Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
18 квiтня
Завантажити ще

Небезпечна екзотика: навіщо в Україні живих тигрів продають

Небезпечна екзотика: навіщо в Україні живих тигрів продають
Фото: Зображення Gerhard G. із сайту Pixabay

Тигриця та левиця – тисяча гривень за двох

На днях на сайті оголошень OLX з'явилася незвичайна пропозиція. Житель Краматорська Сергій виставив на продаж двох своїх екзотичних вихованців – тигрицю та левицю. Ціна символічна, що покриває хіба що перевезення тварин до іншого міста – 1000 гривень. Щоправда, вже за лічені години оголошення зникло – чи то продав, чи передумав, чи цікаві дзвінками закатували.

Перед Новим роком традиційно зростає інтерес до тих тварин, які за китайським гороскопом вважаються його символами. Пацюків та кроликів із зоомагазинів беруть охоче, але бажаючі купити домашнього тигра – рідкість. Тим не менш, пропозиції такі на ринку є – а значить, є і попит. І хоч обзавестися таким вихованцем складніше, ніж звичайною кішкою, це можливо.

Ціна тигреня з міні-розплідника у Києві – 8400 доларів. Така пропозиція не єдина.

- Якщо тигреня справді з розплідника, народжене в Україні, це краще, ніж привезене з дикої природи, - вважають заводчики екзотичних тварин. - Ще краще – якщо він "український" тигр у кількох поколіннях. Такі звірі адаптовані до нашого клімату та виживуть.

Взяти

Взяти

Ввозять із дикої природи на замовлення

Гордість реабілітаційного центру Сергія Палехіна – трійця левів. Фото: facebook.com/wildlifeofkhm/photos/a.104434580975411/104441127641423/

Гордість реабілітаційного центру Сергія Палехіна – трійця левів. Фото: facebook.com/wildlifeofkhm/photos/a.104434580975411/104441127641423/

У Київському розпліднику продавати тигреня без дозволу на утримання диких тварин від екологічної служби відмовилися. Але така важлива позиція притаманна не всім. Тим більше, якщо продають тигренят і левлять не місцевого розведення, а виловлених та ввезених із дикої природи. Контрабандисти завжди знайдуть лазівки, як протягнути екзотичну тварину, яка заборонена до ввезення в Україну через кордон. Королівська кобра, яка загинула у когось будинку в Шостці - її знайшли на вулиці біля смітника, теж явно потрапила сюди нелегально.

– Багато екзотичних тварин привозять на замовлення, – розповів «КП в Україні» керівник реабілітаційного центру для диких тварин у Хмельницькому Сергій Палехін. - У всьому світі так – чорний ринок процвітає. Лазівки знайти можна. Якщо є бажання, то й слона із жирафами можна привезти.

У Сергія Палехіна – близько 120 тварин. З останніх надходжень – чотири верблюди, яких забрали із цирку. Були ведмеді, але їх вдалося прилаштувати у відповідне місце. Особлива гордість – трійця левів.

- Лев точно у четвертому поколінні народжений в Україні. Такі звірі краще адаптовані до наших умов – мінус 20 може бігати на вулиці, до морозів звик, - каже Сергій Палехін. – Тільки на годину-дві зайде в приміщення, де температура не падає нижче +10 навіть у сильні морози. А тим тваринам, яких привезли із дикої природи, дуже важко звикнути до нашого клімату.

Домашній тигр у «лев'ятнику» з'явиться вперше

Навіть якщо звір із розплідника, він все одно залишається диким, зі своїми інстинктами. І просто так, бо захотілося купувати лева чи тигра не варто – він може нападати. Та й не кожен зможе забезпечити звірові потрібні умови.

- Ось тримала людина звіра, а через якийсь час продає – з огляду на те, що ніхто не братиме - майже безкоштовно, - продовжує Сергій Палехін. – Я левенят не продаю, віддаю туди, куди треба. Якби можна було до Африки офіційно, віддавав би туди. Потрібно відновлювати популяцію, щоб тварини не пропали.

Тигрів у Сергія ще не було, але вже нового року з'явиться перший. Його тримали вдома – в одному із населених пунктів дорогою з Києва до Харкова.

- Ось дзвонять, просять забрати. Тигра чотири роки, - зітхає Сергій Палехін. – Вже домовився з двома бізнесменами – допоможуть із матеріалами, будуватимемо вольєр і після свят заберемо.

Відповідно до закону про утримання диких тварин, на одного звіра покладається двісті квадратних метрів – такий потрібен вольєр. З укриттям від снігу та дощу, від сонця. Також потрібно забезпечити обслуговування у ветеринарів та регулярні щеплення. Їдять леви та тигри тільки м'ясо, при цьому свинина їм не підійде – сало не шанують.

Купити тигреня в Україні цілком реально. Але хижак удома – це небезпечно. Фото: ua.all.biz/tigryata-g17734150

Купити тигреня в Україні цілком реально. Але хижак удома – це небезпечно. Фото: ua.all.biz/tigryata-g17734150

Ручний лев поранив господарку і вбив її сина

Те, що у звірів зберігаються інстинкти, навіть якщо вони ніколи не були в дикій савані, підтверджує те, що вони нападають на тварин навіть у неволі або в напіввільних умовах, де їх годують.

– Тримати таку тварину у приватному будинку, а не у вольєрі у дворі, не можна, – зазначає Сергій Палехін. – Двері постійно взимку не будуть відчинені, щоб вони могли виходити. Тварина має вільно пересуватися. У квартирі – тим паче не можна. Може закінчитися дуже сумно – як у дуже відомому випадку із сім'єю Берберових, де домашній лев напав на двох людей.

Це сталося 1980 року в Баку. Сім'я Берберових – архітектор Лев Львович із дружиною Ніною, сином Ромою та донькою Євою – тримали вдома лева Кінга, чорну пуму Лялю, кішок, собак, папуг, їжаків та змій. За однією з версій, у шлюбний сезон лев почав задивлятися на пуму, члени сім'ї їх відганяли один від одного - у результаті лев кинувся спочатку на господиню, а потім і на 14-річного Романа, що прибіг на допомогу матері. Підліток загинув, мати вдалося врятувати. І лева, і пуму застрелив патруль.

Тигри – підлі, а леви йдуть у лобову атаку

Фахівці рекомендують: перед тим як заводити екзотичного хижака, потрібно спочатку хоча б почитати літературу і поспостерігати за ними в розплідниках або зоопарках – влаштувавшись туди як волонтер. Якщо дозволять прибирати вольєри – можна буде подивитися, як тварина взагалі реагує на людину.

- Мене питають: а ви можете зайти у вольєр? Звичайно, я можу, але без потреби не буду – навіщо? – продовжує Сергій Палехін. - Звідки ти знаєш, що зараз із ним відбувається? Ось, здається, лежить собі спокійно, але, може, в нього зуб болить, ти цього не знаєш, чи захочеш погладити, і це викличе в нього агресивну реакцію. Тварини не скажуть, що вони щось болить.

Чи є різниця між левом і тигром у змісті та поведінці? За словами Сергія Палехіна, умови утримання приблизно однакові. Але, як усі великі котячі, крім снігового барсу, не люблять морози – постійні низькі температури не витримають, тому потрібне приміщення, що обігрівається, у вольєрі.

З урахуванням, що тигр більший і важчий за лева – він може важити і 500 кг, а лев – до 300, місця йому потрібно більше. Також – це більш «підла» тварина, яка може мститися тишком-нишком – вичікувати момент для нападу, коли ви повернетеся спиною. А лев завжди піде у лобову атаку. У будь-якому випадку, фахівці кажуть, що не варто піддаватися моді і заводити в господарстві тигра, краще сходити помилуватися граціозними величезними кішками в зоопарк і за бажання залишити там, на честь їхнього року, якусь суму на благодійні потреби.