25 грудня
Завантажити ще

Віктор Фесечко, суддя бою Джошуа-Усик: Майже в кожному бої є брудні елементи

Віктор Фесечко, суддя бою Джошуа-Усик: Майже в кожному бої є брудні елементи
Фото: Особистий архів Віктора Фесечка

Мегабій Олександра Усика і Ентоні Джошуа став історичним не тільки через повернення в Україну чемпіонських поясів в суперважкій категорії за версією WBA, WBO, IBF, IBO. Але й через ще один тріумф - вперше разом із двома британськими колегами боксерський поєдинок такого високого класу доручили відпрацювати українському судді Віктору Фесечку.

З ним ми і поговорили про закулісся бою та інші секрети цього виду спорту.

В атмосфері витало напруження

- Вікторе Миколайовичу, як вам довірили судити бій Олександра і Джошуа?

- Думаю, це заслуга командної роботи. Починаючи від президента Національної ліги професійного боксу України Михайла Михайловича Зав'ялова і віце-президента Аліни Шатернікової.

У суддів теж є свій рейтинг, як і у боксерів. Приблизно за тиждень-два до поєдинку мені подзвонила Аліна і каже: «Вітя, тебе затвердили суддею на цей бій». І з цього моменту ми почали займатися документами та всім необхідним.

- І як ви відреагували? Зраділи?

- Почуття змішані. Новина і здивувала, і порадувала, і схвилювала. До кінця не вірив, що поїздка відбудеться. А тут ще з візою почалися затримки. Бій на 25-е число. Я маю вилетіти 22 вересня, але візи немає. 23-го за дві години до закінчення роботи візового центру подзвонили, сказали приїхати і забрати паспорт. Ледве встиг. Приблизно за двадцять хвилин до закриття.

- Перед початком поєдинку хвилювалися? З огляду на масштаби того, що відбувається.

- Так. Коли приїхали на стадіон, витала в атмосфері якась напруга. Хоча я її відчув, коли тільки в готель приїхав. Всї ніби добре спілкуються, посміхаються, але внутрішня напруга вже відчувається. Відчувалася атмосфера майбутнього мегафайта.

Фесечко з Усиком - У Лондоні Фесечко до бою не давали поспілкуватися з Усиком. Фото: Особистий архів Віктора Фесечко

Фесечко з Усиком - У Лондоні Фесечко до бою не давали поспілкуватися з Усиком. Фото: Особистий архів Віктора Фесечко

У боксі не буває залізобетонних перемог

- Правда, що до бою суддям не дають спілкуватися один з одним або представниками команд?

- Між суддями спілкування є. Але зі спортсменом або його командою мінімум контактів. Максимум - підійти привітатися і розійтися. Щоб не було ніяких нюансів.

- Це тому, що існує версія, мовляв, в суддівстві є прихильність до співвітчизників?

У судді зі спортсменом або його командою мінімум контактів. Максимум - підійти привітатися і розійтися. Щоб не було ніяких нюансів.

- Жоден суддя вам цього не скаже. Але дивіться... Ми приїхали до Лондону, нас одразу розділили, і ми не контактували зі спортсменами. Тому що коли ви поспілкувалися, посміялися - вже виникає відчуття: ця людина ніби як своя. Ми з Олександром не друзі, але знайомі. Так ось, я приїхав до Лондону і до бою його не бачив.

- Важко було судити цей бій?

- Це дуже велика відповідальність, напруга. Перша половина бою йшла - раунд туди, раунд сюди. Десь до середини 7-го раунду так відбувалося. А потім Саша почав додавати, накочувався, картинка вже вирівнювалася в його бік. За боєм було видно, що він домінує вже впевнено. А перші 4-5 раундів виявилися досить слизькими.

- В цілому, як вважаєте, це впевнена залізобетонна перемога Усика? Або перемога з варіантами?

- Знаєте, в боксі не можна мати залізобетонні перемоги.

- Особливо в супертяжах.

- Так-так. Там може один рух вирішити все. Начебто всі 12 раундів б'єш-б'єш, а потім, як то кажуть, лежу відпочиваю. Все може статися.

- Поєдинок закінчили раніше секунд за 5 до кінця - це випадковість?

- Моя думка, це чисто людський фактор. Олександр провів таку вибухову атаку в кінці бою. Залишалося 5 секунд, хронометрист сіпнувся від напруги і вдарив в гонг.

Зараз можна говорити все що завгодно, різні версії будувати. Але що сталося те сталося.

- Як вважаєте, за рахунок чого Олександрові вдалося здолати британця?

- Саша його просто переграв. Що хотів робити, те й робив. До того ж слухав своїх тренерів в кутку і точно виконував отримані інструкції.

Олександр не дав Джошуа перехопити ініціативу, повністю прорахував його дії і нав'язав свій стиль боротьби.

- Джошуа не зміг здивувати Усика.

- Він намагався якісь гострі моменти робити, але Олександр одразу це передбачав, закривався або йшов. Джошуа намагався стріляти, але все читалося до атаки. Усик не дав Джошуа серійно працювати.

Віктор Фесечко перший український суддя відпрацював бій такого рівня. Фото: Особистий архів Віктора Фесечко

Віктор Фесечко перший український суддя відпрацював бій такого рівня. Фото: Особистий архів Віктора Фесечко

Суддя - господар рингу

- Вікторе Миколайовичу, як з боксера ви перекваліфікувалися в суддю?

- Ще коли я був в аматорському боксі, то час від часу судив бої на змаганнях різного рівня. Уже тоді розумів, як це робити. Але одна справа - невеликі змагання, а інша - коли стикаєшся з масштабними боями в Палаці спорту з абсолютно іншою атмосферою. У такі моменти важливо зосередитися і взяти себе в руки.

Але якщо ти починаєш думати, що все знаєш, то обов'язково почнеш помилятися. Це така робота, в якій увесь час доводиться вчитися - спортсмени по-різному боксують, грають на суддю, десь навіть тиснуть. Варто хоч трошки розслабитися, і це одразу ж дає негативний ефект.

- Судити бій і бути рефері на рингу - це різні речі?

- Так. У рингу ти контролюєш увесь процес бою, десь не заважаєш, а десь на випередження унеможливлюєш порушення, десь зупиняєш бій. Завдання - зробити поєдинок максимально чистим.

Удари нижче пояса бувають випадкові. А є й свідомі. І судді важливо зрозуміти, навмисно робить це боксер чи ні.

А судді доводиться аналізувати попадання, і це важко, перебуваючи з боку рингу. Потрібно зрозуміти, чи був удар значущим. Може, просто дотик, легке потрапляння, а може - щільний удар. За частку секунди потрібно оцінити атакуючі, захисні дії, агресивність і порахувати бали. Це ж не фехтування, де укол - це один бал.

Ми якось їздили до Бельгії на семінар. Розбирали різні ситуації. Показують нам один раунд. Йде звичайний бій, раунд закінчується. Питають - хто виграв? Ну, червоний кут виграв, говоримо.

Дивимося далі, йде бій, раунд закінчується. Хто виграв? Синій кут... А нам кажуть: хлопці, ви один і той же раунд дивилися, тільки з різних камер і під різними кутами. Тому кожен суддя може бачити трошки по-іншому. Звідси і бувають розбіжності під час суддівства.

- Ваш багатий боксерський досвід допомагає судити?

- Звісно. Особливо роздивитися ті моменти, які досвідчені боксери намагаються приховати. То руку суперника намагаються притримати, то паузу затягнути, щоб відпочити.

Наприклад, удари нижче пояса бувають випадкові. А є й свідомі. І важливо зрозуміти, навмисно робить це боксер чи ні.

- Часто стикаєтеся з боксерами, які ведуть себе максимально брудно?

- Майже в кожному бої є брудні елементи, які можуть проскакувати. Буває, випадково можуть вдарити суперника через те, що не почув гонгу.

Але якщо вони повторюються, спочатку йде попередження, потім зняття балу і так далі. Якщо заздалегідь присікаються всі ці речі, то, як правило, більш чистий бій зрештою виходить. Тільки-но починаєш закривати на щось очі, цим одразу ж скористаються.

- Суддя повинен показувати спортсменам, що саме він в ринзі авторитет? Інакше сядуть на шию.

- Так. Ви правильно говорите. Суддя - господар рингу.

Віктор Фесечко
Віктор Фесечко
Досьє Коротко про

Віктор Фесечко - уродженець міста Кропивницький. Колишній боксер, чемпіон світу за версією WBF. У професійному боксі провів 72 поєдинки, з яких 39 боїв виграв, 30 програв і 3 рази закінчив нічиєю.

З 2006 року повісив рукавички на цвях. Сьогодні суддя і рефері боксерських поєдинків, а також тренер в ДЮСШ.