Завантажити ще

Силач Тягнізуб із Книги рекордів Гіннесса: Світовий рекорд присвятив своєму собаці

Силач Тягнізуб із Книги рекордів Гіннесса: Світовий рекорд присвятив своєму собаці
Фото: facebook.com/skavysh.oleg

Мріяв стати цирковим силачом

На рахунку цього спортсмена-любителя зі Львова на прізвисько Тягнізуб, а в побуті – дитячого ендокринолога та педіатра Олега Скавиша, не один рекорд – він тяг зубами і потяги, і навіть літаки. П'ять років пішло на те, щоб потрапити на сторінки Книги рекордів Гіннесса (коли він зміг протягнути зубами корабель вагою 750 тонн), що є головною метою всіх, хто має дух змагання. Олег Скавиш став 50-м українським силачем, ім'я якого внесли до Книги рекордів Гіннесса.

- Як починався ваш шлях до вершини – до Книги рекордів Гіннеса? Як прийшли у спорт?

- Просто захотів себе змінити і пішов у спортзал. Мені було 19 років. Пам'ятаю, вперше у залі зважився – ваги показали 59 кг. Зріст у мене 180 см. Почав займатися, захопившись, коли з'явилися результати. Тоді згадав, що завжди захоплювався цирковими силачами у дитинстві. І в міру того, як ставав сильнішим, почав намагатися повторювати силові циркові трюки. Зрозумів, що кожен справжній силач повинен мати свою фішку – коронний трюк. Підняв гирю легко в зубах, потім повторив такий старовинний трюк – обмотав мотузкою свого сусіда вагою 75 кг і в зубах підняв. Він здивувався, і я здивувався – від себе такого не очікував. Так я випадково знайшов свою сильну сторону, і можна на цьому робити акцент.

Пробував ще інші трюки – лягав спиною на щит із гострими цвяхами, зверху ставили газоблок, та його розбивали кувалдою. На скло ставав бите, тримаючи людину в руках. На голові розбивали блок такий самий.

- Це ж боляче, мабуть?

- Ну так, неприємно.

- А що вас спонукало постійно доводити усьому світу, що ви – найкращий, і бити рекорд за рекордом?

- Просто зрозумів, що стаю сильнішим і можу теж стати справжнім силачем, зокрема, цирковим. Побачив, що я маю ексклюзивність – особливість не таку, як у всіх. Зрозумів, що можу бути найкращим у світі. Коли перший рекорд України встановив, одразу подумав про Книгу рекордів Гіннесса.

- А в цирк не намагалися влаштуватися, як мріяли у дитинстві?

- Я до кінця себе в цій ролі не уявляв, я ж був худенький. То була мрія-захоплення тими, ким я ніколи не зможу стати. Але коли почав себе вдосконалювати, зрозумів, що і я можу стати таким, а може, й сильнішим за деяких.

Я тренувався у Львівській цирковій студії. У Київському національному цирку один раз виступав. У львівському мав виступати зі своєю програмою, і коли вона вже була готова, я травмувався, і все зірвалося, на жаль.

- Зараз міняти професію та життя кардинально не готові?

– Професія медика шляхетна, і вона мені подобається. Але у нас у країні це дуже виснажлива робота – бо ти віддаєш багато, а отримуєш нічого. В мене зарплата 6700 гривень. Це будь-який ентузіазм вбиває.

З іншого боку, змінити кардинально життя я готовий, але силовий жанр у цирку дуже складний: там одна травма - і ти вже не працюєш. І що я тоді робитиму? Це дуже тендітно. Тож я намагаюся тримати баланс.

- Як ви виживаєте на таку зарплатню? Десь підробляєте?

– Ні для кого не секрет, що лікарі виживають не на саму зарплату, а на подяку від пацієнтів. Це правда, і тут нема чого приховувати. Не вимагаєш, це вже хабар та кримінальна відповідальність. Але хто тобі хоче сказати "дякую", той це робить. Це його добровільна справа.

Періодично мені вдавалося підзаробляти в рекламі, коли я був на піку, особливо коли встановив рекорд. Ще виступав досить активно в різних шоу, на корпоративах та заходах. Вдавалося заробити зверху.

- А це ваше вміння тягати тяжкості зубами – це генетика чи відпрацьована навичка, унікальний метод тренувань?

- Зуби неможливо натренувати, якщо вони погані. Звичайно, це не тільки зуби - апарат весь працює, але які б не були сильні лицьові чи шийні м'язи, якщо зуби слабкі, нічого не вийде. Це закладений у мені потенціал, який я знайшов і поки що успішно використовую.

Олег Скавыш доводить: головне – не здаватися та йти до своєї мети. ФБ Олега Скавича. Фото: https://www.facebook.com/skavysh.oleg

Олег Скавыш доводить: головне – не здаватися та йти до своєї мети. ФБ Олега Скавича. Фото: https://www.facebook.com/skavysh.oleg

Рекорд на межі провалу

- Який рекорд був для вас найважчим?

- Звичайно, Гіннеса. Ось ви мрієте про щось давно, і настав час реалізувати, а це нелегко. Це було і психічно тяжко, і фізично.

- Чи були якісь провали – щось, що так і не вдалося підняти чи потягнути?

- У мене були рекорди, які я з другої спроби встановлював, і це було на межі провалу. Гіннесса встановив того ж дня теж із другої спроби. Усього дається три спроби. Це дуже виснажливо: ось я зараз із другої спроби не зроблю, а сил більше нема. Стільки підготовки, стільки років я до цього йшов - і все... І невідомо, чи це вдасться ще колись зробити взагалі...

Найперший рекорд України, коли я потягнув трамвай, теж був із другої спроби. Там такий казус технічний… Я тренувався в депо у Львові завжди на одному і тому ж трамваї – приходив у позаробочий час уночі, коли всі трамваї були у депо, і його тягав, мені дозволили. На рекорд зібралася купа журналістів. Я приїхав раніше, щоб ще потренуватися, але весь натовп теж приїхав раніше, і я вирішив, що при них не буду - незручно.

Просив, щоб мій трамвай не давали на маршрут, мені пообіцяли, що так і буде. Дивлюся – а на його місці – інший. Відповідають: «Твій повіз людей, але ти не хвилюйся, вони всі однакові з такими ж технічними характеристиками». Я думаю – гаразд. Я тоді повірив, а тепер щоразу реквізит перевіряю. Дали відмашку - я тягну і відчуваю, що він взагалі не піддається, хоча я щосили тягнув - зрушив всього на 5 см. З Нацреєстру відмовилися фіксувати, треба, щоб хоча б метр. Я злякався. Тут вийшов технік, каже – а що ти цей трамвай тягаєш, там деталь поміняли, його ніхто не зрушить з місця. Пішов до директора – давайте мій трамвай. Він нормальний чоловік виявився, зателефонував водієві: «Висаджуй людей, терміново в депо!». І тоді я потягнув свій трамвай на 6 м 35 см. Це було у 2012 році, а коли у 2013-му я потягнув плавучий кран по воді, зрозумів, у чому хочу встановити рекорд Гіннесса. З того часу я йшов до нього і через п'ять років встановив.

Олег мріяв стати ветеринаром, а навчився на педіатра ФБ Олега Скавича. Фото: facebook.com/skavysh.oleg

Олег мріяв стати ветеринаром, а навчився на педіатра ФБ Олега Скавича. Фото: facebook.com/skavysh.oleg

Про майбутні рекорди нікому не розповідаю

– Рекорди – це платний спосіб «погладити» своє его або вони щось дають вам у житті?

- Це для фанатиків, ти одержимий цим. Я мріяв про рекорд Гіннеса - я його зробив. Що хотів, те одержав. А чи щось дає - я про це не думав. Хотів, щоб у них в архіві в Лондоні та в друкованій книзі було моє ім'я. Це один великий крок. Кожне життя – це шлях. Цей відрізок я подолав.

- Ще є якісь вершини, що не підкорилися вам, у тяганні тяжкостей зубами? Книга рекордів Гіннесса – це межа чи ще є плани продовжувати дивувати світ?

- Є, але я не скажу – я нікому не говорю наперед. Є ще важчі речі. Але вище за Книгу рекордів Гіннесса нічого немає.

- Тоді навіщо?

– Це для фанатів. Жодних матеріальних благ за це немає. Основний приз – це сатисфакція: ось чимось ти жив – і ти зробив це.

Коли «Гіннесса» робив, то закликав брати собак із притулку. Я теж узяв собаку і тоді світовий рекорд присвятив своєму собаці.

- Розкажіть про свого песика.

- Це був метис різеншнауцера. Побачив якось випадково місцевим каналом – розповідали про долю собак. Подивився я на неї – кульгава, старенька. Кажуть – якщо не знайдеться хозяїн, випускають назад у місця вилову. Такі правила: собак стерилізують, лікують, якщо треба, роблять щеплення та випускають на вулицю. На носі – зима, і вона не вижила б.

Показав мамі. У нас перед цим було два різеншнауцери – слабкість на бородатих собак. Його Стів звали, півтора року прожив у нас. Класний був пес. А тепер у мене живе Муха з того самого притулку. Теж бородатий собака, метис шнауцера. Вже два роки. Теж старенька. У ЛКП «Лев» ми знімали соціальний ролик, там я її й побачив – її якраз відловили на вулиці. Живемо з нею у квартирі – у мене трикімнатна.

Хотів стати ветеринаром

- У вас є предмет для гордості у житті, крім рекордів?

- Я за своє життя допоміг багатьом людям, на мою думку, це непогано. І багатьом тваринам також.

– Ви педіатр. Як взагалі до дітей ставитеся – любите з ними спілкуватися чи тільки вдома видихаєте спокійно? Сьогодні популярним є рух чайлд-фрі, коли люди навмисно не заводять дітей.

- Ну, дивіться. Мені 39 років. Я не маю своїх дітей, але я думаю, що це мінус, а не плюс. Я за характером інтроверт, і мені важко знайти жінку, з якою б я бачив себе багато років поспіль. Тяжко сходитися з людьми. Я бачу шлюб надовго, а не розбігтися за рік-два. В принципі, хотів би дітей… Я вважаю, що це обов'язково для повноцінної сім'ї – має бути дитина, одна чи кілька, не лише для продовження роду.

- Чому вибрали педіатрію?

– А це випадковість насправді. Тут немає жодної глибокої ідеї. Я взагалі хотів бути ветеринаром та мріяв лікувати тварин. Але коли в дитинстві дізнався, що невиліковним тваринам роблять евтаназію, чітко зрозумів, що я цього ніколи не зміг би зробити.

- Тварин ви б не змогли приспати, але в деяких країнах роблять так званий «укол милосердя» і людям. Як ви до цього ставитеся?

- Напевно, я на це пішов би, якби це був єдиний варіант полегшити людині страждання і не було б іншого. Ось у цьому ключі – так.

- Але ж і тварина може терпіти муки...

- Можливо. Але я своїми руками не зміг би цього зробити.

За протяжку судна вагою 750 тонн богатир потрапив до книги рекорду Гіннесса. Фото: facebook.com/skavysh.oleg

За протяжку судна вагою 750 тонн богатир потрапив до книги рекорду Гіннесса. Фото: facebook.com/skavysh.oleg

Жінки-бодібілдери – це некрасиво

- Як ви ставитеся до жінок-бодібілдерів – зовні подобається? Чи варто жінкам займатися такими видами спорту?

- Чи варто, чи не варто, не вправі ніхто говорити. Тільки той, хто займається може сказати сам за себе. Це велика копітка робота... Я поважаю всіх людей, які фанатично до чогось йдуть, ставлять все на кон і роблять це, незважаючи на травми.

Чи подобається зовні? Звичайно, ні. Це не естетично. Але варто чи ні займатися – хто я такий, щоб говорити це комусь. У кожного свій шлях, і ми ж не знаємо, для чого це хтось робить.

- У вас є ідеал свого тіла візуально і чи відповідаєте ви йому зараз?

- Ні, я ніколи не займався фітнесом чи культуризмом, ніколи не працював над собою лише для того, щоб зовні виглядати краще. Я робив те, що треба. Мені треба було міцну шию, коли почав спеціалізуватися на підйомі ваги зубами – я робив сильну шию. Треба було сильні передпліччя, коли кілька колод карт розривав та робив силові шоу – займався ними. Щоб я якось естетично виглядав – мені на це було завжди начхати, якщо чесно. А зараз я взагалі сильно схуд, втратив сили. Зараз я менш виглядаю, ніж на фото. Кілограмів 15 скинув, а на піку я важив 120-123.

Вірастюка поважаю – нормальний мужик

- Дружите з кимось із відомих силачів, спортсменів?

- Знаю багатьох, але дружу лише з одним – це Фахріддін Ахназаров із Узбекистану. Він також рекордсмен Книги рекордів Гіннесса, цирковий силач. У нього також сильні зуби. Він мене вчив деяким трюкам. Приїжджав до Львова кілька разів на гастролі, ми тут і познайомились.

- Ким ви захоплюєтеся зі спортсменів? На кого рівняєтесь?

- Як особистість мені Шварценеггер подобається - імпонує, що він фанат своєї справи, пройшов весь шлях до мети. Коли починав, ніхто в нього не вірив, усі підсміювалися... А він ні на кого не звертав уваги і став тим, ким став. Великий авторитет для мене. Серед наших – Вірастюка дуже поважаю, теж нормальний мужик. І як людина – і пожартувати можна з ним, і поговорити.

– А кого вважаєте своїм конкурентом?

– Нікого. Таких людей, які можуть робити схожі речі, у світі дуже мало. Тих, що є, я конкурентами не вважаю. Я ні з ким не змагаюся, хіба що із собою.