20 сiчня
Завантажити ще

Що дарували Зеленському у 2021 році: від скляного автобуса до плаката із фразою Наполеона

Що дарували Зеленському у 2021 році: від скляного автобуса до плаката із фразою Наполеона
Фото: Олена Галаджий

Для цього ми завітали до Фонду президентів України, який працює при бібліотеці ім. Вернадського. Цей фонд був створений президентом Леонідом Кучмою у 1996 році. Сюди двічі на рік передаються презенти, які український глава держави отримує під час іноземних візитів, а також поїздок Україною, офіційних зустрічей, культурних заходів.

Від Дуди – «Кримські сонети», від Байдена – чаша, а від Ердогана – краватка.

- Востаннє з Офісу президента ми отримували подарунки близько місяця тому. Усі вони представлені в окремій експозиції, - каже директор Фонду президентів України Володимир Удовик і показує на стіл із написом «Виставка останніх надходжень» (про раніше передані у фонд подарунки Зеленського тут ). - Придивляємось.

Від польського колеги Анджея Дуди український президент Володимир Зеленський отримав томик "Кримські сонети" авторства Адама Міцкевича. Ізраїльський президент Іцхак Герцог презентував Зеленському книги в оригінальному оформленні, присвячені трагедії у Бабиному Яру. Також він подарував українському президентові амфору із написом «Єрусалим». Сувенір із храму Гебеклі-Тепе Зеленський отримав від президента Туреччини Реджепа Ердогана. Ще один подарунок від турецького лідера – іменна краватка… з ініціалами Ердогана.

Подарунки від американців: скульптура, плакати, чаша. Фото: Олена Галаджій.

Подарунки від американців: скульптура, плакати, чаша. Фото: Олена Галаджій.

- Зазвичай президенту дарують речі, пов'язані або зі спільною історією країн, або передають унікальність країни дарувальника. Всі речі обов'язково ексклюзивного виробництва, - розповідає Володимир Удовик і зазначає: - Одяг президентам також дарують, але вони його не носять. Усі подарунки передаються до фонду. Та й як ви собі уявляєте, щоб президент одягнув краватку з ініціалами іноземного колеги?

Але навіть якби на подарунку були ініціали українського лідера, все одно використовувати його в особистих потребах не заведено. Саме тому не носить подарунок від посла Пакистану – іменну червону сумочку – перша леді України Олена Зеленська.

Серед останніх надходжень до фонду багато подарунків від високопоставлених осіб США: від президента Джо Байдена – чаша з білого металу, від міністра оборони Ллойда Остіна – скульптура з американським прапором, від Конгресу США – скляний виріб з гравіюванням орла та два преспап'є у формі орлів, від сенатора Біла Нельсона – плакат у рамці НАСА з прапорами США та України та плакат із фразою Наполеона Never interrupt your enemy when he is making a mistake, що у перекладі означає «Ніколи не заважай ворогові, коли він робить помилки». Раніше від американських віп-політиків Зеленський отримав піднос – від держсекретаря США Ентоні Блінкена, порцелянову попільничку – від посла США у Польщі Джоржетт Мосбахер.

Від сенатора Біла Нельсона – плакат у рамці НАСА із прапорами США та України. Фото: Олена Галаджій.

Від сенатора Біла Нельсона – плакат у рамці НАСА із прапорами США та України. Фото: Олена Галаджій.

Часто президентові дарують посуд. Наприклад, від міністра закордонних справ Туреччини Мавлюта Чавушоглу Зеленському піднесли фарфорове блюдо з кришкою для десертів, від турецького міністра оборони Хулусі Акара – фарфорову тарілку та комплект посуду ручної роботи з національним розписом, від прем'єр-міністра Словаччини – скляну вазу, від посла Єгипту - металеву тарілку з прапорами України та Єгипту. Унікальну фігурку автобуса із гутного скла із зображенням прапора Філіппін презентував Володимиру Зеленському посол Філіппін в Україні Леа Бейсінанг-Руїза.

Ікона на ящиках з-під патронів

Серед недавніх надходжень до фонду є й подарунки Володимиру Зеленському від співвітчизників. Наприклад, від однієї талановитої школярки президент отримав картину «Гордість нашої країни – державний прапор». Під час візиту до Кіровоградської області главі держави подарували плакетку з Гімном України та «Заповітом» Тараса Шевченка.

- Частина президентських подарунків представлена на виставці, що відкрилася 6 грудня у Маріїнському палаці та присвячена 30-річчю створення Збройних сил України. Як ви вже здогадалися, це подарунки, пов'язані з військовою тематикою та подаровані Верховному головнокомандувачу від військових: ікона, написана на ящиках з-під патронів, зріз дерева, в який вбиті гільзи патронів у вигляді тризубця, – розповідає Володимир Удовик.

БУДЬ В КУРСІ

Хто може потрапити до Фонду президентів та подивитися виставку президентських подарунків?

Усі бажаючі. Для групових екскурсій слід звернутись з офіційним листом на ім'я гендиректора бібліотеки ім. Вернадського Любові Дубровіної із проханням дозволити відвідати Фонд президентів України.

Екскурсії проводяться в дні роботи бібліотеки та з дотриманням усіх карантинних обмежень (подання сертифіката про вакцинацію або негативного ПЛР-тесту, або сертифіката про те, що перехворіли на ковід).

Шкільні екскурсії також проводяться. Вартість – 225 гривень за групу до 15 осіб + по 15 гривень за кожну наступну людину (якщо група більше 15 чоловік).

На чаші американського президента гравіювання - мовляв, подарунок українському народу з нагоди саміту

На чаші американського президента гравіювання - мовляв, подарунок українському народу з нагоди саміту

Скільки подарунків-експонатів перебуває у фонді?

На сьогоднішній день у Фонді президентів України є близько 2300 подарунків главам держави. Це подарунки президентів Леоніда Кучми, Віктора Януковича, Віктора Ющенка, Петра Порошенка та Володимира Зеленського.

- З урахуванням того, що Леонід Кучма був президентом дві каденції, то, відповідно, його подарунків у фонді найбільше, понад 1200. Шостий президент України Володимир Зеленський отримав і вже передав до фонду понад 300 подарунків, - каже заввідділом пошуку та обліку документів фонду Оксана Бойко. – Враховуючи, що у нас невелике приміщення, то ми не можемо виставити усі президентські подарунки для огляду. Тому систематизуємо їх у тематичні експозиції, постійно оновлюємо виставку.

За її словами, не за горами відкриття експозиції найунікальніших подарунків президентам України.

- Там буде представлений найбільший подарунок (вовняний килим ручної роботи із зображенням 12 президентів – глав країн СНД розміром 5 на 4 метри) та найменший (флешка у вигляді машинки). Будуть і незвичайні – наприклад, струни для гітари та магніт - качка по-пекінськи, – розповідає Оксана Бойко.

Плакетка (дощечка з написом) із гімном України. Фото: Олена Галаджій

Плакетка (дощечка з написом) із гімном України. Фото: Олена Галаджій

Чи можна відвідати музей подарунків президентів України онлайн?

Поки ні Але незабаром це стане можливо.

– Так, ми плануємо створювати віртуальну виставку подарунків. Усі експонати отримають QR, за яким можна буде дізнатися все про цей подарунок: хто подарував, коли, – ділиться планами Оксана Бойко.

Фото
Фото
06 Грудня 202117:25