4 листопада
Завантажити ще

Закони про біженців у світі: Болгарія обіцяє допомогу 700 доларів, а Швейцарія вперше пустить без візи

Закони про біженців у світі: Болгарія обіцяє допомогу 700 доларів, а Швейцарія вперше пустить без візи
Фото: REUTERS/Фабріціо Бенш

Війна не поспішає йти з української землі, з кожним днем затягуючи у свою чорну вирву все більше життів та доль. Все більше людей замислюється про те, що дивитися Європу доведеться не з позиції ситого та задоволеного життям туриста, а очима біженця.

Україну з початку війни підтримали майже всі цивілізовані країни. Поляки приймають українців як рідних, висловлюють підтримку в Румунії та Естонії. Поки одні країни згадують давно прийняті директиви, які жодного разу не використовувалися під час напливу до Європи біженців із охоплених війною країн, в інших запроваджують нові статуси, що полегшують в'їзд та перебування українців.

«КП в Україні» дізнавалася, на які поступки з боку сусідніх країн чи інших держав можуть розраховувати українці та яку допомогу біженцям обіцяють на найближчий період.

Польща

У Польщі днями ухвалили закон про підтримку біженців із України. Він передбачає легальне перебування українців у цій країні протягом 18 місяців з можливістю продовження ще на 18 місяців та фінансову допомогу тим, хто допомагає українцям, які втекли від війни, з облаштуванням побуту на новому місці – з житлом та харчуванням.

Видання onet.pl повідомляє, що після підтвердження особи українці в Польщі отримують податковий номер. Протягом півтора року після цього можна не перейматися законністю свого перебування в польських містах.

Польські сім'ї, які прийняли українців, можуть розраховувати на допомогу у розмірі близько 1200 злотих на місяць – за нинішнім курсом це 300 доларів. Фінансові виплати вони отримуватимуть протягом двох місяців із розрахунку 40 злотих, або 10 доларів на день.

Гроші, як повідомляють польські ЗМІ, виплатять органи місцевого самоврядування. Для їхнього фінансування уряд створить «резерв спеціального призначення», кошти з якого будуть спрямовані на вирішення завдань, пов'язаних із напливом біженців з України.

Самим біженцям виплатять одноразову допомогу у розмірі 300 злотих, або 74 долари, на людину.

Згідно з тимчасовим захистом, який надають усім біженцям з України в ЄС, наші співвітчизники в Польщі отримають доступ до медицини, освіти та ринку праці. Дорослі зможуть влаштуватися на роботу, дітей візьмуть до польських шкіл, студентів – до університетів.

Чехія

Підтримати людей, які постраждали через війну в Україні, планує уряд Чехії. За інформацією novinky.cz, згідно із законопроектом, який виносять на розгляд Палати депутатів Чеської республіки, постраждалі від російської агресії українці отримуватимуть по 5000 крон, або 230 доларів, щомісяця. Розраховувати на ці виплати можна буде упродовж трьох місяців.

Як повідомляють чеські ЗМІ, жителі Чехії, які дали притулок українцям у своїх будинках, згідно із законопроектом, у майбутньому можуть отримувати по тисячі крон, або 46 доларів, протягом п'яти місяців.

Німеччина

Виходячи з директиви Євросоюзу про тимчасовий захист, що діє майже у всіх країнах Європи, українці в Німеччині матимуть право на легальне перебування протягом 180 днів. Також у біженців буде право працювати та навчатись у Німеччині, доступ до медицини, вони зможуть отримувати соціальну допомогу чи займатися бізнесом.

Як повідомляє сайт bamf.de, тим, у кого закордонний паспорт старого зразка чи ні дійсної візи, слід звернутися до найближчого органу у справах іноземців у Німеччині або у відділку поліції.

Туди ж треба звернутися у разі виникнення фінансових труднощів – якщо скінчилися гроші на життя, ніде жити тощо. У поліції біженців зареєструють та допоможуть знайти нічліг чи житло на довгий час та харчування. Поліція на всіх вокзалах.

Тим, хто не має таких проблем, теж рекомендується зареєструватися в поліції.

Якщо ви надумали подавати прохання про надання притулку на території Німеччини, варто пам'ятати, що з моменту подання заяви на статус біженця ваше вільне переміщення Європою з біометричним паспортом закінчується. З того часу і до надання статусу ви повинні залишатися в тій країні, де подали заяву. Жити доведеться там, де скажуть – у державних центрах прийому біженців.

Болгарія

Допомогти українцям вирішили й у Болгарії. Крім легального проживання, можливості працювати чи навчатися згідно з Директивою ЄС про тимчасовий захист, біженцям з України виплачуватимуть по 40 левів на добу, або 22 долари. На місяць виплати становитимуть близько 700 доларів.

Фінансово підтримувати українських біженців, передає Bourgas, у Болгарії готові протягом трьох місяців.

Як вважають у Міністерстві фінансів Болгарії, підтримуючи українців, вони рятують і туристичний сектор країни, який може постраждати через зменшення кількості туристів через війну в Україні. Тим, хто дасть дах над головою біженцям, також обіцяють державну підтримку.

Швейцарія

У Швейцарії також розглядають можливість приймати українців за спрощеною схемою. Ця країна не є членом Євросоюзу, 27 країн якого пом'якшили умови для в'їзду та перебування українців, які постраждали від військової агресії.

Спеціально для українців у Швейцарії запроваджують статус біженців «S», який можна буде отримати за спрощеною процедурою. Як повідомляє swissinfo.ch, цей статус дає право працювати та отримувати соціальну та медичну підтримку. Як і «тимчасовий захист» у країнах Євросоюзу за останні 20 років, статус «S» у Швейцарії активують уперше.

Українці зможуть в'їжджати без візи та перебувати у Швейцарії 90 днів, після чого їм у прискореному порядку можуть дозволити жити у Швейцарії без обов'язкового проходження процедури отримання притулку.