18 грудня
Завантажити ще

Володимир Фесенко: Трамп і Маск – як два ведмеді, в одній барлозі довго не уживуться

Володимир Фесенко: Трамп і Маск – як два ведмеді, в одній барлозі довго не уживуться
Фото: ФБ Дональд Трамп

Нова команда Дональда Трампа готується до серйозної зміни центрів впливу в Америці. Поява в ній мільярдера Ілона Маска може призвести до того, що він отримає необмежений вплив на президента і, як наслідок, на всю внутрішню та зовнішню політику США, включаючи Україну. Адже владних амбіцій у Маска, як і у самого Трампа, – достобіса.

Як зможуть співіснувати ці дві надамбіційні та харизматичні людини в одній зв'язці, чого домагається Маск у владі, наскільки великий його вплив – на ці та інші запитання Коротко про відповідає керівник Центру прикладних політичних досліджень «Пента» політолог Володимир Фесенко.

Трамп схожий на Саурона з «Володаря кілець»

Володимир Фесенко. Фото: glavred.info

Володимир Фесенко. Фото: glavred.info

- Все говорить про те, що Маск стрімко набирає сил в оточенні Трампа і стає таким собі «сірим кардиналом». Чи це так?
- Щодо «сірого кардинала», то те, що зараз бачиться як бонус Маска, згодом може стати його «ахіллесовою п'ятою». Чим більшим буде його вплив в адміністрації Трампа, тим швидше він звідти вилетить. Два ведмеді в одній барлозі довго не вживуться. Дві такі амбітні, марнославні та багаті людини не зможуть існувати на одному майданчику довгий час. Конфлікт і розрив між ними – неминучий.

- Пишуть, Маск налаштовується балотуватися на президентських виборах 2028 року. У бізнесі він досяг уже всього. І наступна його вершина – президент наймогутнішої країни у світі. У вас нема такого відчуття?

- Так, безперечно, такі амбіції у нього є. Але давайте не забувати і про амбіції та марнославство Трампа. Він, як і Саурон у фільмі «Володар кілець», – ні з ким не ділиться владою. У Трампа авторитарний стиль правління, яким він ламає всі раніше прийняті канони. Адже раніше ніколи ні демократи, ні республіканці не мали домінування однієї людини в партії. Закінчувався термін повноважень одного президента – з'являється новий лідер. А зараз такого лідерства, як у Трампа, у Республіканській партії ніколи не було. І він усіма силами прагнутиме зберігати своє одноосібне лідерство. Тому поява другого амбітного сильного лідера, який претендуватиме на вплив у США, – це «червона ганчірка» для Трампа.

- Але ж Трамп не може стати президентом втретє, нехай поступається місцем Маску…

- Вирішувати. хто буде після Трампа, буде сам Трамп. Цього вимагають його амбіції. А Маск може не погодитись, якщо той поставить на іншу кандидатуру. Тоді два таких амбітних лідери неминуче увійдуть у протиріччя один з одним. І Маск почне "грати" свою партію.

- Але й зараз між Трампом та Маском багато протиріч. Маск, наприклад, ставить на Китай, тому що в нього там є свої заводи з виробництва тієї ж "Тесли". А Трамп бачить саме Пекін своїм найголовнішим ворогом. Цього вже достатньо, щоб «побити горщики» між ними?

- Так, у Маска є інтерес у Китаї. Але й Пекін зараз розвиває власне виробництво електромобілів. Тож не такий вже Маск і їхній союзник. Але водночас є і прихильником завершення війни в Україні. Тут у нього інтереси з Трампом збігаються. Інша річ, що Трамп ні з ким не ділитиметься славою головного миротворця.

- А чи є інтерес Китаю до Маска, чи він може бути прихованим агентом Пекіна? Він, наприклад, підтримав китайський «мирний план» щодо України.

- Не більшою мірою, ніж Трамп – «агент Москви». І Маск, і Трамп працюють на себе, на своє "его", на свої політичні та бізнесові інтереси. Ні, вони не є маріонетками чужих країн.

Маск вже давно впливовіший за Сороса

- Але чи не є зараз Маск загрозою для самої американської нацбезпеки? Адже він, очевидно, стоїть вище за інститути влади і впливає на них. Нещодавно у своїй мережі Х обізвав канцлера ФРН Шольца – дурнем. Чи не перегинає він палицю уже зараз?

- Ні, поки що більше загрози йде від непередбачуваності Дональда Трампа. Маск має амбіції, але, як я вже казав, він недовго утримається в адміністрації Трампа. Але він може створити свій проєкт, нову політичну силу, здатну зламати двопартійну систему США, яка стала гальмом та потенційним ризиком для політичної стабільності в Америці.

І це добре, бо цю систему давно треба ламати. Нехай Маск зробить її більш плюралістичною та конкурентною, щоб ні в кого в Штатах не було монополії на владу. Але поки що рано сприймати Маска як загрозу американській владі.

- Але якщо він почне щось ламати, то це призведе до політичної турбулентності та нестабільності США. Декому в світі - Пекіну, Москві, Тегерану - це дуже сподобається.

- А хіба зараз в Америці немає турбулентності? Адже нинішня двопартійна система розколює країну на два протилежні табори. Це також небезпека. Є, звісно, ​​якісь ризики, пов'язані з Маском. Що він, наприклад, схильний до надто екстравагантних рішень чи що він має свої прояви авторитарності. Плюс загравання з авторитарними лідерами у світі, а то й відвертими диктаторами. Але Маск - це щось схоже на Трампа, з такими ж амбіціями, гіперего і безпринципністю.

- Раніше тіньовими лідерами у світі вважалися люди на кшталт Джорджа Сороса чи впливові люди Більдерберзького клубу (відповідно до теорії змови, він таємно керує світом. - Авт). Маск теж наближається до цього рівня?

– Це сильне перебільшення, що Сорос впливав на весь світ. Він хотів бути таким політичним впливовим актором та діячем, але ніколи він не був самостійним центром сили. І Маск не став і не стане таким.

Допомога США залежатиме від схильності Києва та Росії до переговорів

- У Німеччині чергова парламентська криза. У лютому 2025 року будуть нові вибори до Бундестагу, які визначать нового канцлера. Які шанси на те, що переможе опозиційна партія "Християнсько-демократичний союз" (ХДС) і що її лідер Фрідріх Мерц стане канцлером і дасть Україні далекобійні ракети "Таурус"?

- Повірте, "Таурус" тут не має великого значення. Скільки нам можуть їх дати – ну 10, ну 30? Вони кардинально не зможуть змінити перебіг війни. Для нас важливо інше, що ХДС збереже підтримку України і Мерц, на відміну від Шольца, налаштований набагато рішучіше щодо Росії.

- Трамп, його команда схильні якщо не відмовитись, то значно зменшити допомогу Україні. Наскільки це є небезпечним для нас?

– А зараз Європа і так у два-три рази більше фінансує нас, ніж США. А щодо військової допомоги ми справді залежимо від Сполучених Штатів, оскільки європейці не мають необхідних військових ресурсів для надання такої ж військової допомоги, як Сполучені Штати.

- Але до чого нам варто готуватися?

- По-перше – зброя та техніка вже не будуть надаватися нам безкоштовно. Це буде кредит – ленд-ліз, і після війни треба буде повернути техніку або за неї заплатити.

Друге – ці питання не вирішуються миттєво. Поки триватимуть переговори (на чому наполягає Трамп), Сполучені Штати мають зберігати військову допомогу Україні, бо це буде головним інструментом тиску у переговорах як на нас, так і на Росію. Якщо Київ не погоджуватиметься на переговори, США припинять військову допомогу. Якщо Росія не погоджуватиметься, тоді американці збільшать військову допомогу Україні. Тобто розміри обсягу військової допомоги можуть коливатися в залежності від ситуації.