24 листопада
Завантажити ще

Що таке «закрите небо», в чому сила «Байрактар» і хто виплачує репарації?

Що таке «закрите небо», в чому сила «Байрактар» і хто виплачує репарації?
Фото: https://www.facebook.com/photo/?fbid=295477229350942&set=pcb.295478239350841

Повномасштабна війна, яку Росія розпочала проти України, триває вже восьмий день. В інформаційному просторі з'явилося дуже багато термінів, які лавиною увійшли у побут мирних українців.

«КП" в Україні» розшифрувала, що означають терміни, які вживаються найчастіше. Читаємо. Запам'ятовуємо.

"Байрактар" – ударний оперативно-тактичний середньовисотний безпілотник турецького виробництва. Його можна використовувати для проведення розвідки, вони також здатні нести дві протитанкові ракети з лазерним наведенням або чотири коректовані плануючі високоточні авіабомби. Байрактор може перебувати у повітрі від 12 до 24 годин. Максимальна дальність керування – до 150 км. З 2021 року «Байрактари» перебувають на озброєнні у ЗСУ.

"Військова спецоперація" - термін, який президент Росії Володимир Путін використовує для пояснення вторгнення російських військ до України. Цей термін використовують і російські ЗМІ, хибно висвітлюючи повномасштабну війну Росії проти України, в десятки разів применшуючи кількість жертв як серед російських солдатів, так і серед мирного населення України.

Повітряна тривога – оповіщення людей за допомогою сирени про те, що може бути бомбардування або ракетний обстріл. Як тільки почуєш сирену, треба бігти в укриття.

«Гаага» – Міжнародний кримінальний суд – перший постійний міжнародний орган кримінальної юстиції, до компетенції якого входить переслідування осіб, відповідальних за геноцид, військові злочини, злочини проти людяності, а також злочини агресії. Заснований на основі Римського статуту, прийнятого у 1998 році. Офіційно розпочав свою роботу з 1 липня 2002 року. Цей суд також називають "Гаагою", оскільки його місцезнаходження - в Гаазі. Проте за бажанням суду засідання можуть відбуватися у будь-якому іншому місці. У зв'язку з військовою агресією Росії проти України, яка розпочалася 24 лютого, вже 39 країн світу звернулися до МКС із позовами про притягнення РФ до відповідальності.

Гуманітарний коридор – тимчасова зона, призначена для забезпечення безпечного транзиту гуманітарної допомоги (вивезення поранених, загиблих) у зоні ведення воєнних дій. На період дії гуманітарного коридору забороняється застосування будь-якого з видів зброї у певних зонах.

Діпфейк – це технологія, яка застосовує штучний інтелект для створення фальшивих зображень або відеороликів з "реальними" людьми завдяки накладенню та поєднанню окремих фрагментів на інші зображення та відеоролики.

"Джавелін" - протитанкова зброя, яку вважають однією з найсучасніших у світі. Ракети комплексу здатні вражати як бронетехніку, так і укріплені бункери з відстані більше 2 км, можуть знищувати і важкі танки, атакуючи їх зверху - через вразливу їхню частину.

Демілітаризація – повне та всеосяжне роззброєння аж до відмови від підготовки до війни, перетворення зброї та бойової техніки на цивільний виріб шляхом внесення незворотних змін, які роблять його бойове застосування неможливим, ліквідація військових укріплень та споруд на певній території, а також заборона сили на підставі договору між заінтересованими державами; роззброєння.

Денацифікація – історичний термін, який означав комплекс заходів, спрямованих на очищення повоєнного німецького та австрійського суспільства, культури, преси, економіки, освіти, юриспруденції та політики від впливу нацистської ідеології. У російсько-українській війні цей термін президент Володимир Путін вживав як одну з цілей своєї «військової операції» – очищення України від «нацистів», які, на його думку, заполонили нашу країну.

Закрите небо - безпілотна зона, тобто коли повітряний простір закривається, а будь-яка ціль, що з'являється в ньому, знищується силами НАТО. Українські дипломати наразі борються за те, щоб забезпечити над Україною «закрите небо». Це допоможе стримувати військову агресію Росії в небі, попередить ракетні удари по Україні, зокрема по мирних жителях, цивільних об'єктах.

Іноземний легіон – підрозділ територіальної оборони, що комплектується іноземцями, які готові разом з українцями дати відсіч російським окупантам.

"Іскандери" – російський ракетний комплекс. Використовується на відстані до 500 км. Може знищувати системи ППО та ПРО. У війні Росії проти України також використовувалися "Іскандери". Зокрема, ракетного удару 28 лютого по аеропорту Житомира було завдано з "Іскандерів".

Касетні бомби – снаряд, який скидається з повітря або запускається із землі. Такий боєприпас розривається у повітрі, випускаючи десятки, а іноді й сотні дрібніших бомб, здатних покрити територію розміром у кілька футбольних полів. Це означає, що всі, хто знаходиться на цій території, включаючи мирних жителів, ризикують загинути або зазнати травм. Іноді такі бомби не вибухають одразу, що дозволяє їм вбивати чи калічити людей через довгий час після закінчення конфлікту. З 2010 року використання касетних бомб заборонено Конвенцією ООН, під якою підписалось понад 110 країн світу. У війні проти України Росія вже кілька разів використала касетні бомби. Так, 26 лютого на Харків було скинуто касетну бомбу з мінами «Пелюсток».

Контрибуції - платежі, що накладаються на державу, що програла, на користь держави-переможця. Президент Володимир Зеленський вже заявив, що Росії настав час звикати до цього слова.

«Привід Києва» - український військовий пілот-ас, який на "МіГ-29" Повітряних сил України за перший тиждень війни збив 21 вороже повітряне судно.

Оперативна пауза – тимчасова перерва у проведенні активних бойових дій. Зазвичай,цей час використовується для перегрупування військ або нарощування військової сили.

Репарації - фінансове відшкодування країною – агресором усіх матеріальних збитків, завданих країні-переможцю.

«Російський корабель – йди нах*й» - фраза одного з українських прикордонників на острові Зміїний у відповідь на команду з російського корабля здатися. Фраза стала якимось гаслом російсько-української війни.

Статус «кандидат у члени ЄС» - статус країни перед тим, як розпочинається офіційна процедура приєднання до Євросоюзу. Потім країна має виконати план дій (провести реформи в країні). На сьогоднішній день шість країн світу мають такий статус: Туреччина, Албанія, Північна Македонія, Сербія, Чорногорія, Україна.

DDoS-атаки - хакерська атака на інтернет-ресурси, комп'ютери, обчислювальну систему з метою вивести їх з ладу, тобто створення таких умов, за яких сумлінні користувачі системи не зможуть отримати доступ до системних ресурсів (серверів), що надаються, або цей доступ буде утруднений.

Nlaw - переносна протитанкова керована ракета.

Starlink – супутниковий інтернет-зв'язок, який неможливо вирахувати або «перебити». Швидкість такого інтернет-з'єднання дуже висока, за деякими оцінками - до 1Гбіт/с на одного користувача, і використовувати його можна у будь-якій точці нашої планети.

Stinger - американський переносний зенітно-ракетний комплекс, призначений для ураження повітряних цілей, що низько летять. Крім того, він забезпечує можливість обстрілу неброньованих наземних або надводних цілей.
SWIFT - це не платіжна система, як Visa чи Mastercard, а світова міжбанківська система передачі фінансової інформації. За допомогою SWIFT банки сповіщають один одного про платежі, і самі платежі проводяться банками. Система охоплює понад 11 тис. найбільших кредитно-фінансових організацій більш ніж у 200 країнах світу з уніфікованими кодами, які присвоюються кожному банку. Ця ідентифікація спрощує роботу контрагентів та дозволяє швидко проводити платежі.