Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Співробітники Запорізького зоопарку: Хотіли прихистити з десяток кішок, а нам принесли 450

Співробітники Запорізького зоопарку: Хотіли прихистити  з десяток кішок, а нам принесли 450
Фото: instagram.com/zooworldds

На початку війни переїхали до тварин

Власники зоопарку перевезли вихованців до Кам'янця-Подільського після влучення ракети до сусіднього житлового будинку. 21-річний макака Вітя освоюється у своєму новому будиночку у торговому центрі. Тут він уже близько двох тижнів – переїхав із ще сотнею вихованців сімейного зоопарку Крістіни Нестеренко та Едуарда Парфентьєва із Запоріжжя.

У єнотів через стрес може статися інфаркт або інсульт. Фото: instagram.com/zooworldds

У єнотів через стрес може статися інфаркт або інсульт. Фото: instagram.com/zooworldds

Сім'я до останнього не думала виїжджати із Запоріжжя. Але за своїх тварин, які їм як діти, хвилювались. Щоб бути ближче до них і мати змогу допомогти, якщо що, Крістіна та Едуард навіть проміняли комфортну квартиру на напівпідвальне приміщення зоопарку. Розклали диван, поставили пару сумок з речами – і так і жили до 6 жовтня, доки не прилетіло до сусідньої п'ятиповерхівки та не обрушило її.

- До того дня ми навіть не думали тікати - працювали, приймали свійських тварин від тих, хто їхав, - згадує Крістіна Нестеренко. – Але тут ухвалили рішення за секунду. Відразу ж спалахнула сусідня крамниця, ми хвилювалися, щоб вогонь не перекинувся на нас. У зоопарку від вибуху вибило двері, сипалася штукатурка, але ми і тварини не постраждали.

Коли пішли рятувальники, подружжя почало пакувати вихованців. Деяким із них довелося давати заспокійливе – за призначенням лікаря. Війну та вибухи гостро переживали мавпи, єноти, гризуни, які теж можуть мати інфаркти, інсульти.

- Також довелося заспокоювати ворона – це розумний птах, а, як відомо, чим вище інтелект, то більше переживаєш, - каже Крістіна Нестеренко.

А ось змій налякати складно, недарма кажуть – «спокійний, як удав». Щоправда, через переїзд і стрес першим зліг саме пітон – зараз його лікують від застуди.

Макака Вітя – зірка зоопарку, який запам'ятовується кожному відвідувачу. Фото: instagram.com/zooworldds

Макака Вітя – зірка зоопарку, який запам'ятовується кожному відвідувачу. Фото: instagram.com/zooworldds

За час війни врятували 800 домашніх вихованців

За час війни Крістіна та Едуард врятували близько 800 тварин, яких їм приносили городяни. Більшість із них прилаштували у добрі руки, а ті, що залишилися, трохи більше 40, поїхали з ними до Кам'янця-Подільського.

– З першими обстрілами люди почали до нас звертатися щодо передачі тварин, – зазначає Крістіна. - А потім ми розмістили пост, що можемо взяти. Подумали – хіба ми не можемо дати притулок парі морських свинок і з десяток кішок? А вийшло, що одних котів нам принесли 450!

Люди йшли потоком. Зверталися заводчики – приносили одразу по парі десятків гризунів. Деякі господарі виставляли клітки з тваринами, птахами на вулицю та виїжджали. Їх Христина не судить. Каже: «Якби я ще думала про те, хто прав, а хто ні, такий обсяг роботи ми б і близько не зробили».

Зеленого пітона Лайміка, який постраждав під час обстрілу Запоріжжя, довелося зашивати. Фото: instagram.com/zooworldds

Зеленого пітона Лайміка, який постраждав під час обстрілу Запоріжжя, довелося зашивати. Фото: instagram.com/zooworldds

- Намагалася сконцентруватися на допомозі тваринам, які вже точно ні в чому не винні, - каже Крістіна Нестеренко. – Хоча для мене кожен вихованець – як дитина. Дітей люди не відвозять до дитбудинку, коли їдуть...

Коли фура вже була майже зібрана, колекція раптово поповнилася плямистою рогатою жабою – її також привіз чоловік, що виїжджав із Запоріжжя. Ще є три «прийомні» сови, шість бородатих ящірок, шість павуків-птахоїдів та дві змії. Був ще зелений пітон Лаймік – він постраждав під час обстрілу наприкінці вересня. Змію врятували з-під обвалів та вилікували – велику рану довелося зашивати. Але перед від'їздом до Кам'янця-Подільського його віддали господарям.

У фурі-рефрижераторі вихованці подорожували добу. Так випало, що поїздка розпочалася першого дня масованого ракетного обстрілу України. Під час комендантської години довелося стояти до п'ятої ранку.

У такій фурі підтримується не лише мінусова температура, а й плюс – як вирішить водій. Помістилися всі вихованці, а деякі меблі та мішки яблук забрали волонтери для відправки на передову.

Домашню мавпу боялася навіть господиня

У Кам'янці-Подільському зоопарку довелося в'їжджати майже в двічі менше приміщення.

- Добре хоч, що у нас немає левів чи слонів, - усміхається Крістіна. – У Запоріжжі ми мали 400 квадратних метрів, тут – 250.

Зірка зоопарку – макак-резус Вітя.

– Усі, хто хоч раз у нас був, його запам'ятовують, – усміхається Крістіна Нестеренко. – Він вважає себе головним. Якщо йому не сподобалося, як на нього подивилися, він стукає по клітці. Клітки у нас зроблені так, що вихованці не дістануть відвідувачів – лапку не просунуть. Головна фішка Віті - якщо йому щось не до вподоби, він розвертається до відвідувача спиною, нахиляється і показує зад. Любить залишати незабутнє враження про себе.

Зелену мавпу Петю боялася навіть його господиня, але в зоопарку Петя став розсудливим. Фото: instagram.com/zooworldds

Зелену мавпу Петю боялася навіть його господиня, але в зоопарку Петя став розсудливим. Фото: instagram.com/zooworldds

Цю мавпу купили разом із частиною інших вихованців, зміями та ящірками у попереднього господаря звіринця. Другу половину зооколекції купували самі, декого віддали мешканці міста. Наприклад, зелену мавпу Петю. Як розповідає Крістіна, його господиня з дитинства мріяла про мавпу, але, втіливши свою мрію в життя, зрозуміла, що будні з мавпою виглядають зовсім інакше, ніж вона собі уявляла.

– Просила нас: «Заберіть його, будь ласка! Приїжджайте, ловіть його - він уже три тижні замкнений у кімнаті, я боюся туди заходити! - згадує Крістіна. – Тільки їжу йому туди закидала. Справа в тому, що мавпи від природи агресивні. Їм важливо домінувати, а домінують вони з допомогою агресії. Це абсолютно не домашній вихованець. Хоча зараз із Петею ми нормально спілкуємося, але якщо він відчує суперництво – виявить характер. До цього Петю носили пляжами у Кирилівці – з ним фотографувалися.

Близько тижня пішло, щоб зібрати виставку у Кам'янці-Подільському. З 19 жовтня зоопарк працює на новому місці.