Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
23 квiтня
Завантажити ще

Танкові битви на дипломатичному фронті: коли чекати на сучасну зброю від союзників

Танкові битви на дипломатичному фронті: коли чекати на сучасну зброю від союзників
Фото: bundeswehr.de

Головною темою військових постачань до України наразі є танки. Києву для проведення успішних наступальних операцій потрібна важка броньована техніка. Але не всі союзники готові її надати.

На зустрічі на авіабазі "Рамштайн" західні партнери почали формувати "наступальний кулак", про який просив головком ЗСУ Валерій Залужний, але процес зупинився на танках через позицію Німеччини. "У нас є оптимістичний прорив. Ми дійшли згоди, що країни, які мають на озброєнні Leopard 2, можуть розпочинати навчальні курси для наших танкових екіпажів. Спочатку потрібно навчитися, а потім уже бути готовим до використання тієї чи іншої техніки", - заявив міністр оборони Олексій Резніков. Раніше Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний говорив, що "може перемогти ворога", але для цього йому потрібно "300 танків, 600-700 БМП, 500 гаубиць".

KP.UA розбиралася у цьому питанні.

Наскільки танки такі важливі у цій війні?

Тяжка броньована техніка дозволяє дуже швидкими темпами проводить наступальні операції, які звільняють українську територію. Наприклад, Харківську область ЗСУ звільнили лише за кілька днів. У боях під невеликим  містом Куп'янськ українські військові за дуже короткий час оперативно просунулися вглиб окупованої Росією території на 90 кілометрів.

Ключем до цього воєнного успіху саме і стало одночасне задіювання танків, артилерії та розвідки за допомогою безпілотників. "Україна показала у ході дуже успішного механізованого просування під Куп'янськом, що вона здатна вести бій з одночасним залученням різних родів військ завдяки комбінуванню цих систем озброєння та попередньої підготовки", - констатує експерт з України Мюнхенської конференції з безпеки Ніко Ланґе.

Хто готовий давати танки, а хто – ні?

Прем'єр-міністр Британії Ріші Сунак пообіцяв надати Україні 14 танків Challenger 2, що робить її першою західною країною, яка постачатиме важкі танки, на яких наполягав Київ.

Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що Варшава збирається віддати Україні близько півтора десятка танків Leopard 2, але це питання ще потребує узгодження із союзниками. Тому що передача танків Leopard 2, які вироблені у Німеччині і знаходяться на озброєнні Війська польського, вимагає погодження з Берліном. Німеччина, яка має експортну ліцензію, має надати дозвіл на передачу танків свого виробництва.

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький на форумі у Давосі заявив, що вони розраховують на передачу до сотні сучасних танків України у кооперації із союзниками. "Ми виділимо наші 14 танків Leopard і тепер ми чекаємо на Leopard від Данії, Фінляндії, Німеччини та інших країн ЄС", - повідомив Моравецький.

При цьому Матеуш Моравецький уточнив, що Варшава допускає створення коаліції з країнами, готовими передати Україні частину своїх бойових танків Leopard 2, без участі Німеччини, якщо Берлін так і не погодить їх постачання. Польський прем'єр вважає поведінку Німеччини неприйнятною і не розуміє, що ще має статися, щоб у Берліні «розкрили очі і почали діяти відповідно до свого потенціалу». «Ми не будемо пасивно спостерігати, як Україна спливає кров'ю», — підкреслив Моравецький.

- У них є понад 350 активних Leopard та близько 200 на зберіганні. Вони справді можуть допомогти Україні, яка сьогодні бореться. Ця боротьба також означає боротьбу за безпеку, за мир у Європі, - додав він».

І міністр закордонних справ ФРН Анналена Бербок одразу відповіла: уряд Німеччини не буде проти, якщо Польща передасть Україні танки Leopard 2.

Французький президент Еммануель Макрон приєднався до країн, які готові поділитися необхідним видом зброї прямо зараз. За його словами, Франція виділить свої бойові танки Leclerc.

"Щодо Leclerc я попросив міністра збройних сил попрацювати над цим. Ніщо не виключається, і це дійсно оцінюється колективно", - зазначив французький президент.

У чому причина сумнівів Німеччини?

Німецький канцлер Олаф Шольц в інтерв'ю The New York Times висловив думку, що Німеччина не хоче спровокувати розширення масштабів війни. Офіційний Берлін побоюється конфлікту між НАТО та Росією. "Ми робимо це таким чином (допомагаємо Україні. – Ред.), щоб не доводити ситуацію до стану війни між Росією і НАТО, тому що це було б катастрофою", – сказав Шольц.

Формально ж офіційний Берлін мотивує свою відмову постачати танки необхідністю скоординувати свої дії з рештою союзників. "Поки що не можемо сказати, у який момент буде прийнято рішення щодо Leopard. Воно може бути прийняте швидко, якщо буде досягнуто згоди з союзниками", - сказали у Міноборони Німеччини.

Видання Spiegel повідомляє, що уряд Німеччини не постачає Україні танки, бо боїться, що українські війська можуть використати їх для вторгнення до Росії. Джерела, близькі до уряду Німеччини, кажуть, що існує стурбованість, що Україна може «стати надмірно впевненою у собі», якщо здобуде низку перемог на полі бою, і вирішить вторгнутися до Росії. А це означатиме, що німецькі танки знову опиняться на території Росії.

Німеччина воювала проти Росії під час двох світових воєн, і тому у неї склався комплекс "історичної відповідальності" по відношенню до Росії. Це призвело до виникнення у Німеччині "викривленого" пацифізму - мир за будь-яку ціну, навіть ціною поступок і жертв.

Чи можуть США дати танки Abrams?

"Просто немає сенсу постачати танки Abrams на даний момент", - висловилася заступник прессекретаря Пентагону Сабріна Сінгх після інформації про те, що канцлер Німеччини Олаф Шольц відмовився постачати Leopard, доки Штати не погодяться на передачу ЗСУ Abrams.

Вона наголосила на проблемах з обслуговуванням американських танків. Abrams вимагає особливого палива, тоді як у Leopard та Challenger інший двигун і їм потрібен дизель. Британські та німецькі танки, за її словами, трохи легше обслуговувати, вони можуть маневрувати на великих ділянках території, перш ніж їм знадобиться дозаправка.

У Вашингтоні раніше вже пояснювали відмову постачати свої танки Abrams технічними причинами. Вони важать 55 тонн і мають газотурбінний двигун, що споживає паливо з величезною швидкістю.

Але голова комітету із закордонних справ Конгресу США Майкл Маккол дав зрозуміти - Сполученим Штатам слід повідомити про згоду передати Україні танки Abrams і змусити ФРН та інші країни ухвалити аналогічні рішення.

"Якщо ми оголосимо, що збираємося надати Україні танки Abrams, хоча б один танк, це додасть решти рішучості. Наскільки я розумію, Німеччина чекає, щоб ми взяли на себе ініціативу", - наголосив він.

Чому РФ боїться цих танків?

Спікер російської Держдуми В'ячеслав Володін пригрозив західним політикам страшною війною, яка знищить їхні країни. Мовляв, якщо західні партнери передаватимуть Україні наступальну зброю, Росія битиме і по цивільних об'єктах. А за день до зустрічі на базі "Рамштайн" заступник голови російської Ради безпеки Дмитро Медведєв знову почав розмахувати ядерною палицею.

"Програш ядерної держави у звичайній війні може спровокувати початок ядерної війни", - написав він.

Такі гучні погрози явно звучать не з позиції сили, а через острах перед танками. Leopard 2 – це один із десятка найкращих танків світу (також у десятку потрапили ізраїльський танк «Меркава», південнокорейський К2, американський Abrams, англійський Challenger 2 та французький Leclerc). Найсучасніший російський танк Т-90 до цього переліку не входить, оскільки Leopard 2 за тактико-технічними характеристиками значно випереджає російський варіант.

Довідка KP.UA

Танк Leopard 2

  • Бойова маса - 50-66,5 тонн
  • Екіпаж – 4 особи

Озброєння - 120-мм гладкоствольна гармата Rh-120 фірми Rheinmetall. З гарматою спарений кулемет MG3 калібру 7,62 мм. Ще один MG3 розташований в турельній установці на люку, що заряджається. Швидкострільність - до 8 пострілів за хвилину в русі.

Системи керування вогнем виробляють дані для стрільби (кути вертикального та горизонтального наведення гармати) на основі атмосферних умов, типу боєприпасу, просторового положення танка, відстані до цілі. Для прицілювання навідникові потрібно обрати ціль та накласти на неї маркер. Виявити замасковані цілі допомагає спеціальний датчик, який реагує на їхнє теплове випромінювання.

  • Потужність двигуна – 1500 к.с.
  • Швидкість - 68-72 км/год.
  • Запас ходу – 220-550 км.
  • Пробіг танка до капітального ремонту – 10 000 км.
  • Вартість – 10-20 млн доларів.