Наразі 41-річна Ганна Федянович депутат Павлоградської міськради та начальник штабу медбатальйону «Госпітальєри», а до 2014 року Ганна займалася будівельним бізнесом на Донбасі, але з початком війни його довелося закрити. З того часу Ганна – 24 години на добу та сім днів на тиждень працює у штабі. Безкоштовно, як усі добровольці. Її забезпечує сім'я. У «Госпітальєрах» люди приїжджають на два тижні, а потім їдуть у свої міста – працювати, вчитися.
З 2014 року Ганна була звичайним волонтером, потім пішла рядовим у батальйон ім. Джохара Дудаєва. Після загибелі командира батальйон припинив своє існування. Із 2017-го Аня рятує поранених у батальйоні «Госпільтальєри».
– Один із наших екіпажів зараз в окупації, з ними немає зв'язку, – переживає Ганна Федянович. - Дуже за них хвилююся. Вони на позиціях до повномасштабного вторгнення.
Екіпажі «Госпітальєрів», у кожному з яких чотири-п'ять медиків, працюють у найгарячіших точках з початку війни. Їхнє завдання – стабілізувати стан та довезти людину до медпункту чи лікарні.
– Раніше було спокійніше, обстріли йшли «за планом» – починалися о п'ятій ранку, – каже «КП в Україні» Ганна. – Зараз ситуація змінилася.
Парамедиків у батальйоні вистачає, на відміну від водіїв із бойовим досвідом – новачків беруть неохоче, але наразі вибору немає. Проводять для них короткий курс – водій має вміти допомогти собі та близькому. Щоб навчити добре, як раніше, не вистачає людей і часу.
– На полі бою нерідко медики опиняються під прицілом – у росіян немає людяності, – у голосі Ганни відчуваються металеві нотки. - Вони, навпаки, відстежують екіпажі та розстрілюють їх. Там немає жодних військових правил, що медиків не можна чіпати, треба дати можливість вивезти з поля бою поранених та загиблих. Вони, навпаки, роблять так, щоб якомога більше вбити, і тих же медиків у тому числі, щоб не було кому рятувати поранених.
Тож ризик для медиків на фронті дехто оцінює вище, ніж для військових, адже вони не можуть себе захистити – працюють без зброї. Доводиться покладатися на те, що про твою безпеку подбають солдати, поки ти схиляєшся над пораненим.
Про те, що Росія почала бомбити Харків та Київ, Ганна Федянович у Павлограді дізналася ще до п'ятої ранку.
- Набрала наша комбат Яна, сказала: "Багіра, прокидайся, почалося", - згадує вона. - Ось тоді я прокинулася, і 24 лютого розпочався мій нескінченний робочий день. Відпочити вдається дуже мало.
Парамедик завжди повинен бути напоготові - немає ні ранку, ні вечора, завжди в очікуванні, що комусь може знадобитися допомога.
Комбат Яна Зінкевич зараз займається евакуацією людей у Києві. Поточні питання на Донбасі та в Центральній Україні закриває Ганна Федянович.
- Добами не сплю, не їм, хоч і не в полях, займаюся організаційними справами. У штабі роботи більше, – каже Ганна. - Хворію вже тиждень – ліки є, але немає часу привести організм у тонус. Поки що ресурс не закінчується. Допомагає усвідомлення того, що необхідно зробити. Нічого, тримаємось. Якщо не ми, то хто?
«Госпітальєри» працюють у Донецькій, Запорізькій, Дніпропетровській областях, Києві та околицях Києва, а також у тих регіонах, де є загроза вторгнення.
Перед відправкою на позиції майбутні парамедики проходять навчання та складають інструкторам іспит. Фото: facebook.com/hospitallers/
У батальйоні готувалися до повномасштабної війни заздалегідь. Комплектували рюкзаки, поповнювали запаси, замовили додаткове спорядження для медиків на нових позиціях – вже було зрозуміло, що вони будуть, хоч дати ніхто не озвучував і війна настала несподівано.
- Не все встигли нам відшити та відправити – деякі виробники опинилися якраз у тих місцях, які потрапили під удар, – зітхає Ганна Федянович. – Але на сьогодні нам допомогли заповнити ці прогалини.
[quote_kp type="inr_left" text="Ганна Федянович: Налаштовуєш себе, що не можна розкисати, тому що на тобі лежить велика відповідальність. - Не маєш права розчулюватися."Допомога з Європи йде через Польщу – колишні госпітальєри, які раніше пішли у мирне життя та переїхали до Польщі, організували у Варшаві логістичний центр зі складами. Звідси машини відправляють до Львова, далі вони їдуть по всій Україні та розподіляються за позиціями.
[/quote_kp]
Хоча раніше за допомогою треба було виїжджати до кордону – далі фури з Європи не йшли.
– Ми все замовили «під війну», всього вистачає, – ділиться Ганна. – Медики ЗСУ, коли бачили наповнення наших рюкзаків, по-доброму заздрили – вони про таке навіть мріяти не могли. У нас є все, щоб збільшити пораненому шанси на життя та надати професійну допомогу. Працюємо за протоколом НАТО. У звичайний час ми так не використовуємо ні тактичних засобів, ні медичних. Зараз дуже багато витрачається. Дуже багато. Найбільше йде кровоспинних ліків, турнікетів (джгутів), бандажів, протиопікових.
Ганна згадує: коли вона тільки-но прийшла в батальйон, плакала над характеристикою травм кожного бійця, записуючи її в базу. Опис часто однаковий - осколкові поранення різних частин тіла.
– Зараз уже налаштовуєш себе так, що не можна розкисати, бо на тобі лежить велика відповідальність, – ділиться начальник штабу батальйону Ганна Федянович. - Не маєш права на відчуття. Ось коли все закінчиться – тоді можна плакати. Хоча мене, напевно, вже важко зворушити.
Ганна згадує найважчий для батальйону випадок – коли снайпер убив їхнього госпітальєра Смурфіка. Йому було лише 20. Він був наймолодшим серед парамедиків – сам із Маріуполя, де й загинув, чекав, поки йому виповниться 18 років, щоб пройти навчання, і щоб його взяли до батальйону.
- Його ще довезли до лікарні... Це найважче, коли твій побратим поранений, - похмурніє Ганна. - Він був на позиції на чергуванні.
Але серед похмурого смертельного поля бою є місце диву. Парамедики пам'ятають безліч випадків порятунку, коли вдавалося буквально оживити мертвих.
- Незважаючи на те, що все вказувало на смерть, продовжували боротися за життя, робили штучне дихання, і людина починала дихати, і її рятували, - діляться госпітальєри.
Згадують один із таких випадків: торік у бійця було дуже тяжке осколкове поранення. Весь посічений, вже дихання не було, зупинка серця. Але парамедики все одно «качали» - і він прийшов до тями і навіть почав говорити.
Медики у зоні бойових дій працюють без зброї, тому ризикують більше. Фото: facebook.com/hospitallers/
Ганна Федянович потрапила до медбатальйону «Госпітальєри» у 2017 році. Згадує – вона стояла на роздоріжжі, роздумуючи, чи приймати пропозицію працювати в центрі соціальної підтримки бійців АТО. У таких центрах бійцям надають психологічну та юридичну допомогу, консультують, допомагають оформити статус учасника бойових дій, пільги чи допомогу від держави.
І тут пролунав дзвінок від Яни Зінкевич. Ганна не була з нею знайома, але, звісно, чула про Яну та «Госпітальєрів» - з нею давно працювала її подруга Аліса. На той момент їй потрібна була допомога у штабі. Оскільки батальйон завжди у зоні бойових дій, цей варіант більше зацікавив Ганну.
- Не бути ніяк причетним до війни, коли вона йде, - це мене пригнічувало, - зізнається вона. - Тяжко морально та фізично, але це моє життя. Навіть не знаю, чим би я зараз могла займатися.
Часу не вистачає навіть на дрібниці – щоб пофарбувати волосся. Ганна вже кілька років мріє вибратися на річку порибалити. З відпусткою теж не складається – торік урвала лише тиждень.
- Зате позаминулого була у нас на Азовському морі, - усміхається Ганна. - Принципово не їжджу за кордон – до минулого року в мене навіть не було закордонного паспорта. Хотілося б поїздити Україною, подивитися місця – у нас вони дуже гарні. Тому не бачу сенсу їхати до інших країн.
Ну а головна мрія у Ганни Федянович така сама, як і у всіх українців, – щоб був мир в Україні та перемога.