21 листопада
Завантажити ще

Невдаха викрадач Портнова, який розганяв майданівців, оголошений терористом

Невдаха викрадач Портнова, який розганяв майданівців, оголошений терористом
Фото: Гонтар Владимир/УНИАН

В Офісі генерального прокурора повідомили про затримання колишнього співробітника з числа керівництва Головного управління МВС в Києві, який подався в біга після оголошення підозри в організації теракту і вбивства мітингувальників в лютому 2014 року.

Йдеться про колишнього заступника начальника відділу забезпечення масових заходів столичного міліцейського главку. Юрій Спаських ось уже кілька років перебуває під судом за справи Майдану, з яким пов'язана цікава детективна історія і з яким до останнього часу вдавалося уникнути слідчого ізолятора.

20 вересня Печерський суд виніс постанову про взяття Спаських під арешт.

Хотів отримати мільйон

За родом своєї служби Юрій Спаських був приречений протистояти протестам, що йому зараз і ставлять в провину. На території України він затримувався двічі і стільки ж разів йому міняли, а точніше, доповнювали підозри. Але все це сталося після того, як ім'я капітана міліції з Києва голосно прозвучало в Москві.

У початку 2014 року Юрія Спаських затримали в аеропорту "Шереметьєво" за підозрою в замаху на викрадення людини. Цією людиною виявився колишній заступник Адміністрації президента України юрист Андрій Портнов, який в той час знаходився в Москві. На слідстві Спаських повідомив, що поцупити Портнова його попросив Віталій Кличко, який мав свої види на майбутні президентські вибори.

До завдань Спаських, який тоді був чинним співробітником міліції, входило знайти спільників, які допомогли б викрасти Портнова і перевезти його через кордон. Екс-чиновника планували залишити на знімній квартирі, куди б нагрянула СБУ. Лаври з розшуку пособника Януковича повинні були отримати "Удар" і його лідер.

Обіцяли капітанові замість гарантію від кримінального переслідування за придушення акцій протесту, невідомо. Сам він говорив, що чекав від кураторів того ж, що міледі від кардинала - грошей. А саме 1 мільйон доларів. Для виконання завдання і підкупу спільників Спаських привіз до Москви 500 тисяч умовних одиниць.

А отримав 3,5 року

Але доля не була прихильна до капітану, хоча спочатку він думав інакше. Колишній знайомий, який переїхав з України до Москви, погодився звести Юрія з кримінальним авторитетом, який дасть для викрадення своїх братків. Справа підійшло до переговорів, але Спаських не знав, що все його слова і дії фіксуються на камеру. Знайомий, який не побажав лізти в справи політичні, стукнув про підготовлюваний викраденні в ФСБ. Тамтешні оперативники провернули зі Спаських звичайну комбінацію з підставними особами, які розігрували з себе кримінальників.

Після передачі уявним спільникам авансу капітан полетів до Києва, а коли повернувся, щоб завершити операції "вкради Портнова", був узятий в наручники.

У березні 2015 року Хімкинський суд Москви констатував, що "підсудний Спаських Ю.В. винним себе у виступі в якості підбурювача і пособника злочину, шляхом домовленості і підкупу, сприяння вчиненню злочину порадами, вказівками, наданням інформації, засобів вчинення злочину... визнав ". І засудив невдалого кіднепперів до 3,5 років колонії суворого режиму з урахуванням терміну, проведеного в СІЗО.

підозри утяжеляли

Восени 2017 року Спаських вийшов на свободу, але з поганими перспективами. У Москві йому нічого не світило, на батьківщині погрожував новий термін. Ймовірно, він знав, що знаходиться в розшуку, тому своє повернення не афішував.

- Ми перевіряли інформацію, офіційно Спаських в Україну не в'їжджав, - згадує керівник департаменту спецрозслідування Сергій Горбатюк.

Спаського затримали в травні 2018 го. Злі язики говорили, що ховатися йому допомагали старі знайомі, зацікавлені, щоб історія з Портновим попрочнее забулася. Вони ж і найняли хороших адвокатів.

Однак хмари збиралися. Якщо перше, заочне, підозра стосувалося перевищення влади і перешкоджання проведенню мирних мітингів (йшлося про грудневих зіткненнях з "Беркутом"), то друге було доповнено такими статтями, як "Вбивство" і "Нанесення тяжких тілесних ушкоджень". Тепер мова йшла про події 18 лютого 2014 року, коли мітингувальники підіймалися з Майдану до Верховної Ради і почалося перше масове кровопролиття.

Ймовірно, ці ж події мав на увазі Офіс генпрокурора, коли в останньому релізі говорив про наслідки у вигляді "вбивства 3 чоловік, заподіяння тяжких тілесних ушкоджень 14 особам і тілесних ушкоджень середньої тяжкості 59 особам".

Чому тоді мова йде про нові підозри і новому суді щодо обрання запобіжного заходу? Тому що до колишніх звинувачень і підозр додалася організація теракту.

юрій Спаських

юрій Спаських

Юрія Спаських затримали в 2018, заарештували тільки зараз. Фото: strana.ua

Блукання по судах

Завдяки таємним покровителям або гуманності суду, але до 20 вересня 2021 року Спаських вдавалося уникнути СІЗО на батьківщині. Навіть незважаючи на таку тяжку статтю, як вбивство двох і більше осіб, суд відправив екс-капітана міліції під нічний домашній арешт, а після зовсім відпустив під особисте зобов'язання. Прокуратура кілька разів намагалася змінити запобіжний, але суди переносилися, затягувалися, змінювався склад.

Спочатку справа Спаських передали до Печерського суду, але там не знайшлося представника Феміди, який так чи інакше не брав би участь у справах Майдану. Матеріали направили до Дніпровського суду, а й там повторювалася колишня історія - судді брали самовідвід.

Справа переправили до Голосіївського суду, і вже навіть почався розгляд по суті. Але на початку вересня Спаських вручили нова підозра, і він, якщо вірити офіційним повідомленням, подався в біга, а днями був спійманий в Херсонській області.

Колишній керівник департаменту спецрозслідування Сергій Горбатюк зазначає, що аналогічне підозра - в організації теракту - вручили і колишньому командиру харківського "Беркуту" Віктору Шаповалову, який проходить за тими ж статтями, що і Спаських. І який теж оголошений нині в розшук.

- Можливо, зараз всіх хочуть підвести під одну лінійку. Тоді слід чекати пред'явлення звинувачень в теракті ще кільком особам, - зазначає Сергій Горбатюк.

Абсурд або справедливість

Адвокат Юрія Спаських - Богдан Ференц називає нові підозри абсурдом.

- Вони додали це штучно. Людини кілька років судять по тих самих обставин, по одному відрізку часу, а Офіс генпрокурора подає це як новина і сенсацію, - говорить захисник. - Який може бути теракт з боку простого виконавця наказів ?!

А ось один з адвокатів Небесної сотні Віталій Титич вважає новий поворот справедливим.

- З 2014 року ми піднімаємо питання про належної кваліфікації. Коли в 2016 році були змінені підозри "групі по Інститутській", ми говорили, що це тільки пілот - то, що вдалося на час пробити. Я особисто протягом шести років говорив про те, що все експертні висновки, а до них були залучені кращі криміналісти, підтримують кваліфікацію терористичного акту, - зазначає юрист.

Віталій Титич також звертає увагу, що в 5 рішеннях Європейського суду з прав людини, які стосуються справ Майдану, події описані так, що підпадають під ознаки статті 258-ї Кримінального кодексу України.

- Напади "Беркута", тітушек, суди над активістами, розстріли - все це була навмисна ескалація конфлікту з боку влади з метою залякування народу України, - вважає адвокат.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Неправильні думки про 7-ї річниці початку Майдану