Кількість тих, хто залишив рідну домівку за 13 днів війни, давно перейшла за мільйон. Для порівняння: за 10 місяців минулого року за кордон виїхало 600 тисяч мешканців.
Багато хто з біженців переконаний, що тільки-но закінчиться війна – вони повернуться... Вірять, що ще цього року вдасться помилуватися цвітінням київських каштанів та сакур в Ужгороді. Але є чимало тих, у кого війна фактично відібрала можливість відновити своє колишнє життя по крихтах. Частина їх осяде у Польщі і будуватиме своє нове життя там, хтось – у Молдові чи Словаччині, інші поїдуть ще далі…
«КП" в Україні» дізналася, що потрібно зробити нашим співгромадянам, щоб залишитися в Європі на законних підставах на довгий час або ж отримати шанс збудувати там своє нове майбутнє.
Тимчасовий захист Євросоюзу
Що це означає?
Директиву про тимчасовий захист у Євросоюзі ухвалили після напливу біженців наприкінці 1990-х-2000 років, але з того часу жодного разу не застосовували. У зв'язку з війною в Україні (очікується, що до Європи поїдуть щонайменше близько трьох мільйонів людей) її активували вперше. Рішення надавати українцям тимчасовий захист Рада Євросоюзу ухвалила 4 березня.
Це особливий механізм, завдяки якому в країнах ЄС у прискореному порядку нададуть захист українцям, які не можуть повернутись додому.
Як отримати?
У країні, де ви хочете зупинитися на довгий час, потрібно зареєструватися в місцевій міграційній службі, де вам мають дати тимчасовий дозвіл на проживання. Питання з житлом, оформленням дитини на навчання, роботою та соціальними виплатами також вирішуються тут. Жити доведеться, якщо ви не хочете витрачати гроші на оренду – а вона в Європі дорога і у вас немає друзів та родичів у цій країні, у пунктах прийому біженців – це може бути ліжко-місце у школі чи спортзалі, або у сім'ях, готових прийняти українців.
Плюси:
Тимчасовий захист має на увазі отримання права на проживання, працевлаштування, надання житла, соціальної допомоги, доступу до медицини, освіти на всій території Євросоюзу. Можна займатися підприємництвом, підвищувати кваліфікацію чи змінювати професію.
Всі ці права ви отримуєте на один рік. Двічі цей термін можна буде автоматично подовжити – щоразу на шість місяців, тобто загалом тимчасовий захист надається терміном на два роки. У разі потреби Рада Європи може надати ще рік захисту. Ці варіанти будуть можливі, якщо військові дії у країні не припиняться.
На відміну від статусу біженця, на отримання якого можуть піти місяці, оформляється швидко.
Наразі триває робота над тим, щоб спростити перетин кордону українцями з домашніми тваринами.
Мінуси:
Це тимчасовий захід, який не дає права на необмежене перебування в Євросоюзі.
Тимчасовий захист надається лише в одній країні – там, де ви за нею звернулися. Отримати документ у Польщі, але жити та працювати у Франції не можна. У всіх інших країнах ЄС для вас діятимуть звичайні правила безвізу – не більше 90 днів перебування на кожні 180 днів.
Потрібно буде або підтверджувати свій диплом, якщо у вас затребувана в ЄС професія, наприклад, ви медик чи інженер, або звикати до більш простої та низькооплачуваної праці, наприклад, на будівництві або у сфері обслуговування.
У зв'язку з напливом українців до країн ЄС незабаром можуть початися проблеми з роботою для наших співгромадян та нижча оплата праці – через велику кількість бажаючих.
Статус біженця
Що це означає?
Біженці отримують міжнародний захист та допомогу в інших країнах, якщо в їхній рідній країні є загроза життю та здоров'ю. Їхні права закріплені в Женевській конвенції та в законодавстві кожної країни.
Як отримати?
Деякі держави дозволяють подавати заяву на надання міжнародного захисту (статусу біженця) на кордоні або у будь-якому підрозділі прикордонної служби. Деякі – у посольствах в інших країнах, приміром, Австрія, Франція чи Швейцарія.
Заява пересилається до органу, який розглядатиме це питання, наприклад, у МЗС. Процедура оформлення зазвичай триває кілька місяців.
Можна самому звернутися до МЗС, міграційної служби або управління у справах іноземців. Якщо є сумніви, як саме діяти у конкретній країні, можна звернутися за порадою до поліції.
Плюси:
Біженці отримують дозвіл на проживання на три роки, право працювати або займатися бізнесом, вчитися, доступ до медичної чи соціальної допомоги, можна оформитися на біржі праці та отримувати допомогу по безробіттю й іншу допомогу від держави.
Тих, хто втік від війни, забезпечують безкоштовним житлом – але розраховувати варто лише на табір для біженців, ліжко-місце у спеціально обладнаних приміщеннях, якщо у вас немає своїх варіантів тимчасового житла – у родичів чи друзів. Їжу, одяг, медичну допомогу, соцвиплати – все надають.
Мінуси:
- Статус біженця можна чекати місяцями – максимум до півроку, але у складних випадках процедура може тривати півтора року. Увесь цей час потрібно буде чекати у тій країні, де ви подали заяву. Паспорт заберуть – він до набуття вами статусу зберігатиметься в управлінні у справах іноземців. Натомість вам видадуть тимчасове посвідчення іноземця, яке дозволяє залишатися в країні до закінчення процедури.
- Прийняти вас на роботу, якщо у вас немає дозволу – а його до набуття статусу біженця не буде, роботодавці не можуть. Неофіційно влаштуватися складно, до того ж за це передбачене покарання і для роботодавця, і для вас.
- Отримати статус біженця можна лише в одній країні. В інших країнах ЄС ви будете туристом з такими ж правами.
Без статусу за біометричним паспортом
Що це означає?
Біометричні паспорти в Україні почали видавати у 2015 році. Біометричний документ для виїзду за кордон від паспорта старого зразка відрізняється чіпом, у який «вшита» вся інформація про власника – дані паспорта, фото, оцифрований підпис та відбитки пальців. Громадяни із таким документом можуть виїжджати до Європи без оформлення візи.
Плюси:
Вільний виїзд до 30 країн Євросоюзу. З біометричним паспортом ви можете бути за кордоном протягом трьох місяців на кожні півроку. Якщо ви розраховуєте повернутися максимум через три місяці, у вас є гроші на власний утримання на цей період і ви плануєте жити у друзів або родичів або зніматимете житло, можна використати такий варіант.
Мінуси:
Якщо ви не зареєструєтеся як особа, яка потребує тимчасового захисту або не подасте заяву на отримання статусу біженця, ви зобов'язані залишити ЄС через три місяці після в'їзду. У разі прострочення при виїзді вам можуть поставити штамп про депортацію на кілька років.
У наступні три місяці після повернення до України ви більше не зможете виїхати до ЄС без візи, якщо використали усі 90 днів дозволеного перебування.
В'їзд за біометричним паспортом не дає вам права працювати чи навчатися у країнах ЄС.
Цей веб-сайт використовує cookies для покращення взаємодії з користувачем під час відвідування веб-сайту. Користування веб-сайтом означає згоду з його політикою cookies