21 листопада
Завантажити ще

Як карають депутатів за мати, бійки і сексизм?

Як карають депутатів за мати, бійки і сексизм?
Фото: Поліщук Максим/УНІАН

Регламентний комітет Верховної Ради визначився з покаранням для народного депутата Галини Третьякової. За те, що «слуга» аморально висловилася про смерть народного депутата Антона Полякова, її пропонують відсторонити від участі в 5 пленарних засіданнях Верховної Ради. Але, щоб «вердикт» вступив в силу, за нього ще потрібно проголосувати. Голосування попередньо запланували на 2 листопада.

Поки Галина Третьякова очікує своєї долі, «КП в Україні» вивчила, як в різний час реагував на ганебні витівки народних обранців регламентний комітет парламенту.

Тищенко та Лерос пробачили бійку, Ківі - мати на адресу журналіста

У вересні 2021 року народний депутат від «Слуги народу» Микола Тищенко виштовхав з парламентської трибуни позафракційного колегу Гео Лерос. Силові прийоми Тищенко пустив в хід, реагуючи на емоційні заяви Лерос на адресу президента Володимира Зеленського.

Глава фракції «Слуга народу» Давид Арахамія звернувся до регламентного комітету Верховної Ради з проханням дати оцінку діям двох депутатів. Але «регламентщікі» вмили руки.

У червні цього ж року народні депутати від фракції «Опозиційна платформа - За життя» звернулися в регламентний комітет з проханням дати оцінку репліці-загрозі «слуги» Микити Потураєва на свою адресу.

- Нас запитували, коли закінчиться епоха бідності - тоді, коли закінчиться епоха брехні. Коли повсталий народ витягне цю фракцію (ОТЗЖ - Авт.), Сумарні статки якої можна порівняти з річним бюджетом України і розстріляє, - заявив Потураєв, чим спровокував бійку між Миколою Тищенко та Іллею Ківою. У той же день Потураєв публічно вибачився, відзначивши, що його фразу неправильно трактували колеги. Регламентний комітет з цього питання не збирався.

У лютому регламентний комітет вивчав поведінку народного депутата Іллі Ківи, а саме, інцидент, під час якого він обматюкав журналіста за неприємний для нього питання. За лихослів'я відносно представника ЗМІ Ківі нічого не було. Виявилося, немає правових підстав для покарання. Якби Ківа обматюкав народного депутата, та ще й під час пленарного засідання - в такому випадку підстави були б. А ось дотримання дисципліни та норм етики депутатами поза пленарних засідань і між іншими особами (не депутати) Регламент ВРУ не регулює.

Схоже, в фракції Галину Третьякову змусили виправдовуватися за свої висловлювання перед журналістами. Фото: Скріншот.

Схоже, в фракції Галину Третьякову змусили виправдовуватися за свої висловлювання перед журналістами. Фото: Скріншот.

За пікантну переписку позбувся посади, а запуск дрона виправдали

У грудні 2019 року регламентний комітет вирішував долю народного депутата Богдана Яременка. Парламентарій був викритий в пікантній листуванні під час пленарного засідання. Колеги з трьох фракцій попросили звільнити з посади голови Комітету ВРУ з міжнародних питань. Щоб пом'якшити удар персонального «зашквара» по репутації всієї фракції «Слуга народу», винуватець скандалу написав заяву про добровільне складання повноважень голови комітету. Депутати з регламентного комітету підтримали таке рішення.

Від відвідування п'яти пленарних засідань в 2019-м відсторонили народного депутата Ірину Геращенко за фразу «зелені чоловічки» на адресу депутатів від фракції «Слуга народу».

- 5 років тому «зелені чоловічки» оволоділи Кримом, зараз «зелені чоловічки» захоплюють український парламент, - сказала з трибуни Верховної Ради Ірина Геращенко, а у відповідь глава фракції «Слуга народу» звернувся зі скаргою до регламентного комітету.

Роком раніше члени регламентного комітету давали оцінку неетичним висловлюванням народного депутата Сергія Капліна. Парламентарій з трибуни Верховної Ради заявив, що слід було б скоротити кількість помічників народних депутатів, серед яких - «представниці професій широкого профілю, як правило, найдавнішої професії». Оцінили і покарали - заборона брати участь в 5 пленарних засіданнях Верховної Ради.

5 років тому« зелені чоловічки »оволоділи Кримом, зараз« зелені чоловічки »захоплюють український парламент

А ось парламентарія Володимира Місика не вдалося усунути від участі в 5 «пленарки», хоча комітет і рекомендував це зробити. Депутата таким чином хотіли покарати за його висловлювання, що не варто давати слово колезі Вікторії Пташник, так як «жінки вносять бійку в наш чоловічий колектив».

У 2017-му регламентний комітет вивчав ситуацію, чому побилися депутати Сергій Лещенко та Іван Мельничук, хто винен і яке покарання передбачити для забіяк. Історія була дуже галасливою, а ось її результат - дуже тихим. Депутатів ніяк не покарали, скандал банально заговорили.

З 2016-му, будучи першим віце-спікером парламенту, Ірина Геращенко зверталася до регламентного комітету, щоб той оцінив дії народного депутата Ігоря Луценка, що запустив в залі пленарних засідань дрон.

- Я як перший заступник голови Верховної Ради хочу офіційно звернутися до регламентного комітету з вимогою розглянути на комітеті порушення ст. 51 Регламенту Верховної Ради, який забороняє народним депутатам вносити до зали і використовувати під час проведення пленарного засідання плакати, гучномовці, інші предмети, метою яких не є забезпечення законодавчої діяльності. Вимагаю від українського парламенту розглянути це порушення і порушників на три дні позбавити права відвідувати засідання Верховної Ради і голосувати. Ми не повинні дозволяти пройдисвітам, які випадково опинилися в сесійній залі, перетворювати вищий законодавчий орган парламенту в цирк, - публічно заявляла Геращенко. Регламентний комітет з цього питання не зібрався. А соратники Луценка запевняли, що дрон під куполом Ради підняли виключно з благородних міркувань - фіксувати факти неперсонального голосування.

За фразу-звернення до народних депутатів «ви барани», колеги хотіли покарати Надію Савченко. Пропонували оштрафувати або усунути від участі в п'яти пленарних засіданнях. Чи не усунули. Скандал зам'явся.

За «неєвропейський» вчинок у вигляді спроби відтягнути прем'єр-міністра Арсенія Яценюка від парламентської трибуни народного депутата Олега Барну відсторонили на 5 днів від пленарної роботи.

Тільки з 4-го разу народним депутатам у 2015 році вдалося покарати (відсторонити від участі в 5 «пленарки») народного депутата Сергія Мельничука. Він поплатився за те, що розпустив кулаки і побив колегу Олега Ляшка. Уникнув покарання і народний депутат Андрій Тетерук за те, що пляшкою вдарив по голові колегу Олександра Кужель. Верховна Рада України не підтримала пропозицію спікера Володимира Гройсмана про те, щоб усунути Тетерук від участі в пленарних засіданнях на 5 днів. За таку ініціативу проголосували всього 106 народних депутатів.

Олег Барна спершу вручив Арсенію Яценюку букет троянд, а потім спробував підняти прем'єр-міністра і відтягнути від трибуни. Фото: скріншот відео

Олег Барна спершу вручив Арсенію Яценюку букет троянд, а потім спробував підняти прем'єр-міністра і відтягнути від трибуни. Фото: скріншот відео

Яременко зі своєю листуванням потрапив навіть в заголовки світових ЗМІ. Фото: facebook.com

Яременко зі своєю листуванням потрапив навіть в заголовки світових ЗМІ. Фото: facebook.com