Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

ОАСК- все! Чим запам’ятався найскандальніший суд країни

ОАСК- все! Чим запам’ятався найскандальніший суд країни
Фото: facebook.com/OACK.640

Довго запрягали, але швидко приїхали. 13 грудня Верховна Рада конституційною більшістю схвалила президентський законопроєкт про ліквідацію Окружного адміністративного суду Києва. І того ж дня президент Володимир Зеленський підписав його. 

«Закон розроблено для забезпечення прав громадян на розгляд їхніх справ незалежним та неупередженим судом та підвищення рівня довіри до судової влади», - сказано у пояснювальній записці до законопроєкту. А якщо говорити простіше - ОАСК ліквідували, бо його судді винесли чимало скандальних, одіозних рішень, які потім були скасовані судами вищих інстанцій.

"Благословив" розгін Майдану в 2013-2014-х роках 

Гучно про себе судді ОАСК заявили ще наприкінці 2013 року, щойно набирали обертів протестні настрої на Євромайдані, які потім переросли в Революцію гідності. Представники Феміди кілька разів забороняли встановлювати намети і малі архітектурні форми у центрі столиці (на Майдані Незалежності, Хрещатику та Європейській площі). Ці рішення розв’язали руки правоохоронцям на розгін мирної акції протесту, затримання активістів та відкриття проти них кримінальних справ. 

Ревізія історії у шкільних підручниках 

У січні 2020 року ОАСК ухвалив ще одне рішення по Революції гідності. Йдеться про задоволення позову щодо опису подій Революції гідності у шкільних підручниках, а саме «недопустимості однобічного висвітлення подій 2013-2014-х років та спотворення дійсності історичної події». Позивач -  ексзаступник голови Адміністрації президента Віктора Януковича Андрій Портнов - вимагав скасувати гриф «Рекомендовано МОН» у ряді підручників з історії України для 5-го та 11-го класів, переглянути їх, а також оголосити конкурс для відбору нових підручників. 

У квітні 2020 року Апеляційний суд скасував це рішення ОАСКу. 

Скасував новий український правопис 

Через рішення ОАСК майже на 4 місяці в минулому році було призупинено впровадження нового українського правопису. Суд ухвалив рішення, що Кабмін перевищив свої повноваження, схваливши нові правила української мови. Потім це рішення було успішно оскаржене в Апеляційному суді.  

Битва проти проспекту Бандери

ОАСК намагався завадити декомунізації та дерусифікації вулиць у Києві. В лютому 2021 року ОАСК скасував рішення Київради про перейменування низки вулиць в столиці. Передусім суд виступив категорично проти перейменування Московського проспекту в проспект Степана Бандери. До речі, справу про перейменування Московського проспекту ОАСК розглядав двічі - в 2019-му та 2021-му роках. Двічі визнавав таке перейменування незаконним. Двічі Апеляційний суд визнавав законність такого перейменування, тобто «зносив» рішення ОАС.

Скасував заборону на показ «Сватів»

У 2017 році ОАСК "показав зуби" СБУ, скасувавши її рішення про заборону на в’їзд до України російському акторові Федорові Добронравову та показ в Україні серіалу «Свати». Це був «подарунок» Зеленському напередодні перемоги у першому турі президентських виборів. Саме такий термін - «подарунок» - вжив голова ОАСК Павло Вовк на «плівках», які були опубліковані в рамках фільму-розслідування «Слідство.Інфо» «Нарадча кімната».

Поновив на посаді Насірова та «звільнив» Супрун з Ситником

Судді ОАСК ухвалювали й кадрові рішення. Так, у 2019 році суд поновив на посаді голову Державної фіскальної служби України Романа Насірова, який на той час вже був фігурантом кримінальних справ. Судді ОАСК дійшли висновку, що Насірова звільнили з порушенням процедури звільнення, а обставини його подвійного громадянства не доведені (хоча посольство Великобританії надало довідку про наявність у Насірова громадянства Туманного Альбіону).

У цьому ж році ОАСК задовольнив позов Ігоря Мосійчука про відсторонення Уляни Супрун від обов’язків міністра охорони здоров’я через наявність в неї нібито американського громадянства. Це рішення було успішно оскаржене в апеляційній інстанції. 

У 2020 році ОАСК «звільнив» директора НАБУ Артема Ситника на підставі рішення Конституційного суду про визнання неконституційним указу президента Петра Порошенка про призначення його головою НАБУ. Більш того, Окружний адміністративний суд Києва доручив ДБР порушити кримінальне провадження щодо перебування Артема Ситника на посаді після рішення Конституційного суду, а також доручив Мін'юсту прибрати інформацію про Ситника як очільника НАБУ з Єдиного державного реєстру.

А в грудні минулого року ОАСК був у кроці від поновлення Віктора Януковича на посаді президента України. Принаймні суд відкрив відповідне провадження за позовом експрезидента України Віктора Януковича до Верховної Ради.

Зрив конкурсу на голову САП

У грудні 2021 року ОАСК ухвалив рішення, яке заблокувало конкурс із обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Йдеться про скасування порядку роботи конкурсної комісії. Хоча у цей період конкурсна комісія вже мала назвати прізвище переможця конкурсу – Олександра Клименка, ексдетектива НАБУ. 

У вересні 2022 року Шостий апеляційний адміністративний суд ухвалив рішення, що порядок роботи конкурсної комісії є чинним.

Скасування націоналізації "Приватбанку"

У квітні 2019 року ОАСК поставив скандальну крапку в судовому позові Ігоря Коломойского до Кабміну, Нацбанку, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо націоналізації «Приватбанку». Суд визнав, що націоналізація була незаконною. 

Оскарження рішення ОАСК дійшло до Верховного Суду. У липні 2022 року Касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду підтвердив законність розпорядження НБУ про перевірку «Приватбанку», внаслідок якої виявили порушення й було ухвалено рішення про націоналізацію фінустанови.

ДОВІДКА «КП»

Окружний адміністративний суд міста Києва мав безмежні повноваження. Саме він мав право розглядати справи, де позивачем чи відповідачем є суб’єкт владних повноважень національного рівня. На практиці це означало, що ОАСК міг скасувати будь-яке рішення Кабміну, НБУ, міністерств, місцевих та київської адміністрацій і т.д.  

Голова ОАСКу Павло Вовк був фігурантом кримінальних проваджень. До нього були питання не лише в Україні. Так, 10 грудня 2022 року Держдепартамент США ввів проти українського судді та двох членів його родини санкції.  Вони були запроваджені в рамках так званого "закону Магнітського", який передбачає покарання для людей, причетних до масштабної корупції, переслідувань та порушень прав людини. Обмеження передбачали заборону на в'їзд до Сполучених Штатів.

Санкції, накладені на Павла Вовка, вірогідно, пришвидшили рішення про ліквідацію  самого суду. Фото: facebook.com/Павло Вовк​

Санкції, накладені на Павла Вовка, вірогідно, пришвидшили рішення про ліквідацію самого суду. Фото: facebook.com/Павло Вовк​

Новини по темі: ОАСК справа ОАСК