються лише пологові будинки в лікарні ім. Калініна і Вишневського (дві центральні міські лікарні). І якщо туди будуть везти всіх породіль, то я навіть не уявляю, який хаос там почнеться, - хвилюється майбутня мама Тетяна. Вона живе на околиці Кіровського району Донецька /politics/699093-donchane-o-slovakh-zelenskoho-ne-perezhyvaite-stena-uzhe-vosmoi-hod-kak-est і страшно переживає, що найближчий пологовий будинок закритий, а в будь-який з решти двох вона просто не встигне доїхати - далеко.

Швидка приїде не скоро

«У зв'язку із зростанням кількості інфікованих COVID-19 і позалікарняних пневмоній, а також максимальною заповненістю госпітальних баз пацієнтами важкого і вкрай важкого ступеня тяжкості влада настійно рекомендує дотримуватися заходів щодо запобігання розповсюдженню COVID-19», - це максимум, на що спромоглася місцева влада в Донецьку. Плюс прикрили статистику з  захворюваності - останні цифри були озвучені три дні тому: за станом на суботу (25 вересня) за добу виявлено на 15% більше хворих, ніж за попередні, з тих, хто перебуває на лікуванні з кисневою підтримкою - майже третина. Рівень смертності - 7%.

- Бабуся потрапила в лікарню, поставили пневмонію. Відправили на тест - виявили ковід. Сказали йти лікуватися додому, пити антибіотики і ставити крапельниці. Причому крапельниці - в поліклініці. Хвора людина десять днів чесно ходила на крапельниці, благо недалеко від будинку. Масочку одягла - і пішла. Ніяких тобі «червоних» зон і захисних костюмів. У довідці написали «двостороння пневмонія», про ковід ні слова, - повідала історію мешканка Макіївки Юлія.

Донеччани розповідають, як вони намагаються викликати швидку допомогу при симптомах коронавіруса, але до них ніхто не приїжджає. «Всі машини на викликах», - пояснюють диспетчери.

Днями соцмережі облетіло відео з лікарні № 3 в Калінінському районі Донецька. На подвір'ї установи - півтора десятка швидких, в яких знаходяться хворі коронавірусом, які очікують свого оформлення в стаціонар. Спроби деяких користувачів «пояснити», що це просто стоять машини, наткнулися на агресивний відсіч тих, чиї родичі перебували в цих швидких.

«Вночі викликати швидку не вийшло, всі на викликах! Самі відвезли хвору до лікарні № 3, простояли в черзі для оформлення в відділення нашої родички, що весь час задихалася, всю ніч. Перед нами були 14 швидких з пацієнтами всередині! Лікарі - молодці, бігали до нас з швидких і надавали допомогу! Спасибі їм! Потрапили в відділення вранці! Бережіть себе! Це страшно!" - написав один з очевидців цієї події.

Фото черзі швидких з ковіднимі пацієнтами у приймальні в лікарню викликало в соцмережах хвилю обурень. Фото: телеграм

Фото черзі швидких з ковіднимі пацієнтами у приймальні в лікарню викликало в соцмережах хвилю обурень. Фото: телеграм

Зате колесо зібрали

Швидкі не їздять, лікарі не приходять додому. Донеччани розповідають, що можуть цілодобово викликати лікарів на високу температуру і гострий біль, але ніхто не приходить, необхідно везти хворих до лікарні самостійно. Лікарів не вистачає - хірурги, гінекологи і педіатри змушені лікувати хворих з ковідом. Вони ж і повідомляють про страхітливий стан справ в лікарнях: брак захисних засобів, ліків, обладнання, власне медиків.

- Прийшла сама в лікарню з бронхітом. Більше двох годин сиділа в черзі, тому що ті, хто був попереду мене, в лікарню прийшли о 7 годині ранку. У кожного другого симптоми коронавіруса, їх лікар посилає на флюорографію. Біля кабінету «флюркі» всі теж сидять в черзі, потім повертаються.  Загалом кажучи, круговоріт коронавіруса в межах однієї лікарні, - описує ситуацію в одній з центральних лікарень Донецька медсестра Оксана.

На цьому тлі дивно цинічно виглядають радісні повідомлення Донецької «адміністрації» про хід монтажу оглядового колеса в парку Щербакова або про вечірку в орендованому тролейбусі. Проте введена кримінальна відповідальність за порушення санітарно-епідеміологічних правил - від 1 до 5 років залежно від наслідків, за ухилення від госпіталізації - штраф до 10 000 рублів, за втечу з лікарні хворого коронавірусом - до 40 000 рублів, за поширення в ЗМІ та інтернеті «завідомо недостовірної суспільно значимої інформації під виглядом достовірних повідомлень» - штраф до 5000 рублів.

Поліклініка лікарні #3 в Донецьку працює з 8 години ранку. Уже о 7 годині тут в черзі вже десятки людей. Фото: Діна Вишневський

Поліклініка лікарні #3 в Донецьку працює з 8 години ранку. Уже о 7 годині тут в черзі вже десятки людей. Фото: Діна Вишневський