Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

«Осінні» хвороби: від алергії до депресії

«Осінні» хвороби: від алергії до депресії
Фото: Енгін Акюрт з сайту Pixabay

З тим, як запобігти сезонному «оживленню» серцево-судинних недуг, хвороб травної та сечостатевої системи, а також суглобів, ми розбиралися в першій частині. На черзі – новий осінній букет.

Алергія: пилок амброзії по всій країні

Згідно з алергопрогнозом, який щотижня складає науково-дослідна лабораторія вивчення алергенних факторів навколишнього середовища Вінницького медичного університету, ми вже зараз перебуваємо у першому сезонному піку амброзії. До концентрації пилку цього шкідливого бур'яну чутливі близько 40% українців із полінозом, а росте він практично скрізь.

Хоча, звичайно, найбільше страждають від амброзії мешканці східних та південних регіонів України, де пилок атакує із середини серпня до початку жовтня. А через глобальне потепління бур'ян встигає викинути в повітря не одне, а два покоління пилку.

Однак, як попереджає алергопрогноз, у центральних, північних і навіть західних областях рівень пилку очікується вище за клінічно значущий поріг. У західних регіонах, які завжди вважалися вільними від амброзії, особливо висока концентрація прогнозується на Закарпатті.

Серед інших неприємностей, які несе алергікам осінь, пилок полину, грибки та суперечки плісняви, побутові кліщі.

До полину чутливі не так багато людей, як до амброзії. Але висока концентрація її пилку здатна як самостійно викликати алергічні симптоми, а й обтяжити стан тих, хто реагує на амброзію. Поширений полин більше на центральних та західних територіях країни.

Щодо суперечки грибів прогноз невтішний: їхня концентрація очікується високою, а опади, що супроводжують осінь, її тільки збільшуватимуть. Спори цвілі, що розповсюджуються в повітрі в результаті перегною опалого листя і рослинності, є сильними подразниками для алергіків і додають проблем астматикам. Цвіль – один із найнебезпечніших алергенів, і кількість людей, які реагують на її суперечки, неухильно зростає.

Кліщі домашнього пилу активізуються з початком опалювального сезону. Вони легко переносяться повітрям, люблять тепло і вологість, живуть у постільних речах, м'яких меблів, килимах, м'яких іграшках. Потрапляючи у легені, пил викликає кашель, хрипи, задишку.

Що включає профілактика

  1. При давньому знайомстві з алергією приймати свої препарати потрібно до початку її проявів - мінімум за 1-2 тижні. Якщо симптоми з'явилися вперше – проконсультуватися з алергологом та підібрати антигістамінні ліки.
  2. Рідше виходити надвір у суху, вітряну і теплу погоду. Якщо вийшли – надягати маску.
  3. Уникати будь-яких контактів із рослинами-алергенами.
  4. Після повернення з вулиці переодягатися, приймати душ. Якщо гуляли з собакою – її теж добре б обполіскувати.
  5. Вдома частіше робити вологе прибирання, закривати вікна у вітряну погоду, не сушити одяг на свіжому повітрі.
  6. При алергії на суперечки грибів і пліснява: не гуляти по опалому листю, при їх прибиранні на дачі - надягати маску, частіше провітрювати приміщення, не допускати вогкості у ванній кімнаті, не сушити мокрі речі на батареї, періодично відкривати шафи з одягом для провітрювання, забезпечити гарну вентиляцію на кухні.
  7. При алергії на пилових кліщів: щотижня міняти постільну білизну, праючи її при температурі 60-90 градусів, надягати на подушки і матраци захисні чохли, робити регулярне вологе прибирання і добре провітрювати будинок, частіше прати м'які іграшки.

Що виключити з раціону

У періоди загострення найважливішу роль боротьбі проти алергії грає дієта. Абсолютно всім у цей час потрібно виключити мед та алкоголь, що знижує ефективність антигістамінних препаратів.

При алергії на пилок амброзії та полину: соняшникова олія та насіння, халва, гірчиця, майонез, кавун, диня, горіхи, спеції. Для амброзії – ще й огірки, і цукіні, для полину – цибуля, часник, перець, капуста.

При алергії до грибів та плісняви: квашена капуста, квас, тверді гострі сири та сири з пліснявою, цукор, кисломолочні продукти, випічка на дріжджах.

При алергії до пилових кліщів: раки, креветки, краби, дріжджовий хліб та випічка.

Грип та ГРВІ: вакцинація та зміцнення імунітету

Імунна система та осінь – зовсім не друзі, а це означає, що для протистояння неприємності під загальною назвою «сезон застуд» потрібно вживати заходів вже зараз.

Що стосується грипу, найпростіше та ефективніше – зробити щеплення. До речі, заразом вона знижує можливість захворіти ще й на ГРВІ, і на ЛОР-інфекції, і навіть на пневмонію. І найкращий час її отримати – вересень, напередодні старту епідсезону. У разі неможливості зробити це на початку осені, можна вакцинуватися протягом усього сезону. Для вироблення антитіл необхідно 14 днів, імунітет зберігається від 6 до 12 місяців.

Вірусний склад вакцини оновлюється щороку і залежить від циркулюючих штамів. Що чекати в майбутньому епідсезоні, нам поки що не оголосили, але, як правило, у вересні картина прояснюється, а разом з нею – і актуальні вакцини. У приватних клініках послуга вакцинації від грипу коштує близько 500–700 гривень.

Замислитися про щеплення насамперед рекомендується групі ризику, яка у грипу задоволена широка: вагітні та годуючі жінки, люди віком від 65 років, діти до 5 років і дорослі, які доглядають їх, пацієнти з хронічними хворобами – діабет, патології серця, судин, органів дихання, неврологічні захворювання, епілепсія, онкологія, ожиріння Плюс професійні групи ризику – медпрацівники, продавці, водії громадського транспорту, усі, у кого робота пов'язана з постійними та масовими контактами.

Від гострих респіраторних вірусних інфекцій, яких у холодну пору року безліч, щеплень, на жаль, немає. Тому від них, як, до речі, і від грипу, можна рятуватися лише запобіжними заходами та зміцненням імунітету.

Згадати антикоподібні правила

До речі, захисні заходи вбережуть заразом і від ковида, який нас колись їм навчив. Враховуючи, що осінній спалах вже замаячив на горизонті, освіжаємо у пам'яті правила:

  • уникати багатолюдних місць та контактів, згадати про дистанцію на півтора метри;
  • знову відмовитися від рукостискань, обіймів та поцілунків під час зустрічі;
  • дотримуватися правила «захворів – сиди вдома»;
  • використовувати маску в транспорті, лікарнях та магазинах;
  • дотримуватись правил гігієни: часто мити руки з милом, обробляти їх антисептиком, не торкатися обличчя, не чухати очі і ніс, користуватися при нежиті одноразовими серветками, чхати і кашляти в згин ліктя;
  • провітрювати приміщення якісно, регулярно і скрізь - і вдома, і на роботі, без людей влаштовувати протяги, частіше проводити вологе прибирання.

Що стосується зміцнення імунітету, який віддячить за турботу в сезон застуд, все до банального просто, хоча чомусь і важко здійснити:

  • фізична активність, але без перегинів, наприклад, краще скоротити інтенсивність силових вправ і не кидатися гартуватися. Ранкова зарядка з елементами дихальної гімнастики, ходьба пішки замість їзди переповненою маршруткою, прогулянки на свіжому повітрі – те, що потрібно;
  • відпочинок та повноцінний сон протягом 7-8 годин для відновлення організму;
  • ліквідація вогнищ хронічних інфекцій, чи то зуби з карієсом чи тонзиліт;
  • прийом вітамінних комплексів, призначених лише лікарем;
  • повноцінне харчування, в якому достатньо:
    - вітаміну С (капуста, шпинат, малина, солодкий перець, смородина, кріп та петрушка),
    - цинку (м'ясо, яйця),
    - магнію (крупи, горіхи, бобові),
    - вітаміну D (жирна морська риба),
    - вітаміну А (морква, гарбуз, шпинат),
    - вітаміну Е (горіхи, олії).

Осіння депресія: правильний сон та виключення соматичних патологій

Загострення не лише фізичних, а й душевних недуг у цей час року прийнято пов'язувати зі зменшенням світлового дня, нестачею сонця та вітаміну D, зниженням імунітету та активізацією хронічних проблем зі здоров'ям. Плюс особистісні чинники – від спадковості до гормонального дисбалансу. Ще більший плюс – війна та різке масове погіршення психічного здоров'я українців. А рівень захворюваності на депресію у нас і до війни був вищим, ніж у європейських країнах.

Фахівці визначають депресію як психічний розлад, при якому більше двох тижнів спостерігаються поганий настрій, небажання щось робити, відраза до занять, які раніше приносили задоволення, неможливість радіти, фізична слабкість, тілесні симптоми у вигляді блукаючого болю і неприємних відчуттів то в одному, то в іншому місці без видимих причин.

Сезонні депресії, до яких відноситься і осіння, можуть супроводжуватися і неможливістю вставати вранці, сонливістю протягом дня, відсутністю апетиту або, навпаки, його підвищенням з непереборною тягою до солодкого.

Що робити, виявивши ці симптоми? Психіатр Євген Скрипник радить розбити дії на три етапи.

По-перше, спробувати підкоригувати спосіб життя, в якому вагоме місце мають зайняти відпочинок, фізичну активність, спорт і повноцінний сон. Для сну дотримуватись наступних правил:

  • лягати і вставати в один і той же час;
  • за годину до сну забрати гаджети, телевізор, книжки;
  • не фіксувати час прокидання вночі;
  • не досипати вранці;
  • не спати вдень;
  • не пити чай та каву.

Якщо всі ці зусилля не дали результату, переходимо до другого етапу – виключення соматичної патології.

  1. Перевірити наявність патології щитовидної залози, оскільки симптомами гіпотеріозу може бути схожий на депресію
  2. Перевірити рівень цукру в крові: при зниженому буде слабкість, зниження настрою, запаморочення, при підвищеному – збудженість, роздратованість, тривожність і зниження настрою.
  3. Перевірити рівень вітаміну D.
  4. Перевірити рівень феритину, щоб виключити анемію, її симптоми теж можуть бути схожими на депресію.

До речі, перевірка рівня гормонів, наприклад, кортизолу або серотоніну, на думку лікаря, безглузда, здавати такий аналіз не потрібно.

– А треба обмежити вживання стимуляторів роботи нервової системи – кави, чай, енергетики, – радить психіатр на своїй сторінці у соцмережі. - Вони збуджують нервову систему, а потім настає ще більше гальмування. І обмежити вживання алкоголю, який є депресантом.

Якщо після перевірки всі показники опинилися в нормі, настає третій етап – похід до психіатра чи психотерапевта.