Дочекалися! Західні партнери довго дискутували, але, схоже, що вже визначилися. В переддень 45-річчя президента України Володимира Зеленського з’явилась інформація, що низка країн днями ухвалить офіційні рішення про постачання нашій країні танків.
KP.UA систематизувала, від кого Україна вже почула або ось-ось почує тверде «так»: «Ми даємо вам танки!».
25 січня канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що Німеччина поставить Україні 14 танків Leopard-2 та дозволить іншим країнам реекспорт німецьких танків. Вони надійдуть із запасів Бундесверу.
А в середній та довгостроковій перспективі можуть бути передані танки із запасів, які має німецька промисловість.
За інформацією видання Politico, вже цього тижня США оголосять рішення про передання Україні американських танків M1 Abrams. Можемо сподіватись на 30 одиниць техніки. Постачання Abrams нібито планується в межах «Ініціативи з надання допомоги Україні у сфері безпеки» - програми, яка дозволяє США фінансувати закупівлю зброї та обладнання для України, а не вилучати їх із наявних американських запасів.
Інформацію про плани США передати Україні танки підтвердив народний депутат Єгор Чернєв.
«Наша схема, про яку ми вели переговори з американцями багато місяців, спрацювала. Наше танкове лоббі, яке ми також багато місяців формували у США, - спрацювало. Спільна робота президента Зеленського, міністрів Рєзнікова та Кулеби, а також парламенту. Тепер на черзі - авіація та ракети. І ми їх також отримаємо», - написав на своїй сторінці в фейсбуці парламентар.
Позитивні новини ми вже почули і від влади Нідерландів. Прем’єр країни Марк Рютте в інтерв’ю Frankfurte Allgemeine Zeitung повідомив, що Нідерланди можуть викупити 18 танків Leopard-2, які були взяті у Німеччини в оренду, й передати їх Україні в межах танкової коаліції. У той же час він додав, що такий крок має сенс лише в координації з іншими країнами, наприклад Фінляндією та Португалією, але рішення поки немає.
В процесі ухвалення кінцевого рішення про передачу до 8 танків Leopard-2 із наявних 36 перебуває Норвегія. Видання Dagens Næringsliv, з посиланням на власні джерела серед високопосадовців, повідомило, що незабаром уряд Норвегії оголосить про відповідне рішення.
Також не виключено, що уряд Норвегії може ухвалити рішення про купівлю нових зразків танків.
Країна-драйвер так званої «танкової коаліції» Польща неодноразово заявляла про готовність передати наявні в неї німецькі танки Leopard-2 для посилення ЗСУ на полі бою. Вони навіть були готові постачати техніку без згоди на реекспорт від Німеччини, хоча 23 січня стало відомо, що Польща все-таки відправила офіційний запит до Берліну щодо постачання Україні танків.
- Навіть якщо ми в підсумку не отримаємо цієї згоди, в рамках невеликої коаліції - навіть якщо в ній не буде німців - ми все одно передамо танки разом з іншими в Україну, - заявив прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.
До того ж він додав, що Польща продовжить тиск на Німеччину з метою, щоб країна зголосилась на передачу України значної кількості танків. Мова йде навіть не про десятки.
- Ми постійно тиснемо на уряд у Берліні, щоб він надав свої танки. У них є понад 350 активних Leopard-ів і близько 200 на зберіганні. Вони дійсно можуть допомогти Україні, яка сьогодні бореться. Ця боротьба також означає боротьбу за безпеку, за мир в Європі, - додав Моравецький.
Фінляндія готова зробити свій внесок в рамках «танкової коаліції». Про це президент Фінляндії Саулі Нійністе повідомив на брифінгу 24 січня під час свого візиту в Україну.
- Нам треба мати на увазі, що дискусія, яка триває щодо танків, – це щодо більшого підрозділу. Взяти один танк тут, другий - там - недостатньо. Має бути потужний підрозділ у Європі. Ми (Фінляндія. - Авт.) обговорюємо можливість створити такий підрозділ, розглядаємо варіанти, - сказав Нійністе.
Свою офіційну позицію в рамках "танкової коаліції" повідомила Іспанія. Вона зводиться до того, що країна готова допомогти Україні перемогти Росію на полі бою, посиливши ЗСУ танками Leopard-2. Як пише видання El Mundo з посиланням на міністерку оборони Маргариту Роблес, Іспанія може відремонтувати та модернізувати свої танки Leopard-2 за місяць та передати їх Україні.
- Танки зберігалися за усіма правилами консервації, тож не потребують значного ремонту. Однак країна не постачатиме їх Україні без координації із союзниками, - цитує Роблес іспанське видання.
На засіданні Контактної групи з питань оборони України, більш відомому як «Рамштайн», яке відбулось 20 січня, дванадцять країн погодилися надати Україні близько 100 танків Leopard-2. Про це в інтерв’ю ABC News повідомив високопоставлений український чиновник.
Водночас видання уточняє, що поставки можливі виключно після отримання від уряду Німеччини згоди на реекспорт танків.
Наскільки танки такі важливі у цій війні?
Тяжка броньована техніка дозволяє дуже швидкими темпами проводити наступальні операції, які звільняють українську територію. Наприклад, Харківську область ЗСУ звільнили лише за кілька днів. У боях під невеликим містом Куп'янськ українські військові за дуже короткий час оперативно просунулися вглиб окупованої Росією території на 90 кілометрів. Ключем до цього воєнного успіху саме і стало одночасне задіювання танків, артилерії та розвідки за допомогою безпілотників.
- Україна показала у ході дуже успішного механізованого просування під Куп'янськом, що вона здатна вести бій з одночасним залученням різних родів військ завдяки комбінуванню цих систем озброєння та попередньої підготовки, - констатує експерт Мюнхенської конференції Ніко Ланґе.
Скільки танків Leopard на озброєнні країн Європи:
Видання WELT провело дослідження щодо кількості танків Leopard різної модифікації, які є в європейських країнах. Загальний висновок: наразі в Європі є 800 Leopard у модифікації 2A4 та 2A6; 300 танків – в модифікації 2А5 та майже 100 - найсучаснішої версії 2А7.
По країнах розклад такий: