Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
20 квiтня
Завантажити ще

Чому Україна не запроваджує санкції проти Путіна та його спільників?

Чому Україна не запроваджує санкції проти Путіна та його спільників?
Фото: Ігор Русак/Ведучий фотоагентство через Getty Images

Росія вже може увійти до Книги рекордів Гіннесса за кількістю введених проти неї санкцій через війну проти України. І з кожним днем цей перелік множиться. Наразі Україна домагається, щоб Захід сказав тверде «ні» імпорту газу та нафти з Росії.

Міцніють і персональні санкції проти російського політичного бомонду, олігархів та їхніх родичів. Наприклад, США, Великобританія, Японія внесли до чорного списку навіть дочок Володимира Путіна.

А як же Україна? Які санкції запровадила наша країна?

Санкції проти депутатів Держдуми РФ зависли

Ще 23 лютого, напередодні повномасштабного вторгнення Росії, народні депутати України звернулися до РНБО із пропозицією запровадити санкції проти депутатів Держдуми РФ, які підтримали визнання так званих «ДНР» та «ЛНР». У списку налічувалася 351 особа. Цих політиків пропонувалося на десять років зробити персонами нон-грата в Україні, на цей період заблокувати їхні активи, анулювати дії спеціальних дозволів на користування надрами (якщо є), заборонити участь у приватизації, орендувати державне майно, користуватися радіочастотним ресурсом нашої країни, заборонити набувати права власності на землю в Україні, позбавити державних нагород України.

Цей документ станом на 12 квітня лежить на столі секретаря РНБО без руху. Рада безпеки не збиралася для розгляду питання про введення персональних санкцій проти депутатів Держдуми.

Звичайно, якщо ми вимагаємо від західних партнерів України, щоб вони запроваджували та посилювали санкції проти Росії та російських політиків, олігархів, то й самі повинні діяти синхронно – запроваджувати санкції. Думаю, що є якась об'єктивна причина, чому звернення парламентаріїв досі не розглянуте, і найближчим часом цей недолік буде усунений., – каже політтехнолог Олексій Якубін.

 

Секретар РНБО Олексій Данилов ще 1 квітня (і це не жарт) анонсував потужний санкційний удар по Росії. Говорив, що влада напрацювала 8 рішень проти РФ.

- Проблема застосування санкції полягає в тому, що майно, яке впливові росіяни мають в Україні, записано на афілійованих з ними осіб. Наприклад, є інформація, що на "Херсонобленерго" через підставних осіб впливає екс-віце-спікер Держдуми РФ Олександр Бабаков. І завдання правоохоронних органів – розслідувати та виявити всі ці ланцюжки від фактичних власників до реальних, а потім РНБО вже запроваджуватиме санкції, – каже політтехнолог, економіст Тарас Загородній.

Експерти також звертають увагу на прогалини урядового рішення про запровадження повного торговельного ембарго проти Росії. Його можна легко обійти. Рішення слід розширити і на Білорусь. Інакше через Білорусь як союзну з РФ державу поставлятимуть до України «заборонені» російські товари та послуги.

Донькам Путіна дорога до України відкрита

Якщо проти депутатів Держдуми процес застосування санкцій хоч якось запущено, то питання про внесення до списку санкцій найближчих родичів президента Росії Володимира Путіна, глави МЗС РФ Сергія Лаврова, спікера Кремля Дмитра Пєскова, міністра оборони Сергія Шойгу тощо навіть не обговорювалося. Невже в цьому немає потреби?

- Особливість російських політичних еліт у тому, що вони публічно клянуться у любові та вірності Росії, але вважають за краще зберігати свої кошти, мати нерухомість у Європі, США. Їхні діти там навчаються, працюють і навіть мають дозвіл на проживання. І якщо країни ЄС, США вводять санкції проти нащадків Путіна, Лаврова, Пєскова та інших, то це для них боляче, оскільки вони позбавляються грошей, даху над головою і їхні кар'єрні перспективи обнуляються. Якщо ж Україна запровадить санкції проти дітей російського президента та його посіпак, то дискомфорту це їм не доставить: ті ж доньки Путіна – Катерина Тихонова та Марія Воронцова – не мають в Україні нерухомості або рахунків у банку, - аналізує Олексій Якубін. – Але санкції хоч і формально, але треба запроваджувати. Навіть теоретично не можна допустити, щоб найближчі родичі людей, які розв'язали і підтримували війну проти України, заперечували звірства російської армії в українських містах, мали вільний в'їзд до нашої країни.

Риторичним залишається питання, чи потрібно Україні вводити санкції безпосередньо проти президента Росії Володимира Путіна. Деякі європейські країни на такий крок наважилися.

- З погляду міжнародної дипломатії не можна запроваджувати санкції проти президента країни та глави МЗС. Інакше зачиняються двері для дипломатії, – каже експерт-міжнародник Тарас Чорновіл. – Тому існує думка, що проти Путіна Україні не можна вводити санкції, оскільки тоді вже й мови не може бути про мирні переговори з РФ. Це нісенітниця. З моменту повномасштабного вторгнення Росії до України класична дипломатія вже не працює. Проти Путіна нам треба запроваджувати санкції. Це стане серйозним жестом для світової спільноти. Коли ж справа дійде до укладання реальної мирової угоди, то формат переговорів буде значно ширшим і персональні санкції не стануть на заваді.