Схоже, що США щиро вірять у здатність Дональда Трампа припинити війну, інакше чому ще вони мають намір у 2025 році скоротити допомогу Україні? Республіканська більшість у Палаті представників не передбачила надання військової допомоги за програмою ленд-лізу Києву наступного року. Крім того, там наразі оцінюють ризики від припинення такої допомоги. Чому так відбувається – у матеріалі Коротко про.
Нижня палата Конгресу США затвердила законопроєкт про оборонний бюджет на 2025 рік у розмірі 883,7 мільярда доларів. Документ передбачає підвищення зарплат військовим, закупівлю техніки та створення спеціального фонду для Тайваню, який дозволяє США відправляти зброю до країни, купуючи її безпосередньо у приватних виробників. Однак, цей документ не містить положення про продовження ленд-лізу для України. Про це повідомила посол України у США Оксана Маркарова.
За її словами, закон про асигнування на потреби національної оборони на 2025 рік (NDAA) підтримали 281 конгресмен. Проти голосували 140 законодавців (16 республіканців та 124 демократи). Очікується, що наступного тижня Сенат США схвалить цей закон.
Американські законодавці хочуть оцінити наслідки припинення американської підтримки для України. Конгрес США вимагає від керівників розвідок надати у 90-денний термін аналітичні звіти з цього приводу.
Як повідомляє видання The Hill, директорам Національної розвідки, Розвідувального управління Міністерства оборони та ЦРУ доручено подати доповідь з оцінкою ходу боротьби України у війні з Росією з урахуванням американської допомоги та наслідків для противників Америки.
"Звіт має включати вплив на здатність українських військових захищатися від російської агресії, якщо Сполучені Штати продовжать або припинять військову та економічну підтримку, а також якщо США збережуть або відкличуть дозвіл на використання наданих Україні ракет великої дальності для завдання ударів углиб території Росії", - повідомляє видання.
Загалом конгресмени хочуть знати вплив потенційної поразки України на інтереси національної безпеки США, включаючи можливу подальшу агресію з боку Росії, Китаю, Ірану та Північної Кореї.
А майбутній глава ФБР Кеш Патель взагалі має намір розпочати розслідування щодо американських коштів, що використовуються Україною, тобто отриманої військової допомоги.
"Куди ці гроші поділися – таке питання поставлять американці, бо це наші гроші. Вони з податків, які платять наші люди", - заявив Патель.
З огляду на такі настрої у нинішньому американському політичному істеблішменті чи є загроза того, що наступного року Київ може мати справу з нестачею американської допомоги?
Військовий експерт Олександр Коваленко вважає, що ні, ця ситуація не критична для України. Йдеться про те, що Джозеф Байден прагне до кінця своєї каденції додати до тієї допомоги Україні, яка вже була в американському бюджеті, ще 24 мільярди доларів. Але речник палати представників Майк Джонсон відмовився ставити це питання на голосування, заявивши, що це рішення має ухвалювати майбутній президент Дональд Трамп. І це було прогнозовано, оскільки Джонсон – затятий трампіст.
Що ж до військової допомоги Україні, то, на думку експерта, вона однозначно збережеться.
– З однієї простої причини: усі підприємства військово-промислового комплексу США на 100% завантажені замовленнями. І вся ця зброя йде або безпосередньо для України, або для поповнення арсеналів американської армії, яка віддала свою зброю нашій країні. Тобто ця машина зупинитись не може, ВПК – це десятки мільярдів доларів. І якщо Трамп захоче її зупинити, це стане катастрофою насамперед для нього самого через проблеми з електоратом та військово-промисловим лобі. Тобто військова підтримка Україні залишатиметься, але саме це вирішуватиме безпосередньо Дональд Трамп, - прогнозує Олександр Коваленко.
Закон про ленд-ліз на захист демократії в Україні від 2022 року – це акт Конгресу США, згідно з яким Київ отримуватиме зброю й техніку аналогічно закону про ленд-ліз під час Другої світової війни. Передбачається, що так само, як у роки Другої світової, країна-отримувач оплачуватиме лише те поставлене ленд-лізом обладнання, яке залишиться після закінчення війни.
Але досі цей механізм так і не був задіяний. Військова допомога Україні поки що виділялася за трьома іншими програмами з федерального бюджету США: "Ініціатива сприяння безпеці України" (Ukraine Security Assistance Initiative, USAI), "Зовнішнє військове фінансування" (Foreign Military Financing, FMF) та "Вилучення із запасів зброї США" (Replenishment of US weapons stocks або PDA - Presidential Drawdown). Усі вони для України безкоштовні на відміну від ленд-лізу. Представники і української, і американської влади публічно називали ленд-ліз "запасним", або "страхувальним", варіантом. І він може бути задіяний, якщо Конгрес США з тих чи інших причин відмовиться виділяти кошти з бюджету за трьома першими програмами. Саме тоді президент США зможе використати інструмент передачі озброєння Україні за ленд-лізом.