Завантажити ще

Шимпанзе Чичі, яка втекла з Харківського зоопарку, вмовили повернутися заради подруги

Шимпанзе Чичі, яка втекла з Харківського зоопарку, вмовили повернутися заради подруги
Фото: Стоп-кадр Суспільне Харків

Вміють користуватися смартфоном

Чому десятирічна самка шимпанзе Чичі вирішила втекти із зоопарку – невідомо. Чи то зрозуміла, що це останній шанс насолодитися теплими днями – адже потім підуть дощі і настануть холоди, чи з родичами посварилася і вирішила провітрити голову. А може, просто скористалася моментом і, вкравши ключі, рвонула на волю.

Так чи інакше, але цього тижня у зоопарку недорахувалися одного шимпанзе. Чичі втекла! Як саме – у зоопарку не хочуть говорити. Ще б пак - мавпи розумні, прочитають у газеті, як саме їхній одноплемінниці вдалося накивати п'ятами, - і все, шукай вітра в полі!

– Вони вміють користуватися смартфоном, наприклад, сусідка Чичі, яка жила з нею у «Фельдман екопарку» (до евакуації до більш безпечного міського зоопарку), Чита із задоволенням знаходила та гортала фото у телефонах, – зазначають «КП в Україні» співробітники « Фельдман екопарку».

"Будь-які замки може відкрити"

Директор харківського зоопарку Олексій Григор'єв неохоче відповідає на запитання, як же Чичі примудрилася втекти.

- Вийшла погуляти мавпочка, покаталася на велосипеді, одяглась у курточку, порадувала харків'ян – парк же закритий для відвідування - і повернулася назад, - заспокоює «КП в Україні» Олексій Григор'єв.

- А як її таки вмовили повернутися?

- Її не вмовляли – з нею просто розмовляли, розповідали, хто на неї чекає.

Виявляється, вдома на Чичі чекала віддана подруга Шуша.

- А як так вийшло, що вона втекла?

- Ну, яка різниця… Вийшла та й вийшла. Вона контактна, з людьми спілкується, будь-які замки, засуви може відкривати. Ну, вийшла...

Після зухвалої втечі із зоопарку про Чичі почали писати світові ЗМІ. Фото: facebook.com/Фельдман-екопарк

Після зухвалої втечі із зоопарку про Чичі почали писати світові ЗМІ. Фото: facebook.com/Фельдман-екопарк

Шимпанзе небезпечні

Щоб переконати шимпанзе повернутись, однієї згадки про подругу, схоже, було мало. Співробітниці зоопарку довелося віддати Чичі свою курточку, а перехожому – велосипед, на якому втікачку і припровадили додому.

Як зазначають у «Фельдман екопарку», вкрасти щось для шимпанзе – простіше простого. Ось мавпочка показує, як рада тебе бачити, і лізе обійматися, а вже через секунду в тебе немає ключів або телефону.

– Також вони можуть розуміти, що їм кажуть. Коли наш співробітник проходив повз їхній вольєр, до скла підбігав головний самець і стукав по ньому рукою, - згадує один із співробітників «Фельдман екопарку». - Співробітник йому: "Ще 15 хвилин гуляєте - і назад у будиночок". Самець кивав, повертався і починав щось пояснювати мавпам. Зазвичай, коли кажеш «Іди додому» – вони слухаються.

До речі, шимпанзе не такі вже й милі, як здаються на перший погляд. Майже будь-який шимпанзе сильніший за дорослого чоловіка: якщо схопить - мало не здасться.

– Вони мало відрізняються від людей – у них також є свої війни та геноциди, – зазначають у «Фельдман екопарку». – Це досить небезпечні істоти, вони можуть орудувати палицями, камінням, як і люди. Але вогонь поки що добувати не вміють. З ними треба домовлятися – просто так спіймати сачком та забрати не вийде.

Шимпанзе завжди захищатимуть свою територію, а в середовищі вибудовують чітку ієрархію. А ось орангутанги більш миролюбні.

До війни Чичі захоплювалася шиттям. Фото: Стоп-кадр youtube.com/user/Torihca

До війни Чичі захоплювалася шиттям. Фото: Стоп-кадр youtube.com/user/Torihca

Чичі любить шити, а орангутанг Вася не виходить без піджака

До Харківського зоопарку Чичі переселилася навесні разом з іншими тваринами під час евакуації з «Фельдман екопарку».

– Ми знаходимося за окружною у Дергачівському районі біля села Лісове, тож наша територія вже з першого дня повномасштабного вторгнення опинилася у зоні бойових дій, – пояснюють співробітники «Фельдман екопарку». – Потім – сіра зона, постійні прильоти, і у квітні почалася евакуація тварин…

До війни тут було 5 000 тварин. Частина загинула: хтось - під час обстрілів, у декого серце не витримало чи інсульт стався – все як у людей. Дехто розбився об клітку – у стресі звірі починали битися об грати.

Більшу частину вдалося влаштувати в інші зоопарки. Група шимпанзе із десяти особин переїхала до харківського.

Чичі раніше не була зіркою - справжніми фаворитами вважалися мавпочки Джета і Ромео, а також енергійний Джером, що освоїв ролики. Також знали Читу, яка виросла у сім'ї засновника екопарку.

Чичі відрізнялася від них допитливістю, котра її й призвела до втечі. За настроєм ця мавпа любить шити – так-так, і таке вони вміють! В екопарку її за це прозвали "білошвейкою".

На нестачу уваги Чичі тепер точно не поскаржиться – про її зухвалу втечу пишуть навіть світові ЗМІ.

- Навряд чи вона, втікши із зоопарку, поверталася до «Фельдман екопарку», як пишуть, - посміхаються співробітники екопарку. - Швидше просто гуляла. Шимпанзе - це як дитя, у них інтелект дев'ятирічної дитини. Вони можуть відкривати упаковки, розуміють, як пити сік з трубочки і куди її вставляти, одягаються, перуть речі. Наш орангутанг Вася завжди перед виходом до людей надягав піджак, особливо коли вже холоднішало – в таку погоду вони ще закутуються у пледи. Але з віком характер у них псується, особливо у самців.

Далеко піти втікачка не встигла – вже за кілька сотень метрів її перехопила співробітниця зоопарку Вікторія Козирєва. З нею Чичі знайома багато років – прив'язана до неї, тож особливо довго вмовляти її повернутися не довелося.