24 листопада
Завантажити ще

Проти кого створений новий блок AUKUS: Китаю або НАТО, і чим він загрожує Україні

Проти кого створений новий блок AUKUS: Китаю або НАТО, і чим він загрожує Україні
Фото: REUTERS/Евелін Хокштейн

США, Великобританія і Австралія 15 вересня оголосили про створення нового блоку під назвою AUKUS. В його рамках Вашингтон і Лондон пообіцяли допомогти Австралії створити власний атомний підводний флот. В результаті - скандал, так як Австралія розірвала вже підписаний з Францією контракт про постачання 12 субмарин зі звичайними двигунами вартістю 56 млрд євро.

«Удар в спину» Франції і НАТО

Хоча блок AUKUS, за словами його ініціаторів, створений на противагу Китаю, більше він зараз вдарив по єдності західних країн, шокувавши країни НАТО. Міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан назвав подію «ударом в спину» і «неприйнятною поведінкою між союзниками і партнерами». В знак протесту Париж відкликав з США і Австралії своїх послів для консультацій, а також поставив під сумнів міцність союзу з Альянсом.

На думку глави зовнішньополітичного відомства Франції, те, що сталося поставило під загрозу нову стратегічну концепцію НАТО. Керівник МЗС заявив про «брехню» і відсутність довіри: «Подібне неприпустимо, воно свідчить про кризу». За словами Ле Дріана, Париж дізнався про угоду США і Австралії за годину до офіційного оголошення про неї.

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн на тлі зриву контракту з поставки Австралії підводних човнів вже заявила, що з Францією «вчинили неприйнятно».

Блок проти Китаю, але НАТО - на думці

Несподівана поява нового військового блоку за участю провідних ядерних держав Заходу породила обговорення на тему про сенс існування Північноатлантичного альянсу, який все частіше демонструє свою неефективність.

У США ще при Дональді Трампі стали на офіційному рівні висловлюватися про те, що утримання НАТО занадто дорого обходиться американським платникам податків. Сукупні військові витрати на операції блоку запропонували розділити Німеччині та іншим європейським країнам.

Ситуація ускладнилася після відходу США і НАТО з Афганістану. Тому Америка і підготувала запасний плацдарм - AUKUS. До його складу європейців не запросили, а взяли тільки старих перевірених друзів - Австралію і Великобританію, що вийшла з ЄС.

Створення AUKUS дозволяє США більш ефективно вирішувати військово-політичні завдання, звузилися з загальносвітових до регіональних після того, як президент Байден публічно оголосив про формальну відмову від силових методів у роботі з неугодними американцям режимами.

Китай і Росія - проти

Байден, не згадуючи прямо Китай, заявив, що метою створення нового союзу є довгострокове забезпечення миру і стабільності в Індо-Тихоокеанському регіоні. В рамках нового пакту американці нададуть Австралії технологію, яка дозволить їй створити атомний підводний флот.

Посольство Китаю в США засудило створення AUKUS. «Державам не слід створювати ізолюючих пактів, що спрямовані проти інтересів третіх країн або підривають їх, а в першу чергу їм слід відмовитися від менталітету холодної війни і ідеологічних забобонів», - заявив прессекретар посольства КНР в США Лю Пенью в інтерв'ю агентству Reuters.

Секретар Ради безпеки Росії Микола Патрушев також заявив, що створене Австралією, США і Великобританією AUKUS - це ще один військовий блок, який спрямований проти Росії і Китаю.
Він нагадав про інше об'єднання - QUAD (Сполучені Штати, Індія, Австралія і Японія), яке є прообразом азіатського аналога НАТО. Патрушев підкреслив, що американська влада спробує втягнути цю організацію, а також інші держави, щоб проводити антиросійську і антикитайську політику.
«Характерно, що при його створенні американці ще й своїх французьких партнерів видавили, перехопивши вигідну угоду з будівництва атомних субмарин для Канберри. Мабуть, атлантична солідарність теж має свою ціну », - зазначив він.

ДУМКИ ЕКСПЕРТІВ

Олег Жданов, експерт з питань міжнародної безпеки:

- AUKUS - не противага НАТО, це НАТО №2. Альянс охоплює Євроатлантичний регіон, а новий блок буде охоплювати Тихоокеанський, який європейців мало цікавить. Вони не хочуть, як США, конфліктувати з Китаєм. Берлін і Париж просто не мають своїх інтересів в цьому регіоні. А проблем там багато, ось США і вирішують їх за допомогою нового блоку. В який згодом можуть увійти Південна Корея та Індія. Таким чином Америка хоче взяти в щільне кільце Китай. Україну цей блок мало цікавить. Ми будемо «варитися в європейській каші», за нас і далі буде йти битва між англосаксонським світом (США, Англія) і Росією.

Вадим Карасьов, політолог:

- Цей блок є доказом переорієнтації США з Атлантичного вектора на Тихоокеанський. Це не анти-НАТО, це Тихоокеанське НАТО. Байден на Генасамблеї ООН заявив, що зараз прийшов час гнучких субкоаліцій в рамках великих спілок. Є НАТО, але паралельно може створюватися ще один альянс. Вони не суперечать один одному. Так само і Україна може створювати подібні субкоаліціі. Наприклад, з Великобританією і Туреччиною. Для України тут урок і в тому, що потрібно більше розраховувати на свої сили і не переоцінювати допомогу європейських і американських партнерів.

Новини по темі: НАТО Китай військові