6 сiчня
Завантажити ще

Ілон Маск проти Німеччини: чому Берлін терпить витівки соратника Трампа

Ілон Маск проти Німеччини: чому Берлін терпить витівки соратника Трампа
Фото: wikipedia.org \ФБ Олафа Шольца

Найближчий соратник Дональда Трампа – американський мільярдер Ілон Маск почав відверто втручатися у внутрішні справи іноземних держав.

Спочатку він просто ображав канцлера Олафа Шольца та президента Франка-Вальтера Штайнмаєра, а потім почав відкрито втручатися у виборчий процес напередодні виборів до німецького парламенту у лютому цього року.

Так, він закликав підтримати ультраправу та проросійську партію «Альтернатива для Німеччини» (AfD), назвавши її «останньою іскрою надії» для країни.

У чому причини такої явної недружелюбності і чому на нього майже не реагують у Берліні - розбирався журналіст Коротко про.

Уся справа у регулюванні соцмереж?

Віцеканцлер ФРН Роберт Хабек заявив, що слова Маска далеко не випадкові. Це логічно і систематично.

Справа в тому, що в Німеччині, як і в інших країнах Євросоюзу, діє низка законів, які зобов'язують регулювати діяльність соціальних мереж. Наприклад, у ЄС прийнято Закон про цифрові послуги Digital Services Act (DSA). Він стосується незаконного контенту, нав'язливої ​​реклами та дезінформації. DSA введе нові зобов'язання на платформах для розкриття регулюючим органам інформації про те, як працюють їх алгоритми, про те, як приймаються рішення про видалення контенту, і про те, як рекламодавці орієнтуються на користувачів. Багато його положень застосовні лише до платформ, які мають понад 45 мільйонів користувачів у Європейському Союзі. Платформи, включаючи фейсбук, дочірні компанії Google, YouTube, Х та TikTok, які відповідають цьому порогу, будуть підпорядковані новим зобов'язанням. Компанії, які не виконують нових зобов'язань, ризикують отримати штрафи у розмірі до 6% від їх річного обороту.

"За кілька тижнів до наступних виборів у Німеччині і після жахливого нападу в Магдебурзі Ілон Маск - головний світовий інфлюєнсер на Х і потенційний член майбутньої адміністрації США - відкрито підтримує ультраправу партію AfD. Хіба це не є визначенням іноземного втручання? Ми повинні покласти край "подвійним стандартам" і застосувати DSA в Європі, - написав у соцмережі X ексєврокомісар з питань внутрішньої торгівлі та послуг Тьєррі Бретон.

Вже зараз Європейський Союз розслідує діяльність соціальної медіа-компанії X у зв'язку з можливими порушеннями зобов'язань, частково пов'язаних із публікаціями після атак ХАМАС на Ізраїль.

Крім цього, соцопитування показують, що переважна більшість жителів Німеччини підтримала б закон про соціальні мережі, який забороняє молодим людям до 16 років реєструватися в них. Про це свідчать результати опитування соціологічного інституту YouGov.

І Ілону Маску як власнику соціальної мережі Х це, природно, не подобається.

Кого з опонентів Олафа Шольца підтримує Маск

Якщо ж говорити про фаворитів Маска в Німеччині, то йдеться про лідера «Альтернатива для Німеччини» Алісу Вайдель, кандидатку на посаду канцлера, яка є відкритою лесбіянкою і разом зі своєю партнеркою Сарою Боссард, швейцарською кінопродюсеркою шрі-ланкійського походження, живе в Білі у Швейцарії та виховує двох дітей.

AfD займає сильну антиімміграційну позицію і, як і новий президент Дональд Трамп у США, закликає до масової депортації з Німеччини. Раніше в грудні Маск вже публікував пости на підтримку AfD, а жорстка позиція партії з імміграції резонує з підходом майбутнього нового віцепрезидента США Джей Ді Венса. «Альтернатива» зараз – за два місяці до дострокових виборів – посідає друге місце у німецьких соціологічних опитуваннях із близько 19% рейтингу. При цьому всі традиційні політичні партії Німеччини унеможливили співпрацю з ультраправими в парламенті.

Тим не менш, агентство Reuters стверджує, що Ілон Маск має намір вдруге скористатися контрольованою ним соцмережею X як майданчиком для проведення політичного онлайн-інтерв'ю за власної участі. Він хоче запросити на розмову лідера "Альтернативи" Алісу Вайдель. Датою прямого ефіру із нею називають 10 січня. Засновник Tesla та SpaceX обіцяв, що його критики "збожеволіють", коли побачать результати цієї розмови.

Чому німецька влада не карає Маска за втручання

Німецький уряд уже зробив заяву про спробу втручання у майбутні федеральні вибори з боку американського мільярдера Ілона Маска. Висловлювання Маска про підтримку партії "Альтернатива для Німеччини" в Берліні оцінили, як "заклик голосувати за партію, яку перевіряють органи безпеки щодо порушення заборони праворадикального екстремізму і яку вже було визнано частково винною в пропаганді злочинної ідеології".

Лідер парламентської фракції Соціал-демократичної партії (СДПН) у Бундестазі Рольф Мютценіх звинуватив Маска у «переході кордонів між дружніми державами», зазначивши, що останні заяви мільярдера можуть призвести до серйозного загострення. А також закликав уряд Німеччини після інавгурації Трампа роз'яснити, чому «прояви неповаги, наклепу та втручання у виборчу кампанію також висловили від імені нової адміністрації США».

Але сказавши А, німці не сказали Б і ніяк не покарали Маска. В уряді лише підкреслили, що "він мав право вільно висловлювати свою думку. Зрештою, свобода думки покриває навіть найбільшу дурість”. Канцлер Німеччини Олаф Шольц лише закликав виборців не дозволити "власникам соціальних мереж" вирішувати долю дострокових виборів. Але ніяких дієвих санкцій проти американського мільярдера не було. Так чому ж німецький уряд навіть не намагається його покарати?

Тут пояснення може бути лише одне. Голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко вважає, що німці зараз не хочуть вступати в конфлікт з майбутнім президентом США Дональдом Трампом. Тим більше, що Маск виступає не тільки проти німецького керівництва, а й проти уряду лейбористів Кіра Стормера у Британії. А крім цього, в Європі санкції вводять не за те, що хтось щось критикує, оскільки це стиль західної політики.

- Негатив у тому, що Маск закликає голосувати за конкретну політичну силу. Ось на це має бути реакція, але знову ж таки не санкції, - вважає експерт.

Хоча, на його думку, вся ця ситуація – це щось нове для західної політики, бо там досі була своя політична етика та табу.

- І нестримність Маска це, швидше за все, не юридична, а етична проблема. Те, що зараз він робить, раніше було табуйовано, а він порушив цю негласну заборону. І європейським країнам потрібно жорстко дати зрозуміти Маску, що потрібно дотримуватися етичних правил у політиці. Але знову ж таки, це не можуть бути санкції, - припускає Володимир. Фесенко.