24 листопада
Завантажити ще

Українські військовополонені, яких Росія передала Угорщині, зустрілися з рідними

Українські військовополонені, яких Росія передала Угорщині, зустрілися з рідними
Фото: pixabay.com/Meszárcsek Gergely

Військовополонені, які перебувають в Угорщині, зустрілися з рідними, але Будапешт не допускає до них українського консула. Про це 19 червня у фейсбуці повідомив речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко.

- МЗС України вчергове звернулося до угорської сторони із вимогою негайно допустити українського консула до українських військовополонених, аби він міг оцінити їхній фізичний та психологічний стан, розповісти їм про їхні права, а також надати термінову консульську допомогу, - написав він. 

Ніколенко зазначив, що спілкування українських військовополонених із рідними відбувається в присутності третіх осіб. Він підкреслив, що Угорщина без відома українського уряду або міжнародних правозахисних організацій вивезла 11 військовополонених з Росії. Дії Будапешта можуть кваліфікуватися як порушення положень Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. 

Радник Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, Іван Ангелін розповів у коментарі Суспільному, що про умови утримання українських полонених нічого не відомо, адже зустрічі з родичами дозволені не у місцях утримання.

- Зустрічі з родичами відбуваються наступним чином. Вони приїжджають - на території Угорщини селять в якомусь готелі чи хостелі, потім забирають і везуть в якесь місце, і туди також привозять хлопців. Тобто родичі не відвідують місця утримання, а їх привозять і буквально годину, максимум дві, спілкуються, - розповів Ангелін.

За його словами, родичам також нічого не кажуть щодо перспектив повернення українців додому, а інформацію про імена та прізвища полонених було отримано не в результаті офіційних перемовин - це були оперативні відомості.

Вони вважатимуться зниклими безвісти за особливих обставин до повернення в Україну. Це перший відомий випадок, коли третій країні передають українських військовослужбовців. 

8 червня Російська православна церква (РПЦ) заявила, що передала Угорщині групу українських військовополонених нібито на прохання Будапешту. 9 червня віцепрем’єр Угорщини із церковних справ Жолт Шем’єн підтвердив, що Росія передала до Угорщини 11 закарпатських угорців. Речник МЗС України Олег Ніколенко повідомив, що український уряд не був поінформований про перемовини між угорською та російською сторонами. До МЗС було запрошено тимчасового повіреного Угорщини. 16 червня Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, Олег Котенко повідомив, що Україна встановила місцезнаходження та прізвища 11 українських захисників угорського походження.