Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
24 квiтня
Завантажити ще

За слідами звільнення Денисової: закиди у корупції та захисті олігархів

За слідами звільнення Денисової: закиди у корупції та захисті олігархів
Фото: Прес-служба Кабінету Міністрів України/УНІАН

На 97-й день війни Росії проти України Верховна Рада ухвалила перше вагоме кадрове рішення: достроково у відставку відправили парламентського Уповноваженого з прав людини Людмилу Денисову. 234 депутати висловили їй недовіру. За наступника не голосували, оскільки «слуги» ще не визначилися з кандидатурою, яка б могла заручитися підтримкою зали.

Тим часом «КП в Україні» відповіла на топ-8 питань щодо посади омбудсмена в Україні.

1. Коли засновано цю посаду?

В Україні посаду Уповноваженого Верховної Ради з прав людини було засновано у 1998 році. Аналогічна посада є більш ніж у 100 країнах світу. Найпершою країною, де запрацював «парламентський омбудсмен», стала Швеція. У цій країні посаду омбудсмена створили ще 1809 року.

2. Чим займається омбудсмен?

Головна місія омбудсмена – парламентський контроль за дотриманням конституційних прав та свобод усіх українців. Інформацію про порушення прав громадян Уповноважений може черпати як із відкритих джерел, так і безпосередньо від громадян. Тематика скарг необмежена: від неправильно нарахованої пенсії, незаконного затримання, домашнього насильства, примусової вакцинації, тиску колекторів, захисту політв'язнів, питань помилування до законодавчих ініціатив депутатів, які обмежують права олігархів. У воєнний час омбудсмен також опікується жертвами війни, зокрема постраждалими від злочинів російської армії, захистом прав внутрішніх переселенців та біженців, евакуацією мирних жителів із гарячих точок, сприяє у вирішенні питань обміну полоненими.

Зобов'язати когось припинити порушення прав українців омбудсмен не може, але йому під силу звертатися з відповідними запитами до будь-якого держоргану країни та навіть приватних структур, а також вести переговори на міжнародному рівні.

Слід розуміти, що омбудсмен - це ціла інституція, а не робота однієї людини. У омбудсмена є тематичні представники, секретаріат та регіональні представництва.

3. Хто може стати Уповноваженим ВРУ з прав людини?

Омбудсменом може бути призначений лише громадянин України не молодший 40 років, який має високі моральні якості і в нього є досвід правозахисної діяльності. Кандидату обов'язково треба володіти на високому рівні державною мовою. Також важливий критерій – протягом п'яти останніх років проживати в Україні. Неприпустимо сумісництво, тобто він не може працювати в органах державної влади і місцевого самоврядування та у будь-яких підприємствах й організаціях, бути депутатом якогось рівня, не може і перебувати у будь-якій партії. Омбудсмену дозволено поєднувати свою роботу лише з викладацькою, науковою та творчою діяльністю.

4. Хто і на який період призначає?

Омбудсмен обирається парламентом на п'ять років на пропозицію спікера Верховної Ради чи групи депутатів у кількості не менше однієї чверті конституційного складу Ради, тобто не менше 112 депутатів. Для результативного голосування потрібно щонайменше 226 голосів народних обранців.

Ніна Карпачова обіймала посаду омбудсмена з 1998-го по 2012 рік. Фото Владислава Мусієнка/УНІАН

Ніна Карпачова обіймала посаду омбудсмена з 1998-го по 2012 рік. Фото Владислава Мусієнка/УНІАН

5. Чи можна раніше звільнити омбудсмена?

Так, можна. У законі про омбудсмена перераховано чіткий перелік умов, коли можна ініціювати процедуру дострокової відставки Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. У цьому переліку є п'ять передумов: порушення присяги, порушення умов про несумісництво, припинення громадянства України за станом здоров'я, якщо протягом 4 і більше місяців людина не може виконувати свої обов'язки, через зв'язок з олігархами. Про наявність таких підстав (або хоча б однієї з них) має повідомити спеціально створена слідча комісія Верховної Ради. Потім у гру вступає спікер чи група народних депутатів (щонайменше 112), які збирають підписи за відставку. Далі слідує голосування.

Важливо! У разі воєнного часу процедура дострокового звільнення інша. Спікер Верховної Ради або група народних депутатів можуть ініціювати недовіру омбудсмену, що запускає процедуру звільнення. Під причини "недовіри" можна підвести будь-що.

6. Хто в Україні опікувався захистом прав громадян по лінії Верховної Ради?

В історії незалежної України було лише три омбудсмени. З 1998-го до 2012 року цю посаду обіймала Ніна Карпачова. Потім була п'ятирічна каденція Валерії Лутковської. 2018 року омбудсменом обрали Людмилу Денисову.

7. Які претензії раніше озвучувалися до Денисової?

Багато уваги до персони омбудсмена Людмили Денисової було прикуто після того, як вона виступила проти антиолігархічного закону. У вересні 2021 року Денисова публічно заявила, що цей закон зневажає верховенство права і просто ображає добрих людей. У зв'язку з цим виникли питання, чи Денисова так само відбиватиметься й від інших законопроектів, до конституційності яких теж чимало запитань: закону про люстрацію, мову, корінні народи, верифікацію субсидій, громадянську конфіскацію.

У листопаді минулого року народні депутати навіть зареєстрували проект ухвали про створення тимчасової слідчої комісії для перевірки можливих фактів порушення Уповноваженим Верховної Ради з прав людини Людмилою Денисовою присяги. Але створити ТСК так і не змогли. У січні було голосування, але «слугам» не вдалося зібрати потрібну кількість голосів. За створення ТСК проголосували лише 202 парламентарії.

Правозахисники порушували питання про дострокову відставку Людмили Денисової ще й у липні 2019 року. Тоді представники Кримської правозахисної групи у своїй публічній заяві закликали Денисову подати у відставку. Причина – корупція. У заяві правозахисників було сказано, що 26 липня 2019 року НАБУ спільно з Управлінням спеціальних розслідувань ГПУ оприлюднили записи розмов голови Окружного адміністративного суду Києва Павла Вовка, які свідчать про використання омбудсменом Людмилою Денисовою своєї посади у власних інтересах, пов'язаних з протоколами НАЗК. Йдеться про призначення конкурсу на обіймання посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС) від Уповноваженого Ради на догоду третім особам.

А раніше НАЗК також виявила недостовірну інформацію у деклараціях екс-народного депутата, Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Людмили Денисової за 2015, 2016 та 2017 роки. Денисова заперечувала протоколи НАЗК у суді.

Валерія Лутковська протрималася на посаді п'ять років. Фото Михайла Койфмана/УНІАН

Валерія Лутковська протрималася на посаді п'ять років. Фото Михайла Койфмана/УНІАН

8. Чи потрапляли у скандали попередні омбудсмени?

За 14 років своєї правозахисної діяльності на посаді омбудсмена Ніна Карпачова особливих здобутків не продемонструвала. Багато правозахисників нарікали на неї та її апарат за те, що вони займалися «відписками» – розписували скарги українців на ті держустанови, на які вони скаржилися. 2011-го образила мітингувальників «чорнобильців», показавши їм середній палець руки замість того, щоб вислухати їхні проблеми, допомогти. 2012 року перший в історії України омбудсмен Ніна Карпачова стала фігурантом кримінальної справи. А все через оприлюднені нею фотографії Юлії Тимошенко з синцями. Омбудсмен придала гласності факти нібито побиття лідера «Батьківщини» у колонії. Після цього Карпачова змушена була емігрувати з України.

Друга українська омбудсмен, Валерія Лутковська, запам'яталася тим, що намагалася ігнорувати теми політичних переслідувань в Україні. Так, у 2012 році в ефірі "5 каналу" Лутковська наголосила, що не вбачає ознак політичного переслідування у кримінальній справі Юлії Тимошенко. Вона відмовляла у зустрічах доньці Тимошенко. Схожою риторика була й у справі екс-глави МВС Юрія Луценка. В інтерв'ю "Радіо Свобода" 2012 року Лутковська, коментуючи рішення Європейського суду з прав людини, який визнав незаконним арешт колишнього глави МВС Юрія Луценка, зазначила, що ця проблема не актуальна.

ДУМКА ПОЛІТОЛОГІВ

facebook.com/volodymyr.tsybulko

facebook.com/volodymyr.tsybulko

Володимир Цибулько: Влада готується до дострокових виборів
- Звільнення Людмили Денисової можна розцінювати як елемент сценарію влади з підготовки до дострокових парламентських виборів. На цій посаді їм потрібна «своя» людина. Денисова такою не була. 2018 року її обрали за квотою «Народного фронту», раніше вона була соратницею Юлії Тимошенко і досі близька до «Батьківщини». Звільнивши Денисову, команда Зеленського грає проти потенційного зростання рейтингу Тимошенко.
Посада омбудсмена за умов війни є досить впливовою, медійною. Ця людина виходитиме на публіку і розповідатиме про досягнення влади у створенні гуманітарних коридорів, про обмін полонених, розслідування воєнних злочинів, захист постраждалих від війни. Тобто своя людина на цій посаді може працювати на рейтинг пропрезидентської команди, а не відтягувати славу у бік іншої політичної сили.

ФБ Олексія Якубіна

ФБ Олексія Якубіна

Олексій Якубін: Це результат недоопрацювання Денисової
- Я б не шукав політику та якісь підкилимні ігри у причинах звільнення Людмили Денисової. Основний мотив дострокової відставки – недостатньо хороша робота омбудсмена за умов війни.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини має великий інструментарій для активної діяльності. Але я особисто за ці три місяці війни не побачив масштабної правозахисної кампанії Денисової: звернень до міжнародних інституцій та міжнародних лідерів, своїх колег за кордоном із закликом допомогти Україні організовувати гуманітарні коридори, обмінювати полонених, розслідувати воєнні злочини тощо. Чи була співпраця омбудсмена із правоохоронними органами? Питання відкрите.
Думаю, що протягом тижня народні депутати матимуть змогу обрати наступника Людмили Денисової. І ця людина буде більш публічною і з гарним правовим багажем, напрацьованими контактами з міжнародними правозахисними організаціями та структурами.